8 клас. Урок 30.

Стиль реалізм

Вітаю, друзі! Продовжуємо вивчати стилі мистецтва.Услід за романтизмом у мистецтві другої половини ХІХ століття утвердився складний, суперечливий і багатогранний напрям — реалізм

Основною для реалізму стала проблема взаємин людини і середовища, впливу соціально-історичних факторів на формування духовного світу (характеру) особистості. Залежно від історико-конкретного розуміння суті художньої правди та засобів її втілення, у мистецтві простежуються історичні різновиди реалізму, а саме: ренесансний (XVI—XVII ст.), просвітницький (XVIII ст.), критичний (XIX ст.) і соціалістичний (XX ст.). У кожен період розвитку реалізм набував нових рис, поглиблюючи художній аналіз духовного світу особистості та характер її відносин зі світом. 

«Будівництво дамби», мурал Вільяма Гроппера, 1939 р. 

Архітектура

Реалізм в архітектурі був виразним, нескладним, без вигадливих форм і зайвих деталей, з опорою на природну красу і натуральність. 

Застосовувався загалом у будівлях міського призначення: промислових та житлових. Стрімкий розвиток будівництва нових типів споруд і житлових комплексів зумовив використання таких матеріалів, як скло, сталь, залізо, пізніше — залізобетон

В архітектурі того часу тісно переплелися елементи різних стилів та напрямів, серед яких: неороманський, єгипетський, грецький, неогрецький, чиказька школа, американський ренесанс.

Приклади застосування декількох стилів в одній споруді зустрічалися досить часто. Найбільшого поширення реалізм набув у радянській архітектурі. Видатні архітектори радянського часу, які працювали у декількох стилях: К. Алабян, В. Гельфрейх, Г. Гольц, О. Душкін, Й. Лангбард, М. Мінкус, Л.Поляков, Л. Руднєв, П. Федоровський, І. Фомін, О. Щусєв та інші.  

Й. Лангбард, Г. Лавров. Театр опери і балету. 1934–1938 рр. Мінськ.

Й. Лангбард, Г. Лавров. Театр опери і балету. 1934–1938 рр. Мінськ.

Л. Руднєв та ін. Палац культури і науки. 1952–1955 

Л. Руднєв та ін. Палац культури і науки. 1952–1955 рр. Варшава, Польща 

Л. Руднєв та ін. Палац культури і науки. 1952–1955 рр. Варшава, Польща 

Неороманський напрям поширився в архітектурі більшості країн Європи й Америки із середини XIX століття (в Німеччині існував з 1830-х років). На відміну від будівель романської доби, у новітніх спорудах помітно спрощені арки та вікна. Найбільш відомим американським архітектором, який працював у цьому напрямі, був Генрі Річардсон. 

Річардсон. Єпископальна церква в Пітсбурзі. США.

Річардсон. Громадська бібліотека Еймса в місті Істоні.

Річардсон. Будівля Північ-Хола в Гарвардському університеті

Річардсон. Церква Трійці у Бостоні. 

Єгипетський та неоєгипетський напрями з’явилися у XVIII — на початку XIX ст. Єгипетські мотиви стали важливими елементами стилю ампір. Грецький та неогрецький напрями як рух були поширені переважно в Північній Європі та Сполучених Штатах і стали останнім етапом у розвитку неокласичної архітектури. 

Інтер'єр Палацу Правосуддя. Страсбург.

Будівля на Каїрській площі в Парижі

Капітолій в штаті Юта. США.

Капітолій в штаті Колорадо. США.

Представники чиказької школи працювали на рубежі XX століття. Створені ними споруди відзначалися багатоповерховістю і перевагою вертикальних ліній. Архітектори цієї школи одними з перших розробили принципи просторової естетики, відкрили нові будівельні технології та структурні системи. засновником школи Чикаго став Вільям ле Барон Дженні, творець 1-го хмарочоса, його учнями та наступниками стали Саллівен, Райт, Фостер. 

Боз-ар — одна з назв архітектури історизму у Франції та деяких інших країнах. Цей напрям з’явився в середині XIX ст. і продовжив традиції італійського ренесансу та французького бароко. Для будівель характерними є симетрія, багатий декор, фігурні скульптури, поліхромні вставки. В Америці багатоповерхові будівлі доповнювали ратушами, офісами

Гранд-опера в Парижі

Одеський оперний театр

Румунський Атенеум — концертний зал в Бухаресті (Румунія). 

Центральний вокзал у Нью-Йорку

Розгляньте зображення архітектурної споруди. Назвіть характерні стильові ознаки, які ви розпізнали:

А. Боарі. Палац образотворчих мистецтв. 1904–1934 рр. Мехіко.

А. Боарі. Палац образотворчих мистецтв. 1904–1934 рр. Мехіко.

Скульптура

До числа скульпторів, які творили в стилі реалізм, відносять французьких майстрів Е. Бурделя, А. Майоля, Ш. Деспіо. Вони започаткували новий етап у розвитку французької скульптури, внесли гуманістичний зміст у строгі закони пластики. 

Еміль Антуан Бурдель — французький скульптор, який працював на зламі XIX—XX століть, учень Огюста Родена. Створював пастелі, ескізи для фресок, скульптурні монументи, рельєфи. 

Кращі твори Бурделя пройняті духом героїчної боротьби. У центрі уваги скульптора — незламні характери, активні та цілеспрямовані люди. Він тяжів до динаміки крупних пластичних мас, що приховували внутрішній рух. Звертався до мистецтва Стародавнього Сходу, античної архаїки, готики, створював пам’ятники та монументальні ансамблі. 

Е.А. Бурдель. «Монумент мешканцям Монтобана, які загинули у війні 1870 року». 1894– 1904 рр. Бронза 

Е.А. Бурдель. «Помираючий кентавр».. Бронза 

Скульптура «Геракл-лучник» принесла Бурделю перше визнання і була високо оцінена його наставником Роденом. В образі античного героя простежується втілення сили, могутності, потужної енергії, готової вирватися назовні. 

Бурдель працював також у жанрі портрета. Він створив яскраві емоційні та психологічні образи. У портреті композитора Л. ван Бетховена скульптор прагнув утілити душу музики. Відомо, що Бурдель виконав близько 50-ти варіантів цього портрета. Розгляньте зображення скульптури Е.А. Бурделя «Л. ван Бетховен» під музику композитора (соната № 17, І ч.). Порівняйте музичний та скульптурний образи. Чим, на вашу думку, вони подібні? Яку роль виконує експресія у цих творах? Поміркуйте. 

Чудові ліричні образи створював ще один відомий французький скульптор Арістид Майоль, гравер, портретист і літограф, який намагався повернути пластичне мистецтво до античних витоків. Скульптор вірив у людину, в її благородну красу й відмовлявся від складних сюжетів і розмаїття тем. Його улюбленим образом стала жінка, яка втілює вічні сили природи. 

Шарль Деспіо — скульптор, один із відомих портретистів XX століття, який тяжів до камерності і відображення складного внутрішнього світу людини, вмів бачити неповторність кожної форми обличчя. Жіночі та дитячі образи він ліпив тільки з моделей. 

Реалістична скульптура часто зображає відомих митців. Розгляньте ілюстрації пам’ятників та спробуйте узагальнити втілені у камені образи відомих літераторів. 

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!