8 клас. Урок 28.

Стиль романтизм у живописі.

Вітаю на уроці мистецтва, друзі. Продовжуємо вивчати стиль романтизм. І сьогодні ми розглянемо, як проявили себе митці романтизму в живописі.

Е. Делакруа. «Гамлет і Гораціо на кладовищі». 1839 р. 

К.Брюллов. "Останній день Помпеї".

Г. Фюзелі. «Сон пастуха», ілюстрація до «Втраченого раю» Дж. Мілтона. 1793 р. 

Ладислав Чахорський. Подруги.

Живопис романтизму пов’язують з Великою французькою революцією XVIII ст. Він виник як реакція загального піднесення з приводу її початку і як глибоке розчарування у можливостях людини внаслідок її поразки. Задля виразності передачі почуттів живописці використовували соковиті фарби, яскраві мазки та спецефекти. 

З'явився напрям у живопису лише у ХІХ столітті. А аж до цього часу картини, написані в жанрі Просвітництва, відрізняє холодність. У цей час не було романтики, емоційних та чуттєвих стосунків, а ось із приходом романтизму все змінилося. Тепер перед художниками стояла нова епоха, що дає силу на опис героїв зухвалими, суперечливими, інколи ж можна зустріти у творах і бунтарський характер. 

Й.Ф. Овербек. «Марія і Єлизавета з Ісусом та Іоаном». 1825 р. 

Й.Ф. Овербек. «Портрет Франца Пфорра». 1810 р 

З появою романтизму стало зрозуміло, наскільки глибоко живописець може показати людську особистість, зберігаючи в ньому ліризм, поетичність. Дехто плутає  романтизм із сентименталізмом. Але не слід забувати про те, незважаючи на те, що картини написані в романтичному стилі, у них немає сльозливості. Критики відзначають, що це жанр тих, хто сильний та сміливий.  

Багато критиків порівнюють картини, написані у жанрі романтизму з героями літературних романів. Художники, що писали картини, повернулися трохи до бароко, в якому багато пристрасті, динамічності. У картинах багато світлотіньових ефектів. Але якщо картини у стилі бароко ґрунтувалися на урочистому пафосі, то картини романтизму показували справжнє життя

Франциско Гойя. Під парасолькою.

Франциско Гойя. Сварка в Вента Нуева.

Французька школа живопису романтизму 

Т.Жеріко. Поранений кірасир. 1814.

Т.Жеріко. Пліт Медузи. 1818-1819.

Французька школа живопису романтизму — найбільш послідовна і прогресивна. Її засновником став Теодор Жеріко — новатор у живописі, а визнаним главою — Ежен Делакруа. Заслуги школи: впровадження вільної динамічної композиції та яскравого насиченого колориту. Французькі художники (Т. Жеріко, Е. Делакруа, А.Ж. Гро, Ж. Мішель) зображували героїчних людей, які протистояли природним чи соціальним стихіям, об’єднуючи сюжети в єдиний динамічний клубок. 

Ж.Мішель. Млин.

Ж.Мішель. Поворотна дорога.

Ж.Мішель. Пейзаж.

Ж.Мішель. Краєвид з вітряками

Ж.Мішель.  Пейзаж з будинками.

Бурхливі події революції в Парижі відгукнулися в творчості Е. Делакруа картиною «Свобода, що веде народ». У цьому творі дивним чином поєднані міфологічні фігури (алегорія Свободи з прапором Франції) з фігурами брутальної дійсності (Гаврош, мсьє в капелюсі болівар, трупи розстріляних). «Свобода» стала сенсацією на всі віки, а звістка про придбання полотна у Лувр — офіційним визнанням митця. 

Ежен Делакруа. Автопортрет.

Делакруа. Греція на руїнах Міссолонгі.

Делакруа. Данте і Вергілій у пеклі, картина Данте «Божественна комедія, пекло»

Делакруа. Автопортрет.

Англійська школа живопису романтизму 

Блейк. Великий архітектор (створення світу)

Блейк. Коли заспівали зірки.

Блейк. Жалість (співчуття)

Англійська школа живопису романтизму вирізнялася надуманістю пейзажних сюжетів (Дж. Констебл, Р.П. Бонінгтон; американські художники Т. Коул, В.С. Маунт, Ф.Е. Черч, А. Бірштадт), містичними картинами (В. Блейк), фантастичними пейзажами (В. Тернер та ін.). 

Вільям Тернер. Рибалки у морі

Вільям Тернер. Золота гілка

Вільям Тернер. Палац дожів у Венеції.

