7 клас. Урок 7.

Аранжування народної музики

Вітаю на уроці музичного мистецтва! Сьогодні ми з вами поринемо у світ аранжування народної музики та порівняємо традиційну народну музику зі зразками симфонічного аранжування. Наші друзі знову на зв’язку. 

Часто популярна народна пісня або мелодія народного танцю отримують нове звучання у творах композиторів: операх, симфоніях, сюїтах, концертах. Чим відрізняється аранжування народної музики від аранжування академічної музики? Спробуймо це дослідити. 

Завдяки варіюванню, інструментуванню та стилізації народна музика може змінити своє звучання. Аранжувальник по-своєму трактує гармонію, ритм, динаміку, складає композицію на основі одного чи декількох народних творів. 

Народні пісні й танці зберігають національний колорит, якщо виконуються оркестром чи ансамблем народних інструментів, але звучать по-новому у виконанні симфонічного оркестру. Спробуйте порівняти оригінальну народну мелодію пісні-танцю зі звучанням композиції в аранжуванні А. Дворжака. 

Проаналізуйте ці твори за таким планом: 

1. Розкажіть про своє враження від прослуханої музики. 

2. Який народний танець ви уявляєте, слухаючи мелодію шумки? 

3. Які засоби музичної виразності допомогли композитору передати національний колорит танцю? 

4. Охарактеризуйте музичні образи авторської композиції. 

Антонін Леопольд Дворжак 

Один з найбільших “музичних казкарів” Романтизму – це чеський композитор Антонін Дворжак (хоча чехи кажуть – ДворАк!). Велика частина його творчої спадщини присвячена образам історії та народної творчості чеського народу: від опери “Русалка” та Гуситської увертюри до слов’янських танців та моравських дуетів. 

Але найбільша казка – це оркестр Дворжака. Він барвистий, феєричний, здатний “намалювати” кольоровий феєрверк чи гладь води, схід місяця чи політ птахів… Наче й справді, його звуки підхоплять нас і перенесуть в казку чи давно забуту легенду… 

Збірка «Слов’янські танці», що складалась із 16 п’єс А. Дворжака, була видана у двох циклах 1878 і 1886 роках й одразу набула великої популярності. Перший цикл складався із чеських народних танців, окрім №2 — «Української думки». До другого циклу входили переважно танці інших народів. 

Дворжак був дуже скромним за вдачею, надзвичайно побожним, любив природу (його пристрастю були голуби, яких він тримав у своєму літньому будинку). Він захоплювався локомотивами і пароплавами, ритмом життя великих міст, хоча часто втікав з них в сільську глушину. Але насамперед він був композитором. У якому б жанрі Дворжак не пробував себе, скрізь він був індивідуальний. Він – найбільш часто виконуваний і найвідоміший чеський композитор, його винахідливість у музиці дуже велика, а краса мелодій – неповторна. 

Розгляньте зображення - фото народних танців. Які саме фото ви б обрали для ілюстрації прослуханої музики? Чи нагадують вони українські народні пісні? Якщо так, то чим саме?

Серед відомих композиторів варто згадати про геніального Людвіга ван Бетховена, який, зокрема, дав нове життя декільком українським народним пісням, зробивши аранжування та обробки мелодій у своїх творах. Це варіації на тему укр.нар.пісні "Їхав козак за Дунай" та три струнні квартети, в яких також звучать укр.нар.мелодії, укр.тема звучить також і в Апассіонаті та 9 симфонії композитора. Детальніше - дізнаємось із відео.

Сучасне аранжування народних творів

Період Романтизму – це початок бурхливого зацікавлення народною творчістю та фольклором. В цей час записуються та публікуються народні пісні, казки, легенди, досліджується народний побут, одяг, творчість… Це сильно позначилося на усвідомлення свого національного “Я”, своєї ідентичності… Народне стало справді крутим! В свою чергу, міфічні образи, персонажі і сюжети народних казок, легенд і переказів проникають у творчість митців того часу: як і письменників, так і музикантів. Так виникають опери, балади, симфонічні поеми, рапсодії з народними награваннями, містичними образами, сюжетами… В сучасному світі знову стає дуже популярною народна музика, тож запрошую дослідити сучасні аранжування народних творів сучасними композиторами.

Різдвяний гімн планети був колись скромною українською щедрівкою-мантрою на три ноти. Потім до роботи взявся геніальний український композитор Микола Дмитрович Леонтович і працював над обробкою цих "трьох нот" усе своє життя (існує п'ять авторських редакцій твору).  

 У січні 1919 року не менш геніальний хормейстр Олександр Кошиць за дорученням Симона Петлюри організував у Києві Українську Республіканську Капелу, яка у березні 1919 р. була відряджена українським урядом для пропаганди національного музичного мистецтва за кордон, і впродовж декількох років тріумфально гастролювала країнами Західної Європи, у США, Бразилії, Аргентині, Кубі. Так після виступів капели у легендарному Нью-Йоркському Carnegie Hall "Щедрик" став найпопулярнішою різдвяною мелодією у світі.

Ці двоє – Леонтович і Кошиць – силою свого таланту переконали мешканців трьох континентів в існуванні української нації. "Вам заперечують існування вашої нації, але ваші співаки доводять світові, що ця нація мaє незрівнянно могутню музикальну душу", – сказав Кошицю після паризького концерту один професор Сорбони.

У концерті "Ковчег Україна" звучить інша версія "Щедрика" – від сучасного і не менш талановитого українського композитора Івана Небесного. «Небесний Щедрик» для мішаного й дитячого хорів, симфонічного оркестру, карильйону та мультимедіа вперше прозвучав, як це не парадоксально, в серпні, у День Незалежності України. Тоді, 2016 року його виконував оркестр «Народжені вільними» з музикантів - ровесників Незалежності, а його автор - Іван Небесний - присвятив свій твір Небесній сотні, яка полягла за гідність і свободу на центральному Майдані нашої країни – на місці прем’єри цього твору

Вокальна робота

Візьми фарби та пензлик і намалюй ілюстрацію до пісні Т. Петриненка. Спробуй передати у своєму малюнку настрій, який викликає в тебе ця композиція. 

Підсумуємо вивчене.

Дякую за співпрацю. До зустрічі.