8 клас. Урок 26.

Українські пам'ятки класицизму

Вітаю на уроці мистецтва! Сьогодні ми вирушимо в мандрівку по часу і познайомимось із мистецтвом епохи класицизм на території України. 

В архітектурі України тенденції класицизму проявились у 70-х рр. ХVІІІ ст. 

А. Захаров. Спасо-Преображенський кафедральний собор. 1830–1835 рр. Дніпро 

Дж. Фраполлі. Преображенський собор. 1833–1879 рр. Біла Церква 

Д. Ботані. Костел Св. Іоанна Хрестителя. 1796–1812 рр. Біла Церква 

М. Львов. Миколаївська церква в с. Диканька. 1794–1797 рр. Полтавська обл. 

Яскравими взірцями стилю класицизм на українських землях є храми (Спасо-Преображенський собор у Новгороді-Сіверському, дзвіниця Успенського собору в Харкові), палаци козацької старшини (палаци К. Розумовського в Батурині, Яготині, Глухові; палац графа Завадовського в Ляличах; палац і церква Кочубеїв у Диканьці), будівля Київського університету

Чарльз Камерон. Палац Розумовського в Батурині

Джакомо Кваренгі. Палац Завадовського в Ляличах

Будівля Київського університету (сьогодні університет Шевченка). Вигляд зверху.

Будівля Київського університету (сьогодні університет Шевченка). Фронтальний фасад будівлі.

На початку XIX ст. поширився стиль ампір, характерний для Контрактового дому в Києві, театру в Одесі, Собору Різдва на Подолі. У класицистичному стилі побудована церква Миколи Набережного на Подолі та ротонда фонтана «Самсон» у Києві, багато будівель Львова, Чернівців, інших українських міст. 

Контрактовий будинок в Києві

Церква Різдва Христового на Подолі

Ротонда фонтану "Самсон" в Києві

Пам'ятки скульптури класицизму в Україні

Пластичне мистецтво класицизму в Україні представлене переважно творами монументальної та монументально-декоративної скульптури. Прикладами є пам’ятник Рішельє в Одесі та надгробок К. Розумовському в Батурині, виконані Іваном Мартосом. І. Мартос належить до когорти кращих скульпторів у світовій культурі; його по праву вважають засновником стилю класицизм у цьому виді мистецтва на українських теренах. 

М. Микешин. Пам’ятник Богдану Хмельницькому. 1879–1888 рр. Бронза. Київ

І. Мартос. Пам’ятник А. де Рішельє. 1827–1828 рр. Бронза. Одеса

У Львові класицистичні зразки представлені надгробками Личаківського цвинтаря (роботи Б. Торвальдсена, А. Шімзера та ін.). Автором статуй, що прикрашають чотири фонтани на площі Ринок, є австрієць Г. Вітвер. 

Шімзер. Надгробки на Личаківському цвинтарі

Шімзер. Надгробки на Личаківському цвинтарі

Шімзер. Надгробки на Личаківському цвинтарі

Вітвер. Фонтани площі Ринок

Вітвер. Фонтани площі Ринок

Вітвер. Фонтани площі Ринок

Вітвер. Фонтани площі Ринок

Шедеври музичного мистецтва 

епохи класицизму в Україні

Основні принципи і здобутки класицизму відобразилися на вітчизняній музиці, яка, будучи українською за своїм духом, служила інтересам російської імперії. Серед найяскравіших композиторів цієї епохи — Максим Березовський, Артем Ведель і Дмитро Бортнянський, які створили й розвинули новий жанр духовного хорового циклічного концерту. 

Розгляньте ілюстрації під звучання твору Д. Бортнянського «Херувимська пісня № 7». Спробуйте об’єднати ці три види мистецтва у своїй розповіді про досягнення стилю класицизм в Україні. 

Пригадайте, які особливості притаманні мистецьким стилям бароко, рококо та класицизм в архітектурі, музиці й живописі. Виконайте завдання та оцініть свій рівень знань. 

За наведеними характеристиками досягнень музичного мистецтва спробуйте визначити назви стилів: 

1. Активний розвиток жанрів опери, ораторії, кантати, концерту, сюїти, сонати та ін., перехід від поліфонічного багатоголосся до гомофонно-гармонічного складу, розквіт мистецтва імпровізації. 

2. Поява перших публічних концертів, чітко визначена форма сонати, сонатно-симфонічні цикли, новий тип опери, виникнення жанру струнного квартету. 

3. Характерними є камерні інструментальні жанри, танцювальна і вокальна музика, п’єси-мініатюри для клавесина, збагачені мелізмами. 

Розгляньте репродукції картин видатних живописців. З’ясуйте, до якого стилю належить кожен твір. Назвіть авторів картин та визначте жанри живопису. 

Дякую за співпрацю. До зустрічі!