8 клас. Урок 20.

Українське бароко

Вітаю на уроці мистецтва! Продовжуючи вивчати стилі європейського мистецтва, сьогодні ми зануримось в епоху українського бароко. Найбільшого поширення стиль українського "козацького" бароко набув у XVII-XVIII ст. Його виникнення на території України пов'язане з епохою визвольних війн, національним підйомом серед запорізького козацтва та пробудженням національної свідомості загалом. Втім, Україна надала європейському бароко рис національного стилю, збагативши місцевими мистецькими традиціями архітектури і мистецтва, що роки потому отримало назву “козацьке” бароко. Про все це детальніше дізнаємось на нашому уроці. 

Пригадаймо особливості стилю бароко

Коли  бароко з'явилося в Україні

Прогулюючись центральною частиною Львова, ви, можливо, насолоджувались виглядом однієї з найбільш знаних споруд міста, яка ще і є першим прикладом барокової архітектури в країні. Церква святих апостолів Петра й Павла, відома в народі як Костел єзуїтів, була зведена італійським архітектором Джакомо Бріано у 1610-1630 роках. Якщо заходити зі сторони нинішньої вулиці Театральна, то одразу помітна головна принада костелу – вражаючий бароковий портал (вхід у будівлю). Так почалась історія бароко в Україні. 

Починаючи з другої половини XVII ст., бароко звідусіль починає проникати в староукраїнську культуру. Але під впливом місцевих майстрів набуває свого розквіту та колориту. Оскільки у ті часи Україна була поділена на Правобережну та Лівобережну, вплив західноєвропейського стилю не був рівномірним. Найочевиднішим він був у західних областях, особливо в церковній архітектурі. 

Собор Святого Юра у Львові

Собор Святого Юра у Львові

Собор Святого Юра у Львові

Одним з перших зразків нового українського стилю можна вважати Іллінську церкву в Суботові, яку у 1653 році наказав побудувати гетьман Богдан Хмельницький. 

Тип церкви вочевидь взятий із західних зразків, зокрема – кам'яних костелів. Церква має характер тодішніх католицьких церковних споруд: умовна форма базиліки або довгастого чотирикутника, вівтар у півкрузі або апсиді, що має всередині та зовні шість граней. Зовні споруду прикрашає розкішний бароковий фронтон (верхня частина переднього фасаду будівлі, яка обмежується двома схилами дахів та карнизом), що в той час стало новим архітектурним явищем. 

Найбільш яскраво українське бароко відобразилося в культовій архітектурі

У цьому неабияку роль зіграв митрополит Київський, Галицький і Всієї Русі Петро Могила (роки життя: 1596-1647), під заступництвом якого пройшли відновлювальні роботи та реставрація Софійського собору (той був зруйнований монголо-татарською навалою наприкінці XV ст.), Собор Успіння Пресвятої Богородиці (в народі – Успенський собор, який потім було зруйновано під час німецької окупації в 1941 році), Десятинна та Васильківська церкви

Успенський собор

Десятинна церква

Софійський собор

У чому особливість українського бароко

Чому бароко "козацьке"?

Вважається, що найбільша кількість храмів у стилі бароко постала на території України за часів козацтва, а “українське бароко” досягло свого золотого віку завдяки Івану Мазепі, що славився прихильністю до української культури. Козаки активно долучалися до храмобудівництва та сприяли появі цивільних будівель: колегіумів, магістратів, житлових споруд, військових канцелярій – і все у стилі бароко. За часів Мазепи зведено велику кількість колегіумів, магістратів, військових канцелярій та житлових споруд у стилі бароко. Серед них – профінансована Мазепою Київська академія. Тих же часів сягають корені славної будівлі Чернігівського колегіуму.


Чернігівський колегіум

Києво-Могилянська академія


Мазепа-бароко — це суто національний синтез 


західноєвропейських барокових архітектурних ідей та архітектурних традицій українського бароко. 


Серед найвідоміших архітекторів "козацького бароко" – Іван Зарудний, Степан Ковнір, Осип Старцев, Іван Григорович-Барський.

Приклади архітектури “козацького” бароко в Україні:

Приклади архітектури “козацького” бароко в Україні:

Живопис бароко в Україні

 Українське малярство другої половини 17 ст. продовжувало давні традиції, хоча значно розширило образотворчий діапазон. Тоді виняткового пожвавлення досягло створення іконостасів на основі ренесансної конструктивної системи у вигляді розкішного фасаду палаццо з декоративно збагаченим бароковим доповненням, що суттєво змінювало прототип. В іконостас вводиться новий ряд неділь-п'ятидесятниць (недільні читання Євангелія у П'ятидисятницю після Пасхи), до яких входило шість сцен із центральним образом – „Спас Нерукотворний”.  

