7 клас. Урок 24.

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Продовжуємо знайомитись із напрямками сучасної музики та розвитком різних жанрів сучасної музики. 

Ви, мабуть, знаєте, що у світі поп-музики є не тільки солісти, але й безліч гуртів. Хочете дізнатися про їхню історію створення? Тож сьогодні запрошую вас зазирнути  в студію історії  вокально-інструментальних ансамблів - ВІА - популярних у XX столітті. 

У рок-музиці для колективів використовується термін "рок-гурт". Від цього терміна походять варіанти "поп-гурт", "панк-гурт", тощо. У джазі використовуються терміни "джазовий ансамбль/оркестр" і "джаз-бенд". На радянських теренах популярним був термін "вокально-інструментальний ансамбль".

ВІА використовували звичайний для поп- і рок-груп набір інструментів: електрогітари, ударну установку, різні варіанти електронних клавішних (електрооргани, синтезатори), апаратуру звукопідсилення. 

Іноді ВІА виступали як акомпанемент відомим сольним виконавцям. Пісні для ВІА писали багато композиторів: Микола Мозговий, Олександр Злотник, Тарас Петриненко, Левко Дутковський, Ігор Білозір, Геннадій Татарченко, Павло Дворський та інші. Також в цьому стилі аранжовано пісні Володимира Івасюка та Ігора Поклада.

Легендарний український вокально-інструментальний ансамбль "Смерічка" 

Мабуть, не було серед молоді і людей старшого покоління всього СРСР та й за його межами таких, які б в кінці 60-х – на початку 70-х років минулого століття не чули про цей ансамбль і не слухали його музики та пісень. "Смерічка"  - була першим ВІА в Україні.

До свого репертуару музиканти взяли новий напрямок у музиці - біг-біт з використанням колориту народних українських пісень рідного краю - Карпат.

Ансамбль "Смерічка" швидко набрав популярності серед молоді.  Він потужним вихором увірвався з популярними українськими естрадними піснями не тільки на обласні й республіканські сцени, але й на московську.

Ансамбль "Смерічка" був заснований молодим талановитим музикантом, композитором, випускником Мукачівського музично - педагогічного училища Левком Дутковським.

Молодіжний фольклорний ансамбль народився в буковинському краї в маленькому старовинному гірському містечку Вижниця напередодні Нового 1967 р. і символічно був названий "Смерічка" (карпатська ялинка).

ВІА "Кобза" 

«Ко́бза» — один з найвідоміших ВІА України 1970-1980-х років. ВІА «Кобза» був першим з колективів колишнього Радянського Союзу, який перебував з комерційними гастролями на американському континенті. 

Також ВІА "Кобза" був першим колективом, який почав виступати з концертами Чорнобильській зоні, і закінчили свої виступи тільки після заборони лікарів (в 1992 році), артисти мають посвідчення ліквідаторів аварії на ЧАЕС та нагороди від держави. 

віа кобза ти і я одна сімя.mp4

ВІА "Ватра" 

ВІА «Ватра» — вокально-інструментальний ансамбль, який діє у Львові з 1971 року. Створений композитором і виконавцем Михайлом Мануляком при Львівській філармонії. Відомо декілька складів ВІА «Ватра», які мали суттєві стилеві відмінності від джаз-року до фолку і традиційної естради. 

Репертуар ансамблю складався майже винятково з авторських україномовних пісень та сучасних обробок українських народних пісень. Левова частка репертуару ансамблю належала авторству її засновника та керівника Михайла Мануляка. Основним стильовим напрямком були джаз-рок та фольк-джаз-рок (композиції «Танець жаги», «Ватровий дим», «Ой чий то кінь»). ВІА «Ватра» під проводом Михайла Мануляка належала до піонерів джаз-року в Україні. На жаль, серед відеоробіт збереглися переважно записи вже третього складу "Ватри" - під керівництвом Ігора Білозіра (солістка Оксана Білозір).

віа ватра світлиця.mp4

ВІА "Арніка" 

"Арніка" — український самодіяльний вокально-інструментальний ансамбль з міста Львова. Найбільшу популярність здобув у 1970 — 1980-х роках. Лауреат Всесоюзного телевізійного конкурсу «Алло, ми шукаємо таланти».  

Серед українських гуртів варто відзначити ВІА "Калина", "Опришки", "Карпати" та інші.

Сучасний гурт - група музикантів, об'єднаних однією роботою - створенням та виконанням музичних композицій у певному обраному стилі сучасної музики.

Гурт (вокальну формацію) "Пікардійська терція" було створено у 1992 році студентами Львівського музичного училища. Відтоді "Пікардійська терція" стала справжньою візитівкою України. Гурт одним з перших почав виконувати пісні "а капела". Оригінальна обробка народних пісень та унікальні особливості їхнього виконання виділяють цей колектив з-поміж усіх інших.

Проаналізуйте прослухані твори за таким планом:

Вокальна робота

Пропоную вам сьогодні заспівати пісні "Водограй" та "Старенький трамвай". 

Підсумуємо вивчене:

Дякую за співпрацю. До зустрічі!