7 клас. Урок 2.

Пісні рідного дому

Вітаю на уроці музичного мистецтва, мої любі друзі! Сьогодні для вас лунатимуть на уроці пісні рідного краю у виконанні відомих співаків минулого та сучасності. Пригадайте, що ви можете розповісти про культуру рідного краю, про наші пісні?

Пісенна культура рідного краю тісно пов'язана із загальною музичною культурою народу. Кожен український край прославляє своїх історичних героїв, оспівує краєвиди, побут, народні звичаї та обряди. Співаючи такі пісні, виконавець намагається передати усю глибину народної душі. Неможливо розглядати пісенну культуру України, не згадавши імен, що стали справжніми кумирами для багатьох українців.

1.

Вдалині за річкою срібний зорепад

І вином порічковим всіх частує сад

Літньою долиною йду не поспіша

Вишнею й калиною втішена душа

Це край, де я родилась і живу,

Де все для мене рідне — не байдуже!

Де зірка з неба впала у траву,

Щоб ти мене побачив милий друже.

Це край моєї втіхи і сльози

Із рідним словом, з рідними піснями,

Тулюся до вкраїнської краси,

Бо це взяла від батька і від мами.


2. 

Пахнуть луки травами, пахнуть до знемог

Грішне разом з праведним в силуетах двох

Музика над тишею, хоч на струнах грай

І душа утішена — це мій рідний край!

Це край, де я родилась і живу,

Де все для мене рідне — не байдуже!

Де зірка з неба впала у траву,

Щоб ти мене побачив милий друже.

Це край моєї втіхи і сльози

Із рідним словом, з рідними піснями,

Тулюся до вкраїнської краси,

Бо це взяла від батька і від мами.


Соломія Крушельницька

Свого часу найвидатнішою співачкою світу називали українську оперну співачку Соломію Крушельницьку. народилася вона на Тернопільщині, навчалася у Львові та Італії, володіла прекрасним бельканто. серед численних нагород співачки - "Вагнерівська примадонна ХХ століття". Співати з нею за честь вважали Енріко Карузо і Теодор Руффо, Федір Шаляпін та інші. А одного разу Соломія врятувала від краху відому сьогодні оперу Джакомо Пуччіні "Мадам Батерфляй", і саме завдяки їй ця опера до сьогодні популярна і ставиться в усіх оперних театрах світу! Кожен концерт в будь-якому куточку планети Соломія розпочинала українською піснею.

У вересні виповнюється 150 років з дня нароження співачки. Успіхи Соломії Крушельницької стали успіхом та визнанням всієї української музичної культури. Послухайте, як звучить голос видатної співачки:

6 років тому, 29 червня 2016 року, на Донбасі героїчно загинув Василь Сліпак – український оперний співак, зірка Паризької Опери, патріот України та доброволець, що з 2015 року воював на Донбасі. 

 «Україна є сильною завдяки своєму народу. Маємо базуватися в майбутньому саме на людях. «Почути свій народ» – насправді, це і є суть. Наш народ дуже мудрий. Я бачу Україну успішною державою, в тому числі й на європейській арені. Якщо ми послухаємо самих себе. Тобто український народ».

Ці пророчі слова, які особливо символічно звучать зараз, коли вся Україна згуртувалася в боротьбі проти російських окупантів, Василь Сліпак сказав у червні 2015 року в інтерв’ю «Громадському», за рік до своєї загибелі на фронті. Вони є свідченням не тільки його мудрості та передбачливості, але й великої любові до українських людей.

В 70-х роках ХХ століття в Україні народився справжній світоч української музичної культури, геніальний композитор Володимир Івасюк. Саме з його таланту народилися сотні пісень, серед яких і досі популярна "Червона рута" і "Водограй", "Я піду в далекі гори", "Шумить пшениця. як Дунай" та інші. Співаючи чудові твори Івасюка. на небосхилі української естради з'явилися Назарій Яремчук та Василь Зінкевич, Софія Ротару та Павло Дворський.

Володимир Івасюк

Проаналізуй ці твори за таким планом: 

1. Розкажи про своє враження від прослуханих пісень. Яка з них сподобалася тобі найбільше? 

2. Охарактеризуй засоби музичної виразності та мелодію кожної з них. 

3. Розкажи про інструментальний супровід пісень. 

4. Опиши тембри голосів виконавців. 

Творцями першого покоління української естрадної пісні були Платон Майборода, Олександр Білаш та Ігор Шамо. Варто також згадати Б. Буєвського, А. Пашкевича, К. М’яскова, А. КосАнатольського, В. Верменича, А. та В. Філіпенків, Ю. Рожавську та інших. Їхні пісні виконувалися, як правило, під оркестр (естрадний, естрадно-симфонічний, народних інструментів, іноді камерний). 

Платон Майборода

Анатолій Пашкевич

Олександр Білаш

Анатолій Пашкевич, наприклад, був питомо народним композитором — його пісні не лише змістом, а й мелодикою схожі на народні. Усе своє життя він працював з хоровими фольклорними колективами (Черкаський, Волинський, Чернігівський народні хори). «Батьком» української естради справедливо називають Платона Майбороду — автора численних пісень і хорів, обробок народних пісень, а також ліричних композицій («Рушничок», «Якщо ти любиш», «Київський вальс» тощо). Відомим творцем української пісні був Олександр Білаш. Саме він написав музику до пісні «Два кольори» (на сл. Д. Павличка), яку досі із задоволенням слухають по всьому світу. 

Великою популярністю у 70-80-х роках користувалися вокально-інструментальні ансамблі «Смерічка», «Кобза», «Ватра», «Водограй», «Світязь», «Арніка», «Краяни», «Опришки» та інші. Найвідомішими виконавцями цього періоду були Д. Гнатюк, В. Купріна, А. Мокренко, О. Таранець, Ю. Богатіков, Р. Кириченко, М. Гнатюк, О. Білозір та інші. 

Проаналізуй ці твори за таким планом: 

1. Поділися своїми враженнями від прослуханої музики. 

2. Про що йшлося у піснях? Що ти уявляєш, слухаючи їх? 

3. Охарактеризуй засоби музичної виразності та мелодії творів. 

4. Опиши тембри голосів виконавців. 

Кінець ХХ-поч. ХХІ ст. ознаменувався появою нових імен на сцені української естради. Наприклад, співаки Ірина Білик, Олександр Пономарьов, Руслана та багато інших досить швидко стали відомими. У цей час дуже популярними стають відеоролики до пісень, які приваблюють не лише слухачів, а й глядачів. Так, у кліпі за піснею Руслани «Знаю я» поєднано мальовничі пейзажі Карпат із місцевим колоритним обрядом весілля у народних костюмах. 

Проаналізуйте ці твори за таким планом: 

1. Розкажіть про своє враження від прослуханих пісень. Яка з них вам сподобалася найбільше? 

2. Про що йшлося у піснях? 

3. Охарактеризуйте засоби виразності творів. 

4. Опишіть тембри голосів виконавців та мелодії прослуханих пісень. 

5. Які пісні цих виконавців вам ще знайомі? Назвіть.

6.Назвіть імена улюблених виконавців естрадної української пісні початку ХХІ століття та їхні популярні композиції. 

7.Які пісні популярні серед твоїх друзів? 

8.Запишіть улюблені композиції на диктофон у власному виконанні. 

Ігрова сторінка. Складаємо пазли.

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!