8 клас. Урок 22.

Живописне, музичне, театральне мистецтво рококо.

Вітаю на уроці мистецтва! Продовжуємо знайомитись із мистецтвом рококо.

🎨Живопис стилю рококо

Характерними рисами живопису XVIII ст. є інтимність, ліризм образів та відтворення найтонших переживань, емоцій і почуттів людини. У цей час досягли розквіту побутовий жанр, портрет, пейзаж, натюрморт. Художники того періоду майстерно передавали колірні нюанси, добивалися відчуття легкості, невимушеності завдяки використанню пастельних відтінків. 

🎨Художники стилю рококо

Жан-Антуан Ватто — талановитий французький художник, один із засновників стилю рококо в живописі; писав переважно жанрові картини. Мрійлива меланхолійність персонажів, зображення «галантних» сцен, безтурботного дозвілля в тінистих парках і водночас глибокий психологізм — ось характерні риси його полотен. 

Портрет Ватто Антуана, Художниця Розальба Кар'єра 

Ж.-А. Ватто. «Жіль». 1719–1721 рр. 

Ватто дуже любив театр і присвятив йому багато творів. Митцеві, як нікому іншому, вдавалося передати складний внутрішній світ актора, його роздвоєність між власною душевною організацією та роллю, яку він грає на сцені («Жіль»). 

Ватто. Паломництво на острів Цитера (1 варіант)

Ватто. Паломництво на острів Цитера (2 варіант)

Франсуа Буше — відомий французький художник і гравер. Опановуючи засоби виразності живопису, молодий Буше звертався також до вивчення техніки гравюри. Він робив естампи з картин знаменитих художників і переводив у гравюру власні ілюстрації до нового тогочасного видання п’єс Мольєра. Вишукані форми, ліричний колорит, чарівна граційність, навіть манірність рухів, миловидні обличчя та м’які посмішки персонажів у його роботах часом нагадують «галантні» сцени Ж.-А. Ватто, однак у картинах Ф. Буше відсутня мінливість ситуації. Художника більше цікавлять не самі персонажі, а гармонійне поєднання фігур людей, пейзажу та натюрморту. 

Ф. Буше. «Рибачки» 

Ф. Буше. «Осіння пастораль». 1749 р. 

Ф. Буше. «Літня пастораль». 1749 р. 

Ф. Буше. «Любовний лист» 

Розглянувши репродукції картин Ф. Буше,   дайте відповіді на запитання: 

Френсіс Хейман — англійський художник та ілюстратор періоду рококо, який став одним із членів-засновників Королівської академії мистецтв у Лондоні (1768 р.) та її викладачем. Творчість митця характеризується різноплановістю: він був плідним художником-портретистом і писав пейзажі та історичні полотна. Хейман також заявив про себе як про талановитого графіка: тридцять одна створена ним книжкова ілюстрація увійшла до збірки п’єс В. Шекспіра (видання 1744 року). 

Ф. Хейман. Ілюстрація до комедії В. Шекспіра «Як вам це сподобається». XVIII ст. 

Розгляньте репродукцію праворуч натюрморту Жана Етьєна Ліотара: 

🎶Музичне  мистецтво  рококо

Музичне мистецтво рококо представлене камерними інструментальними жанрами, танцювальною і вокальною музикою. Як і іншим видам мистецтва XVIII ст. йому властиві камерність, відсутність драматичних ефектів, панування кокетливих і грайливих образів, багатство вишуканої мелізматики (невеликих музичних зворотів, які прикрашають мелодію). 

Серед композиторів цієї доби популярними були Франсуа Куперен, Жан-Філіпп Рамо, Андре Кампра, Луї Клод Дакен, Антуан Форкре та інші; у своїй творчості вони наслідували риси Ж.-Б. Люллі. 

Розгляньте зображення клавесинів, які є справжнім витвором мистецтва рококо. Пригадайте, до якого типу інструментів належить клавесин, яке звучання він має. 

Основні досягнення інструментального музичного мистецтва Франції пов’язані з клавесином. Така музика представлена двома жанрами

Один із них — прості та вишукані п’єси-мініатюри, збагачені мелізмами. Оскільки звук клавесина не тягнеться, мелізми часто були необхідні для того, щоб створити мелодію або фразу, яка звучить неперервно. Мелізми позначали в нотному тексті спеціальними знаками. 

Найбільш відомими клавесиністами доби рококо були Франсуа Куперен і Жан-Філіпп Рамо. 

🎧Прослухайте твір Ф. Куперена «Метелики». Поділіться своїми враженнями від музичної композиції. За бажанням створіть ілюстрацію до п’єси Куперена в стилі рококо. Техніка виконання — акварель. 

Другим жанром французької клавесинної музики була сюїта. Такий твір складався із кількох частин — танцювальних п’єс, контрастних за характером. У салонах часто лунала і вокальна музика — переважно пісні про кохання, відомі арії з опер, які досить часто аранжували та представляли як інструментальні твори для камерного ансамблю або клавесина. Популярним жанром також була пастораль. 

🎧Прослухайте уривок із пасторальної сюїти Ж.-Ф. Рамо та розгляньте репродукції картин Ф. Буше. Порівняйте засоби виразності музики та живопису доби рококо. 

🎭Театральне  мистецтво  рококо

Театральному мистецтву рококо притаманні основні риси театру бароко з деякими незначними нововведеннями. 

Так, у Франції та Англії від 30-х років XVIII ст. глядачам не дозволялося сидіти на сцені. В Англії відмовилися від театру відкритого типу та почали споруджувати, як і в інших європейських країнах, закриті споруди. 

Ж.-А. Ватто. «Актори французького театру». Бл. 1712 р. 

Театральні постановки збагатилися мальованими декораціями, з’явилися спеціальні пристосування для ефектних польотів і раптових зникнень акторів, якщо цього вимагав сюжет п’єси. На відміну від шекспірівської епохи, коли жіночі ролі виконували юнаки, в театрі рококо, як і в театрі бароко, жіночі ролі почали виконувати актриси. 

📌Підсумуємо вивчене:

Мистецький практикум: створіть за допомогою онлайн-додатків для ґаджетів  (телефон або комп'ютер) фотоколаж на тему мистецтво рококо, використавши фото архітектурних пам'яток, живопису, моди рококо, та інш. 

Якщо ви ще не створювали колажі, то рекомендую скористатися випробуваними мною сервісами (можна інші, звичайно, якщо ви в цьому профі і маєте "свій" цікавий сервіс для роботи):

Canva       Fotor     HolstPrint     Loonapix      Photofunia  (для ноута, комп'ютера)

Топ-7 програм для створення фотоколажу для мобільних телефонів (телефон)

Дякую за співпрацю. До зустрічі!