Найвидатнішими майстрами іконописного малярства були Іван Руткович та Йов Кондзелевич 

(Жовківська школа малярства)

 Іван Руткович (друга половина 17 – початок 18 ст.) – український галицький іконописець. У двох іконах „Моління” для Потелича (1682-1683) І.Руткович змалював замовників-донаторів – Марію, вдовицю по Петру Коровцю, очевидно, разом з сином. Такі зображення світських людей у молитовних позах на центральному образі іконостаса належать до виняткових, бо більше невідомі в українському мистецтві. Не знайдено також інших портретів зі спадщини Рутковича. 

 В апостолах і пророках художник утверджував ідеал людської краси, що підказало і кольорове вирішення: кольори насичені, глибокі, матеріальні, посилюють драматизацію образів. Переважає червоно-синій контраст, проте застосовано класичне зіставлення кольорів: гами червона і блакитна, пурпурна й ультрамаринова, вохристо-оранжева і зелена, вишнева і світло-зелена. 

У творчості І.Рутковича виняткову віху становить останнє десятиліття, коли відбулося знайомство з Ю.Шимоновичем і художніми збірками в маєтках Собеських. Це якісно відбилося на малярстві Рутковича, він опанував олійну техніку – досягнення європейського барокового малярства, поглиблюючи знання пропорцій, ритму, малюнка, фактури, кольорової гармонії. 

 Восьмиярусний іконостас жовківської церкви Різдва Христового (1697-1699), пізніше названий Скварявським (був перенесений у село Нова Скварява), належить до найбільших і найпрекрасніших ансамблів в українському мистецтві. Ікони „Христос у Марфи і Марії”, „Втеча до Єгипту”, „Нагірна проповідь”, „Тайна вечеря” – досконале художнє рішення. Їх найяскравішим живописним виявом є колір, доведений до максимальної концентрації енергії та виражальної можливості. Однак немає повторень в образах архангелів, апостолів та пророків з того, що було художником створено раніше. Вони заново переосмислені, подана глибша естетична та суттєва оцінка зверненням до ширшого суспільного середовища. Самозаглиблена одухотвореність пророків, героїзована урочистість апостолів – це продовження ренесансної важливої теми: роздуми про людину, яка в цьому творі досягла кульмінаційної повноти. Саме цими зображеннями художник винятково змістовно відтворив образ свого часу. 

 Іван Кондзелевич (1667 – після 1740) художник, учень Рутковича, родом з Жовкви; в 19 років постригся у ченці, прийнявши ім'я Йов; з 1686 р. Перебував у Білостоцькому монастирі поблизу Луцька, через рік – ієромонах. У 1698-1705 рр. Й.Кондзелевич з групою монастирських живописців виконав найвідоміший твір свого життя – п'ятиярусний іконостас для монастирської Воздвиженської церкви у Скиті Манявському – пізніше, після закриття 1785 р. Австрійською адміністрацією монастиря, проданий до м.Богородчан, тому і названий Богородчанським. Найцінніше в іконостасі, створене Й.Кондзелевичем, дві великі композиції – „Успіння”, „Вознесіння”, дияконські двері із зображеннями архангелів Гавриїла та Михаїла, намісні „Богородиця” та „Спас”, „Деісус”, „Розп'яття”, його втручання помітне і в дрібніших сценах. 

Й.Кондзелевича захоплювали барокові живописні проблеми в переданні простору, як це простежується в європейському краєвиді, з його ступінчастим вирішенням перспективної глибини. Малярство Й.Кондзелевича розвивалось на національних мистецьких традиціях, яких він дотримувався впродовж творчого життя.

З кінця 17 ст. у розвитку живопису провідне значення набули Придніпров'я та Лівобережжя, де мистецьке життя зазнало виняткового піднесення. Київ здобув належну йому об'єднувальну роль у питаннях мистецтва. Мистецьким осередком стала Києво-Печерська лавра, де з 18 ст. Була започаткована малярська школа. 

Провідне місце у суспільному житті мав жанр портрета. Український портрет доби бароко вражає могутньою силою характерів та правдивістю, дзвінкою декоративністю. Захоплює відсутність будь-якої ідеалізації, якогось кокетування чи пустотливої витонченості. Над усім панує героїзована постать, підкреслювалися атрибути влади та гідність людини. В таких портретах увага зосереджувалась на поглибленому індивідуальними рисами обличчі та живописно-декоративному звучанні постаті. 

