7 клас. Урок 10.

Аранжування поліфонічних творів

урок узагальнення знань

Вітаю вас на уроці музичного мистецтва! Сьогодні ми завершуємо тему-знайомство "аранжування музики" і саме тому я вас запрошую на віртуальний концерт в органний зал. Насолодимось музикою геніального композитора, віртуоза-органіста Йогана Себастьяна Баха.

Упродовж свого життя Й.С. Бах був відомим як першокласний органіст, педагог і автор органної музики. Він працював як у традиційних для того часу «вільних» жанрах, таких як прелюдія, фантазія, токата, пасакалія, так і у більш строгих формах хоральної прелюдії та фуги. У своїх творах для органа композитор вміло поєднував риси різних музичних стилів, з якими він знайомився упродовж життя. Й.С. Бах навіть переклав кілька скрипкових концертів А. Вівальді для органа. 

Одна із відомих його органних книжечок — збірка з 46 коротких хоральних прелюдій, що так і не була закінчена, — демонструвала різні техніки та підходи до створення композицій на хоральні теми. Усе життя композитор складав музику не лише для органа, а й займався консультуванням при створенні інструментів, перевіркою та налаштуванням нових органів. 

Токата та фуга ре мінор – 

один із найвідоміших творів Й. С. Баха для органу. Послухайте його оригінальну версію та чудові рок-обробки: майстерність музикантів захоплює, а музика надихає та заряджає енергією! 

Токата (прелюдія) і фуга ре-мінор — твір, написаний Й.С. Бахом у Веймарі. Композитор виконав його під час випробовування великого органа в соборі м. Кассель. Особливістю цього малого поліфонічного циклу є безперервність розвитку музичного матеріалу (без перерви між токатою та фугою). Композиція складається з трьох частин: токати, фуги та коди. Ще однією особливістю музики Й.С. Баха є застосування поліфонії. Пригадайте, що означає це явище в музиці. 

Проаналізуй ці твори за таким планом: 

1. Пригадай, що таке токата і фуга. 

2.Порівняй композицію у різних виконаннях. Чим вони подібні та чим відрізняються? 

3. Охарактеризуйте засоби музичної виразності та мелодії композицій. 

4. У чому особливість звучання органа? 

5. Чи вдалося, на вашу думку, скрипачці передати характер авторської композиції? Порівняйте виконання електроскрипки та ансамблю рок-гітаристів.

6. Розкажіть про свої враження від прослуханої музики. 

Поліфонію поділяють на наступні типи: 

підголоскова, імітаційна та контрастно-тематична

Найвищого розквіту поліфонічна музика досягла у творчості Ґ. Генделя і Й.С. Баха в XVII-XVIII ст. (особливо в жанрі фуги). Згодом з’являється новий вид багатоголосся — гомофонний склад, який витісняє поліфонію. Зацікавленість поліфонією відроджується лише в другій половині XIX ст. У XX ст. поліфонія зустрічається у творчості Д. Шостаковича, І. Стравінського та інших композиторів. Музичні твори, засновані на поліфонії, писалися в певних жанрах: фуга, фугета, інвенція, канон, поліфонічні варіації, мотет, мадригал та інші. 

Мабуть, тобі відомо, що у звучанні сучасних мобільних телефонів зустрічається монофонія і поліфонія. Дізнайтесь, в чому полягає відмінність між цими властивостями телефонів. 

Співаємо пісню "Дитинство не втрачай"

Підсумовуємо вивчене

Дякую за співпрацю. До зустрічі!