5 клас. Урок 15.

Художні образи в дитячому кінофільмі

Вітаю на уроці музичного мистецтва. Пригадайте, про що ми з вами розмовляли на минулому уроці? А сьогодні нас чекає на цікаву зустріч ще один прекрасний вид мистецтва - кіно! Музика супроводжує людину крізь все її життя. Ви чуєте її з екранів телебачення, по радіо,  у фільмах і мультиках, в рекламі.  Чимало композиторів працюють у жанрі кіномистецтва.

Історія кіномистецтва, порівняно з тисячолітньою історією музики, живопису чи театру, коротка. Зародилося це мистецтво наприкінці 19-го століття. Воно стрімко розвивалося й подолало значний шлях від чорно-білого німого кіно до сучасних 3D-фільмів. 

Коли кіно народилося, воно було німим, мов немовля. Перші, ще не озвучені, стрічки переглядали під супровід мелодій, які виконував на фортепіано музикант — тапер. Він стежив за розвитком подій на екрані та відповідно змінював характер музики. 

Найчастіше німі фільми супроводжувала музика регтайму. Слово це означає «рваний» або «розірваний час» (конкретно термін «rag» означає звуки, що з’являються між долями такту).

Одним із найвідоміших композиторів, що писали в цей час музику для кіно, а саме регтайми (їх створив аж 44!), був Скот Джоплін. Послухайте декілька з них. Чи знайомі вам ці мелодії?

І, хоча кіно вже давно звучить із музикою і текстом, регтайм не втратив своєї популярності. Він і зараз зустрічається в кінострічках. Як, наприклад, у польському фільмі "Ва-банк": 

Ознаки сучасних фільмів — чудове звукове оформлення і візуальні спецефекти, створені з використанням новітніх цифрових технологій. 

Звісно, найбільш популярними серед дітей є дитячі фільми, які, до слова, цікаві й дорослим. Дитяче кіно створюють за сюжетами відомих казок чи літературних творів, на основі реальних або вигаданих подій. Залежно від тематики і творчого задуму режисера, кінострічка може бути веселою, смішною (комедія), фантастичною (фентезі), музичною, ліричною та ін. 

Зазирнімо в енциклопедію кіномистецтва, щоб дізнатися про особливості видів дитячого кіно. Художні фільми побудовані на грі акторів. В основі документальних фільмів — зйомки реальних (історичних) подій та осіб. Науково-популярні фільми доступною, зрозумілою мовою розповідають про наукові відкриття й поняття. А про анімаційне кіно вам відомо з попередніх уроків. 

Зазвичай музику до кінострічки створює композитор, прізвище якого зазначено в титрах, але іноді для озвучування цілого сюжету чи окремих сцен добирають справжні шедеври зі скарбниці світової музичної спадщини. Чимало пісень, написаних для фільмів, стають хітами, які співає вся країна (або й увесь світ). 

Саундтрек - звукова доріжка.Музичне оформлення будь-якого матеріалу: фільму, мультфільму, комп'ютерної гри. 

Вікторина "Впізнай фільм за музикою"

Браво! Молодці! я була впевнена, що ви впораєтесь із цим завданням блискуче!

Напередодні новорічних свят особливої популярності набувають фільми, присвячені новорічно-різдвяним дивам. Саме такою є сімейна казка «Пекельна Хоругва, або Різдво Козацьке», знята за мотивами твору Сашка Лірника «Про старого козака, різдвяного чорта, чотири роги і козацький рід». 

Чудове зимове фентезі для сімейного перегляду - фільм "Тільки диво"(реж. О. Каретник, 2019). Робоча назва фільму була «Тільки диво, або До кого приходить Святий Миколай». Цей український фентезійний фільм є сімейною різдвяною казкою, події якої відбуваються в Малий Льодовиковий період.  

Вокальна робота

З часом розвитку кіномистецтва музика не тільки озвучувала і супроводжувала фільми, а іноді й сама ставала головною героїнею стрічки. Як, наприклад, фільм-мюзикл "Звуки музики" (музика Р.Роджерса). Заспіваймо замість розспівки одну з пісень мюзиклу:

Найбільша моя мрія  - щоб ви зростали в мирній, вільній країні. Хочу в цей передноворічний час загадати бажання, і вірю - воно здійсниться! - щоб прийдешній рік приніс Перемогу в Україну, щоб діти спокійно навчалися, творили, мріяли, щоб не було війни. Тому пропоную вивчити пісню "Хай щастить":

Ігрова сторінка

Підсумуємо вивчене:

Творче домашнє завдання:

Напишіть свій плейлист улюблених фільмів і дізнайтесь, хто є автором музики до них. Уявіть себе режисером і створіть (намалюйте) розкадровку до свого фільму. 

Для тих, хто більше любить займатися комп'ютерними іграми, пропоную створити свій фільм з допомогою сервісу ANIMAKER. Детальна інструкція - майстерклас за посиланням: "Вчимося створювати свій мультфільм в програмі Animaker

Дякую за співпрацю. До зустрічі!