7 клас. Урок 15.

Етнічна музика

Вітаю на уроці музичного мистецтва. Сьогодні ми вирушимо у віртуальну мандрівку країнами світу. Кожна держава має свої музичні особливості, національні музичні інструменти та неповторну етнічну музику. Сподіваюся, наша мандрівка буде для вас дуже цікавою.

Актуалізуймо наші знання перед мандрами:

Етномузика супроводжує людину з незапам'ятних часів. Ритми і наспіви допомагають у праці, з їх допомогою проводять обряди і ритуали. Кожна народність створювала свої інструменти для витягання звуків. Спокійні неголосні мотиви здатні надавати розслаблюючу дію, занурювати в медитативний стан для відчуття зв'язку та гармонії з природою повною мірою. Етнічна музика забирає геть погані думки, стреси і больові відчуття. 

1 зупинка - історія етнічної музики

Термін етнічна музика – 

музика  народів  світу (world music —   

з’явився  у  1980-х роках  в  англомовних країнах  для  класифікації  певних  музичних  явищ. 

Етнічній  музиці  властиві  використання ладо – гармонічних  і  мелодичних  особливостей  народної музики  та  запозичення  народних  інструментів  або манери  виконавства. 

Водночас  етнічна  музика  не є поняттям, тотожним  народній  музиці, - вирізняючим для  етнічної  музики  є  незалежність  до  масової культури. 

В  Україні  для  позначення  цього  типу  музики широко  послуговуються  терміном  фолк-рок, бо  його аналогом, відповідником  є етно – рок

2 зупинка - народні мотиви світу

Музичний калейдоскоп: послухайте фрагменти етнічної музики різних народів світу. Спробуйте впізнати, музиці якого народу належить кожен фрагмент?

Що ж, для виконання музики потрібні музичні інструменти. Тому пропоную вам цікаву мандрівку в країну музичних інструментів. У кожного народу є особливі етнічні інструменти, вони різні за своїм тембром звучання, формою, способом видобування звуків. Порівняймо їх з українськими народними інструментами.

Діджеріду - музичний духовий інструмент аборигенів Австралії. Його роблять зі шматка стовбура евкаліпта завдовжки 1-3 метри, серцевина якого виїдена термітами. 

Сякуха́ті, варіант транслітерації шякуха́чі — японський музичний духовий інструмент у вигляді бамбукової флейти. Завезений в Японію з танського Китаю у VIII столітті. Назва інструмента означає «один шяку і вісім сунів» і позначає його стандарту довжину — 54,5 см. 

Ві́на — стародавній індійський щипковий музичний інструмент. Має форму лютні. У найпоширенішої моделі 24 лади, 4 головних струни, що проходять через кобилку і 3 додаткових, які через кобилку не проходять і використовуються для ритмічного акомпанементу. 

Віуела (ісп. Vihuela) — струнний інструмент, що побутував в XV-XVI століттях в Іспанії, Італії та Португалії, за формою подібний до гітари з опуклим дном.

Варга́н - стародавній музичний інструмент, схожий на дримбу, яку часто використовували в гуцульському побуті. В основі інструмента лежить невелика металева підківка (дуга), до якої посередині прикріплено сталевий язичок, інколи два. Язичок наприкінці закручений задля безпечних ударів. Дуга інструмента притискається до зубів, інколи до губ. Ротова порожнина служить резонатором.

Кпанлоґо — тип барабана, який використовують в музиці кпанлоґо. Барабан виник серед народу ґа неподалік сучасного міста Аккри в Гані, Західна Африка. Кпанлоґо є частиною сім'ї мембранофонів; мембрану виготовляють з різних матеріалів, зазвичай зі шкіри антилопи. 

Бузукі (грец. Μπουζούκι) — музичний інструмент групи струнно-щипкових та родини лютні. Має резонатор грушеподібної форми та довгий гриф. Входить до класичного грецького оркестру або сольно супроводжує танці чи популярні пісні.

3 зупинка - етнічна музика у творах композиторів

Починаючи з музичних творів періоду бароко, нескладно помітити звернення західної культури до екзотичних і незвичайним для неї традиціям музики інших країн. Антонін Дворжак писав свої твори, беручи досвід центрально-європейських і північно-американських народностей. Інтерес до японської музики проявився в опері Пуччіні "Чіо-Чіо-Сан". Східна етнічна музика вплинула на творчість композиторів Америки XX століття. 

З початком 60-х етномузика проникає в рок-групи, привносячи індійське звучання в композиції. У 60-ті роки етномузика почала набувати більшої популярності серед молоді. 80-ті роки - інтерес до стилю етно набуває комерційний характер. Зв'язавши маркетинг з музичною індустрією, з'являються радіопередачі, присвячені темі етно, організовуються радіостанції, проводяться фестивалі. Популярну хвилю підхоплюють і хіпі. 

Етномузика знаходить безліч шанувальників серед любителів року, електронної та попмузики (наприклад, у "Бітлз" з'являються індійські мотиви). Химерне переплетення народних звучань з сучасними створює чарівні і привабливі твори, які можна слухати нескінченно. Звісно, що етномузикою захоплюються і композитори академічного стилю. Познайомимось ближче:

Володи́мир Дани́лович Зуби́цький - сучасний український композитор та виконавець (баяніст). Серед його творів - опера "Палата №6"  і "Чумацький шлях", балет "Задунайські розваги", кантати-симфонії "Чумацькі пісні", "Океан долі", твори для оркестру народних інструментів, та інші. 

Як баяніст був нагороджений «Coupe mondiale» IMC-UNESCO за виконання мініатюри-реквієму «Сім сльозин» на Міжнародному Конкурсі баяністів і акордеоністів в Гельсінкі (Фінляндія, 1975). На Міжнародному конкурсі композиторів у Польщі (1985) його було нагороджено третьою премією за реквієм «Sette lacrime». Його «Карпатська Сюїта», «Концертні партити» № 1 та № 2, «Болгарський щоденник» та Соната № 2 «Слов'янська» увійшли до програм провідних виконавців. 

4 зупинка - українська етнічна музика

Інтерес до музичного фольклору проявляли багато українських композиторів. У їхньому творчому доробку є обробки народних пісень для хору, голосу або вокально-інструментальних ансамблів. Так, у 1940-х роках був розроблений новий тип виконавського колективу - народний хор, що не мав аналогів у західній культурі. Пізніше адаптація фольклору до масової культури спостерігалася у творчості численних самодіяльних і професійних колективів, ансамблів пісні і танцю. У наш час етнічне звучання мають композиції Тоні Матвієнко, Злати Огневич, Лами, гуртів "Kozak System", "ВВ", "Воанергес", тощо.

Підготуйте акварельні фарби. За допомогою штрихів та кольору зобразіть на папері те, що ви уявляєте, слухаючи українську етнічну музику.

Ознайомтеся з етнічними музичними інструментами України.

Вокальна робота

Сьогодні на уроці прозвучало стільки народних пісень, що вам вже також дуже хочеться й самим поспівати. Тому не гаймо часу, приготуймося до вокальної роботи. Співаємо вивчені  пісні "Чом ти не прийшов" та "Соловей".

Ігрова сторінка

Відгадайте слова (музичні поняття), зашифровані у ребусах. 

Підсумуємо вивчене

Творче завдання:

Рефлексія

Дякую за співпрацю. До зустрічі!