6 клас. Урок 13. 

Характер театральних образів.

Вітаю на уроці музичного мистецтва!  

Жанрова палітра театрального мистецтва формувалася поступово й залежно від виду театру. Сьогодні ми побуваємо в музичному театрі, аби ознайомитися з жанрами, які утворилися від поєднання музики з образотворчим мистецтвом, хореографією, художньою літературою та сценічною дією.

Найпопулярнішими музично-театральними жанрами є опера й балет.

В опері поєднані література, музика, театр, образотворче мистецтво та хореографія.

Опера може складатися з кількох дій, які поділяють на сцени, або вирізнятися наскрізним розвитком, що не передбачає поділу на такі форми. Вокальні номери (арії, дуети, речитативи) чергуються з оркестровими номерами (увертюра, антракти). Виконують оперу солісти, ансамблі, хори та оркестр.

На сценах українських театрів ставлять різні види опер: велика, романтична, комічна, опера-балет, оперета тощо.

Українське національне оперне мистецтво зародилося в другій половині XIX століття. Першим твором цього жанру стала опера «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського. Твір, написаний 1861 року, сповнений чарівної музики і м’якого оксамитового співу, що так властиві душі українського народу. Історичною основою сюжету слугували події, які відбувалися після знищення Запорозької Січі, внаслідок чого чимало запорожців опинилися за Дунаєм.

В музиці опери виразно чути національні мотиви, а текст написаний українською «народною» мовою. Цікаво, що С. Гулак-Артемовський був також автором лібрето, і на прем’єрі, яка відбулася 14 квітня  1863 року,  сам  виконував партію Карася. Опера «Запорожець за Дунаєм», пронизана любов’ю українців до рідної землі, здобула широку популярність ще за життя композитора, і не втратила її досі.

Завітаємо до театру та послухаємо переглянемо  оперу "Запорожець за Дунаєм" 

Увертюра написана в традиціях української народнопісенної мелодики. Музика побудована на темах, які представляють головних персонажів опери: Одарку, Оксану, Андрія та Івана Карася.

Чимало композиторів продовжують життя найвідоміших творів у новому аранжуванні. Зокрема, музика С. Гулака-Артемовського з опери «Запорожець за Дунаєм» стала основою для сюїти з однойменного балету Ю. Шевченка.

Опера - це, передусім, вокальне мистецтво. Тож час і нам з вами перейти до вокальної роботи і навчатися мистецтву співу. 

🎶Вокальна робота🎶

Сучасний світ неможливо уявити без ґаджетів, як і сторінку в соцмережі — без селфі. Безсумнівно, вам не потрібно пояснювати, що означає це слово. Тож завітаймо на селфі-вечірку до ваших ровесниць і ровесників.

Виконуємо пісню з караоке. Об’єднайтесь у дві групи: одна створюватиме пульсацію ритму пісні в розмірі 4/4 на маракасах, а інша — селфі під час виконання. Потім поміняйтесь ролями.

Підсумуємо вивчене:

Ігрова сторінка

Дякую за співпрацю. До зустрічі!