Вільям Тернер. Трафальгарська битва

Німецька школа живопису романтизму 

Німецька школа живопису романтизму відома реалістичними пошуками у пейзажному та портретному жанрах, а також сентиментально-ідилічними зображеннями біблійних сцен і патріархального побуту. Представники цієї школи наповнювали свої картини меланхолічністю, чуттєвістю, мрійливістю завдяки використанню розмитих фарб (К.Д. Фрідріх, К. Блехен, Ф.О. Рунге, К.Ф. Лессінг, К. Шпіцвег та ін.). 

Портрет Каспара Давида Фрідріха. Герхард фон Кюгельген

Каспар Давид Фрідріх. Двоє чоловіків, що споглядають місяць.

Каспар Давид Фрідріх. Морський берег в місячному світлі.

Каспар Давид Фрідріх. Етапи життя.

Філіп Отто Рунге«Відпочинок на шляху до Єгипту». 1805 р. 

Філіп Отто Рунге. Поліна Рунге з дворічним сином.

Філіп Отто Рунге. Петро ходить по воді.

Іспанський  художник  Франсіско-Хосе де Гоя 

Франсіско-Хосе де Гоя — іспанський живописець і гравер. Цікаво знати, що в 1786 р. митця було призначено художником при дворі Карла III, а в 1789 р. — при дворі Карла IV Гоя отримував замовлення від багатьох своїх друзів з аристократичних кіл. Теми і жанри його робіт надзвичайно різноманітні: від картонів із зображенням веселих святкувань для гобеленів та ескізів карикатур — до змалювання сцен війни, крові та трупів. 

Сюжет картини «Розстріл повстанців у ніч на третє травня 1808 року» — історичний факт: страта французами без суду всіх іспанців, які, на їхню думку, брали участь у повстанні. 

Франціско Гойя. Портрет родини Карла IV

Франціско Гойя. Повстання 2 травня 1808 р. у Мадриді

Франціско Гойя. Продавець посуду.

Франціско Гойя. Портрет маркізи Санта Крус.

Українські  художники  епохи  романтизму 

Під впливом романтизму написав свої ранні полотна видатний мариніст Іван Айвазовський (Ованес Айвазян) — український художник вірменського походження. Він створив понад 6 тисяч полотен, найвідоміші з яких — морські пейзажі та сцени морських баталій. 

«Дев’ятий вал» — знакова картина великого мариніста. На ній зображено море після жахливого нічного шторму й людей, які зазнали корабельної аварії. Промені сонця освітлюють величезні хвилі, найбільша з яких — дев’ятий вал. Люди намагаються врятуватися на уламках щогли. Кожна деталь говорить про велич і могутність морської стихії та безпорадність перед нею людини. Теплі тони картини роблять море не таким суворим і дають глядачеві надію, що потерпілі будуть урятовані. Картина стала символом сили духу та волі в літературі й мистецтві. 

Айвазовський. Вид Константинополя і Босфора.

Айвазовський. Крах корабля.

Айвазовський. Керч.

Айвазовський. Льодяні гори в Антарктиді.

Боровиковський – незрівнянний майстер романтичного портрету

Мистецтво українського художника Володимира Боровиковського має глибокий філософський, естетичний і релігійний сенс. Живописець був і є неперевершеним майстром сентименталізму і, водночас, яскравим представником ампіру. 

У його життя дивно вплелися яскраві сюжети, із яких можна було написати не одну картину буття. Талант-самородок і високопоставлені покровителі, відсутність академічної освіти і навчання у кращих майстрів, розквіт таланту і прихильність публіки, відхід з іконопису в портретний жанр, а звідти – в містицизм, гучна слава і слідом за нею забуття. Скромний іконописець, художник при імператорському дворі, містик – це все про нього. 

Портрет В. Л. Боровиковського роботи Івана Бугаєвського-Благодатного 

Художник блискуче проявив свою майстерність у різних портретних формах. У його творчому доробку є камерні, парадні портрети, монументальні й інтимні роботи, а ще мініатюри. У цих полотнах простежується зміна тогочасних епох – від класицизму до ампіру. 

Романтики зробили більш масовим і демократичним мистецтво графіки, створивши нові гнучкі форми в літографії, книжковій гравюрі та гравюрі на дереві. 

Делакруа. Літографії до Фауста.

Делакруа. Літографії до Фауста.

Делакруа. Літографії до Фауста.

Ф.Гойя. Із серії Лихоліття війни.

Ф.Гойя. Із серії Лихоліття війни.

Ф.Гойя. Із серії Лихоліття війни.

Ф.Гойя. Із серії Лихоліття війни.

Мистецький практикум:

Розгляньте репродукції творів живопису. Спробуйте визначити їх стиль за жанром і тематикою. Пригадайте особливості живопису різних стилів. Поясніть свій вибір. 

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!