8 клас. Урок 7.

Романський стиль

Вітаю на уроці мистецтва! Продовжуємо знайомитись із мистецтвом Середньовіччя. В XI—XII ст. у мистецтві християнської Європи зародився новий стримано-величний стиль — романський. Щоправда, сам термін «романський стиль» з’явився лише на поч. XIX ст. — його ввів Арсісс де Комон, який установив зв’язок архітектури цього періоду з давньоримською

Вормський собор у Німеччині. 1131–1180 рр.  

Вормський собор у Німеччині. внутрішній інтер'єр

Романський стиль став першою художньою системою, що охопила більшість європейських країн епохи Середньовіччя. На його основі в мистецтві Західної Європи виник етичний ідеал, протилежний ідеалам античності. Провідним видом мистецтва стала архітектура. Сповнені суворої, урочистої сили церкви й собори прикрашали скульптурним декором і настінними розписами, сюжетами яких були сцени Страшного суду й Апокаліпсису, біблійні сцени. 

Шпаєрський собор

Шпаєрський собор

Лаахське абатство Св. Марії. 1093–1261 рр. Німеччина 

Собор Нотр-Дам в Пуатьє. Франція.

Собор Нотр-Дам в Пуатьє. Франція.

Стиль романської архітектури

Споруди романського стилю вирізнялися міцністю і зовнішньою суворістю. Найбільше уваги приділяли будівництву храмів-фортець, монастирів-фортець, замків-фортець з товстими мурами для захисту й оборони. Головним будівельним матеріалом був тесаний камінь. Романські храми, переважно монастирські, мали прості форми з перевагою вертикальних або горизонтальних ліній, склепіння у вигляді хрестів та дуже вузькі прорізи вікон і дверей з півциркульними арками. 

схема романського храму

Замки та палацові комплекси нерідко розташовували у сільській місцевості на пагорбах або підвищених берегах річок. У центрі замкового двору стояла вежа, що виконувала функцію житлового будинку. Нижній поверх призначався під комори; на другому були спальні господаря, його дружини і дітей; на третьому — кімнати для слуг. Вартовий на даху уважно оглядав місцевість. Замок був оточений глибоким ровом. Міст, перекинутий через рів до головної вежі, закривав центральні ворота. Замок і будівлі, зведені поряд з ним, становили основу міста. 

Найяскравішим прикладом романського стилю в архітектурі став замок Ельц у Східній Німеччині. 

Ельц — справжній середньовічний замок, збудований у середині ХІІ ст. на 200-метровому гірському шпилі й оточений з трьох боків річкою та густим лісом. Мальовниче розташування і вражаюча архітектура зробили його одним з найбільш популярних туристичних центрів Німеччини. 

Найбільша за розмірами церква в романському стилі Шпаєрський собор — величний імперський собор у місті Шпаєр

Шпаєрський собор — величний імперський собор у місті Шпаєр (Німеччина). Ця найбільша за розмірами церква в романському стилі, що збереглась дотепер, була зведена в 1030—1061 роках імператорами Священної Римської імперії. Будівництво розпочав кайзер Конрад II, потім цю справу продовжив його син Генріх III і завершив онук Генріх IV, за якого відбулось освячення собору. Упродовж тисячі років споруду неодноразово реставрували й добудовували. У 1846—1853 рр. на кошти баварського короля Людвіга I провели повний цикл відновлювальних робіт і прикрасили собор величними фресками. У соборі встановлено орган, з яким пов’язана діяльність видатних німецьких органістів — Людвіга Дьорра та Лео Кремера. 

Бамберзький собор Св. Петра та Св. Георгія 

Бамберзький собор Св. Петра та Св. Георгія — кафедральний храм німецького міста Бамберг. Будівництво собору розпочалося 1004 року за вказівкою Генріха Святого і закінчилось у 1012 році. Згідно з планом імператора, чотири церкви міста утворили християнський хрест з кафедральним собором у центрі. Собор був двічі пошкоджений пожежами та заново побудований. Сьогодні Бамберзький кафедральний собор являє собою зразок романської архітектури. Його довжина — 94 м, ширина — 28 м, висота будівлі — 26 м. У куполах веж помітні елементи готики. 

Значна кількість архітектурних пам’яток 

романського стилю збереглась у Франції. 

Один із найвеличніших романських храмів знаходиться в Бурґундії. Там в XI ст. був побудований комплекс абатства Клюні з величезною, найбільшою в тогочасній Європі церквою (довжина — 127 м, ширина — 40 м). Бурґундські архітектори розробили конструктивні нововведення, що дозволили зменшити товщину стін та досягти більшої висоти храмових склепінь. 

Сюллі-сюр-Луар — середньовічний замок, який належав сімейству Бетюнів, герцогу Сюллі. Споруда мала захисне призначення. Зараз цей замок входить до Списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО в Західній Європі. 

Тулузька церква Сен-Сернен (1080— 1120 рр.) — велична базиліка, побудована переважно з цегли. У плані вона нагадує хрест, а довкола нав знаходиться галерея. Особливістю цього храму є дзвіниця, розташована на перетині «хреста», і органний зал з органом, що має п’ятдесят чотири регістри. Церкву кілька разів перебудовували й реставрували, проте останні значні архітектурні зміни датовані ще 1271 роком. 

Пізанська вежа — частина ансамблю міського собору Санта-Марія Маджоре в Пізі (Італія). Вежа є дзвіницею собору і прилягає до його північно-східного кута. Відома тим, що сильно нахилена. Висота вежі становить 56 метрів, діаметр — 15 метрів. Усього вона має вісім поверхів, але сходи ведуть лише до шостого. Подолавши 294 сходинки, можна побачити чудову панораму. Всесвітньовідомий учений Галілей використовував Пізанську вежу для своїх дослідів. Зокрема, він кидав з висоти різні предмети, аби довести, що швидкість падіння не залежить від маси тіла. 

Поміркуймо разом:

Уважно роздивіться зображення внутрішнього оздоблення споруди, збудованої в романському стилі, та дайте відповіді на запитання:

Лаахське абатство Св. Марії. 1093–1261 рр. Німеччина

1. До якого типу споруд належить ця будівля: світських чи культових? 

2. Які геометричні форми в ній використано? 

3. З яким видом мистецтва поєднано арки? 

4. Опишіть колірну гаму внутрішнього оздоблення споруди. 

Прослухайте написаний у XVIII ст. твір Ґ.Ф. Генделя «Пассакалія». Проаналізуйте цей твір за питаннями. 

1. Розкажіть про особливості звучання даного твору. Які почуття пробуджує ця музика? 

2. Як звучання органа «вписується» в архітектурну композицію романського храму? 

3. Поміркуйте, які спільні риси мають музика й архітектура. 

Мистецька майстерка

Виконайте ескіз храму-фортеці, враховуючи основні принципи архітектури романських культових споруд. Не забудьте про застосування кубів, паралелепіпедів, призм, циліндрів; наявність арок та вузьких прорізів дверей і вікон. Техніка виконання — олівець або пастель. 

Романська архітектура в Україні

Рефлексія

Дякую за співпрацю. До зустрічі.