7 клас. Урок 20.

Історія рок-музики

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Сьогодні ми познайомимось із найбільшим і різноманітним напрямком музики XX-XXI століття. Від легкого до дуже важкого. Часом від неможливо гучного до мелодійного. Вирушаємо на концерт рок-музики! 

У другій половині XX ст. виникло нове явище музичної культури — рок-музика (англ. rock music), або рок. Воно об’єднало музичне, поетичне, сценічне та інші види мистецтва. Як музичне явище рок почав формуватися в 50-х роках у США. Тією чи іншою мірою на його розвиток вплинули блюз, джаз, кантрі та ін. Провідна роль у цьому процесі належала блюзу — пісенному та інструментальному фольклору афро-американців. З часом рок-музика увібрала також риси багатьох інших музичних традицій. Становлення рок-музики відбувалося в тісній взаємодії з суспільним рухом, що захищав права молоді, расову і соціальну рівність, відмову від використання військової сили тощо. 

Якщо звернутися до історії виникнення року, то можна чітко відстежити його розвиток з найлегших мелодійних і зовсім не властивих сучасному розумінню рок-музики напрямків. Перші виконавці рок-музики дуже відрізняються від сучасних рокерів. Їх взагалі складно було б назвати рокерами, будь вони виконавцями року зараз. Рок-музика з'явилася як напрямок в 60-х роках 20 століття, тоді не було важких ударних, важких рифів і криків, не було смикання на сцені і довгого волосся у музикантів. Не було і краху інструментів у виступах. Це стало з'являтися пізніше. 

Пісні містили сенс кохання двох людей, а пізніше любові до всього. Також сенс пісень того року міг мати абстрактні теми. Загалом, рок-музика, як напрям музики не виділялася особливо, як це відбувається зараз. Адже зараз рок-музика та її учасники є представниками окремої субкультури. Культури протистояння проти всього звичного, що нав'язує стандартне мислення, ставлення до світу і до окремих його частин. Такі субкультури як хіпі, готи, емо та інші - це представники даного напрямку музики, тільки окремих його піднапрямів. Адже в рок-музиці нескінченна кількість напрямів. Починаючи від найлегших, таких як, наприклад, поп-рок або блюз-рок і закінчуючи, наприклад, хард-роком, металом і готичною рок-музикою. 

Зірки - легенди рок-музики

Легендарний гурт "The Beatles" із Ліверпуля започаткував новий етап у рок-музиці. Він справив значний вплив на поп і рок-музику XX століття. Фахівці навіть порівнюють їхнє значення для розвитку світової музичної культури із творчістю Бетховена. Саме цей гурт змінив роботу музичних студій, розподіливши на студійні та концертні записи, а також запровадив моду в зачісках та одязі. Але найбільший вплив "The Beatles" був у формі та змісту рок-музики, у багатстві жанрів, мелодизмі, експериментаторстві в музичних формах.

Найвідомішою групою, що виникла на базі ритм-енд-блюзу і впродовж усієї своєї кар'єри поверталася до блюзових коренів, є "The Rolling Stones". їхній імідж був значно агресивнішим, ніж у "The Beatles", звучання і проблеми, що порушувалися в піснях, також демонстрували новий підхід до музики.

Ряд груп, які намагалися на основі блюз-року створити "важке" гітарне звучання, вже в другій половині 1960 років заклали основи напряму, який назвали хард-роком. Найвідомішою в цій течії була група "Led Zeppelin"

На базі поп-року в 1960-1970 роках виник дуже легкий вид року - софт-рок, представлений Тіною Тернер, гуртами "Bread", "The Carpenters" та іншими. Найвідоміші представники м'якого, спокійного поп-року - Елтон Джон, Род Стюарт, Біллі Джоел.

"Queen" - британський рок-гурт, створений у 1971 році у Лондоні. Такого оперного багатоголосся ніхто раніше не чув, їхня музика здивувала багатьох. Саме вони зняли перший відеокліп в історії світової музики. Хіти гурту "We are the Champions", "We Will Rock You", "Bohemian Rhapsody", "The Show Must Go On" надзвичайно  популярні і до сьогодні.

Українська рок-музика

Рок-музика сприяла руйнуванню расових і соціальних бар’єрів і багато в чому змінила світогляд і спосіб життя американців і європейців. Велику популярність напрям отримав і в Україні. Рок-музика в Україні сформувалася в кінці 1960-х років на хвилі відлиги у суспільному житті і була початково представлена творчістю аматорських біґ-бітових та ритм-н-блюзових команд. Нині український рок перебуває у стані росту на рівні зі світовими тенденціями. 

Українську рок-музику в 1980 розпочинали виконувати "Брати Гадюкіни", "Мертвий Півень", "Віка Врадій", "Кому вниз". Цю традицію продовжили на сьогодні відомі далеко за межами України "Океан Ельзи", "Гайдамаки", "Шешори", "Скрябін", "Воплі Відоплясова".

Ритмічна вправа

Вокальна робота

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!