6 клас. Урок 31.

Театр ляльок

Вітаю вас, друзі, на уроці музичного мистецтва. Розкажіть, чи любите ви ходити в дитячий театр? Поясніть, чому?

Найулюбленішим видом дитячого театру в усі часи був театр ляльок. Зародився він за часів античності, коли давньогрецький учений Герон створив перший такий пересувний театр, що мав вигляд невеликої архітектурної споруди. Спектаклі проводили на площах, а ляльки рухали завдяки складній системі шнурів. Головним героєм дійства був Діоніс. У Стародавньому Єгипті також були театралізовані вистави релігійного змісту з використанням ляльок, що уособлювали богів. Вирушаймо у мандри, аби дізнатись про особливості театру ляльок у різних частинах світу.

Китайський театр ляльок.

Перші ляльки були механічними; їх пересували водою на човні-балагані із триярусною сценою. Такі лялькові вистави влаштовували при дворах правителів. У VI ст. з’явився традиційний ляльковий персонаж пан Го.

У Середньовіччі набули поширення ляльки-рукавички — їх застосовували в «театрі на коромислі» для вуличних спектаклів, що складалися із невеликих жартівливих сценок. Музичний супровід цих вистав обмежувався ударами невеликого гонга.

Японський ляльковий театр

Японський ляльковий театр Бунраку відомий під назвою нінґьо дзьорурі. Для вистав використовували ляльки-маріонетки, які рухались під речитативні наспіви дзьорурі (римованої прози) та награш японського музичного інструмента сямісена. З VII століття вже утвердились стаціонарні лялькові  театри з добре обладнаними сценами.

Індійський ляльковий театр.

За допомогою маріонеток ляльководи втілювали сюжети з «Махабхарати» і «Рамаяни», що імітували реальне життя. Використовували дерев’яні, шкіряні, ганчір’яні ляльки, керовані за допомогою палиці або мотузочок, а також ляльки-рукавички, плоскі ляльки для театру тіней та маріонетки-перевертні (лялька-танцівниця раптом перетворюється на бородатого чоловіка). В Індії існував іще театр путул нач із дерев’яними ляльками завбільшки 1,5 м. Вистави супроводжували співом, віршами, грою на фісгармонії, барабанах і металевих тарілках.

Індонезійський театр тіней

Індонезійський театр тіней Ваянг поширений на островах Ява і Балі. Більшість сюжетів запозичені з індійського епосу — «Рамаяни» та «Махабхарати». Ляльки виготовляли з буйволової шкіри і прикріплювали до бамбукових стержнів. У такому театрі глядачі бачать лише тіні ляльок на білому екрані, підсвіченому електричною лампою. Різновиди театру: ваянг-куліт (театр тіней), ваянг-голек (театр дерев’яних ляльок), ваянг-топенг — театр акторів у масках.

В’єтнамський ляльковий театр

В’єтнамський ляльковий театр на воді був започаткований в XI ст. Він виник у селах в дельті річки Хонгха і став видом розваг під час повеней. Ляльки виготовляли з дерева. Вистава відбувалась у неглибокому басейні. Ляльководи перебували за ширмою: вони тримали довгі стержні під водою і рухали ляльками над водою.

Відеофрагменти з виступів театрів ляльок Японії, Китаю, Індії, Індонезії, В'єтнаму.

Німецький ляльковий театр

Першим стаціонарним театром ляльок вважають Мюнхенський театр маріонеток. Його засновником був баварський лялькар Йозеф Леонард Шмід, який ставив для дітей спектаклі розважально-повчального змісту. 

Автор: Maximilian Dörrbecker (Chumwa) - Maximilian Dörrbecker (Chumwa), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1787093

Автор: Gamsbart - Власна робота, Суспільне надбання (Public Domain), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4548217

Не менш відомий театр-музей «Лялькова скринька», населений дерев’яними ляльками на мотузках. Розташований він у місті Аугсбурзі. Заснував театр Вальтер Еміхен.

Ляльковий театр у Великій Британії

У Великій Британії популярний непереможний Панч — персонаж народного вуличного театру ляльок, герой відомої лялькової вистави «Панч і Джуді». Цю виставу складають короткі побутові сценки гумористичного змісту. В епоху Середньовіччя у лялькових театрах поширеними були біблійні сюжети, що сприяло популяризації християнства.

Автор: chazzvid - Flickr, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2478627

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/b/b3/Islington_Punch_and_Judy.JPG

Ляльковий театр  в Іспанії

В іспанському театрі ляльок переважали лицарські вистави з героїчними (маври, рицарі, маги, зброєносці, дами серця, святі мученики) та комічними (Норфіо та Вертікіо) персонажами.

Ляльковий театр  в Італії

Основу італійського театру ляльок становила комедія імпровізацій. Відомі персонажі — ляльки-рукавички Піноккіо, Касандріно, Арлекін, Пульчинелла, Гіньйоль. Наприкінці ХІХ — на початку XX ст. популярними стали авторські та кабаретові аматорські театри ляльок.

Ляльковий театр  у Чехії

У перші десятиріччя XX століття центр мистецтв театру ляльок перемістився у Прагу. Театр Спейбла і Гурвінка (чеськ. Divadlo Spejbla a Hurvínka) — ляльковий театр у столиці Чехії місті Празі, найстаріший професіональний ляльковий театр у Європі (та світі), один з найвідоміших у країні та в Центральній Європі. 

Театр Спейбла і Гурвінка  Празі

Зображення основних ляльок Театру на фасаді його будівлі. 

Театр Спейбла і Гурвінка  Празі

Запорукою успіху Театру є оригінальність його персонажів — у всіх без винятку виставах задіяно певний набір ляльок (що зближує театр не з тими, де ставлять вистави за різними творами, а ляльки виготовляють спеціально до кожного спектаклю, а з тими, де основою трупи є певна лялька або ляльки). Неодмінними «учасниками» всіх спектаклів Театру Спейбла і Гурвінка є власне Спейбл (Spejbl) та Гурвінек (Hurvínek) — батько і син, що таким чином представляють два покоління, як і заведено, з різними поглядами на життя, інтересами, думками та позиціями. Інші герої — дівчинка Мані́чка (Mánička), її бабуся пані Катержина (paní Kateřina) тощо. 

Пам'ятник Спейблу та Гурвінку, Пльзень 

Ляльковий театр  в Україні

Сучасний український театр ляльок активно розвивається. Зокрема, проводяться фестивалі «Інтерлялька», «Різдвяна містерія». По всій Україні ставлять вертепні вистави як продовження традицій старовинного пересувного лялькового театру з релігійними й світськими жартівливими та іронічними п’єсами. Київський академічний театр ляльок відомий як замок на горі.

Відеофрагменти лялькової вистави «Кіт у чоботях» за мотивами однойменної казки Шарля Перро

Вокальна робота. 

Розучуємо пісню «Ми — твоє майбутнє» (сл. і муз. Н. Май)

Заспівайте пісню разом. Створіть музичний супровід до пісні на дзвіночках та маракасах.

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!