Надзвичайну популярність мали в Україні народні картини «Козак Мамай». Зображення цього героя народних легенд, переказів та приказок можна було побачити в кожній українській хаті. Козака-бандуриста малювали олійними фарбами на полотні, стінах, дверях, кахлях, скринях, посуді й навіть на вуликах, уважаючи символічне зображення Мамая своєрідним оберегом. 

Скульптура бароко в Україні

Спорудам українського бароко властиві величавість пропорцій, пишна декоративність. Використовуючи архітектурні традиції, пластика гармонійно поєднувалась зі структурою споруди, утворюючи синтез, в якому виняткового значення набув вишуканий архітектурно-ліпний орнамент. 

У церковних спорудах, зокрема православних, з'являються численні статуї, виконання яких органічно поєднувало дерево, поліхромію, позолочення. Статуї гетьманів, алегоричні фігури Муз розміщувалися на фронтонах Малоросійської колегії у Глухові; статуї прикрашали інтер'єри гетьманських палаців. У Східній та Центральній Україні майстри козацького бароко переважно виконували скульптурні твори з дерева; у Західній Україні дерево теж було популярним матеріалом, але здебільшого тут використовували камінь. Однак внаслідок підпорядкування Української Православної церкви Московському Синодові (1686) значна кількість статуй була знищена. 

Геніальним скульптором був Йоган Пінзель, особа котрого дотепер вважається загадковою для дослідників, оскільки про нього майже відсутні архівні дані. Збереглась велика кількість творів, які приписуються цьому скульпторові. Головні з них — статуї на фасаді собору св. Юра (Львів) та ратуші у м. Бучачі (Тернопільська обл.).  

Музика бароко в Україні

У сфері професійної музичної культури центральне місце й надалі займає хоровий церковний спів. Однак і тут відбулися значні зміни – після століть домінування медитативної одноголосної монодії епоха бароко здійснила революцію і запропонувала світові пишну багатоголосність. Партесний хоровий спів, що розвинувся в самобутню українську традицію (одночастинний партесний концерт), на перше місце ставив уже не так молитивно-медитативні, як естетичні аспекти: філіґранну й високомайстерну поліфонію 8, 12, 16, а іноді й 24 голосових партій у пишному хоровому виконанні. 

Партесний спів — різновид багатоголосного (найчастіше чотириголосного) хорового виконання a cappella за окремими голосами-партіями (партесами). Тогочасні диригенти-керівники не лише обов’язково самі співали під час виконання твору, а й знали напам’ять усі партії, бо партитур просто не існувало. Оскільки в православній літургічній традиції інструментів категорично не використовували, хорові концерти стали тим унікальним жанром, що замінив українцям симфонію.

Ті сотні композицій української партесної музики епохи бароко, які дійшли до нас, — твори анонімні. Вони, за монашою традицією, є свідченням самозреченої праці творців «на славу Божу». Але наприкінці ХVІІ ст. з’являються професійні українські композитори західного зразка, і їхні прізвища нам уже добре відомі — Микола Дилецький, Феофан Прокопович, Максим Березовський, Дмитро Бортнянський та інші. 

Максим Березовський

Артемій Ведель

Дмитро Бортнянський

Кобзарське тогочасне мистецтво трималося на трьох стовпах: сліпих старцях, козаках-кобзарях і на придворних капелах бандуристів. Старці-лірники і кобзарі проходили багаторічну фахову підготовку і з кінця XVII аж до початку XX ст. нерідко об’єднувалися в цехи. Такі братства дотримувалися суворих законів, викладених у спеціальних книгах. Висока християнська мораль, патріотизм, строгі вимоги до техніки виконання та репертуару, пошана до інструменту — основні статті таких «кобзарських конституцій». Стати кобзарем можна було лише після іспиту на кобзарських сходинах у присутності панотців та інших виконавців. Від учня вимагали майстерного публічного виконання великої кількості дум, псалмів, плачів і голосінь, жартівливих пісень і танців. 

Виняткове значення мала музика на Січі. Запорожців, що втратили зір у боях або в полоні, зараховували до полку музикантів, при якому у XVIII ст. існувала  школа. Тут уставники навчали майбутніх кобзарів музичної грамоти, церковного співу та гри на інструментах полкових оркестрів, а також на кобзі, торбані, бандурі. З 1770 р. школа була перенесена на Орловщину і проіснувала там аж до знищення Січі. 

Про січових бандуристів-характерників збереглося чимало легенд: кажуть, що своїм виконанням вони знеболювали рани, повертали сили виснаженим тривалими боями козакам. Відомі непоодинокі випадки важливої розвідницької ролі сліпих кобзарів — Божих людей, для яких, за тогочасною традицією, кордонів не існувало. Вони передавали важливі відомості полоненим козакам у ворожому стані, співаючи думи та пісні.

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!