Гуманізм та Відродження

Відродження (Ренесанс - період в культурному та ідейному розвитку країн Західної та Центральної Європи (а Італії - 14-16 ст. в інших країнах - кінець 15 - початок 17 ст.) повязаний із переходом від Середньовіччя до Нового часу. 

Термін "Відродження" вперше, ймовірно, було запроваджено Джорджо Вазарі (17 ст.) стосовно італійського мистецтва.

ХІІІ століття - дученто (ducento, «двохсотий», тобто 1200-і) – Проторенесанс (передвідродження).

XIV століття - Треченто (trecente, 1300-і) – Раннє Відродження.

XV століття - Кватроченто (quatrocento, 1400-і) – Високе Відродження.

XVI століття - Чіквіченто (cinquiccento) – Пізніше Відродження.

Північне Відродження  в останнє десятиріччя XV століття та першу чверть XVI століття. : Відродження набуло найбільшого поширення в таких країнах як Німеччина (Еразм РоттердамськийУльріх фон Гуттен, Альбрехт Дюрер) Нідерланди (Ян ван Ейк, Пітер Брейгель старший, Іронім Босх), Франція та Англія (ШекспірТомас Мор).

Доба бароко

Маньєризм (італ. manierismo — від maniera — «манера», «стиль», буквально — примхливість, химерність, штучність) — течія в європейському мистецтві таархітектурі 16 століття, що відобразила кризу гуманістичної культури Відродження. Характеризується втратою ренесансної гармонії між тілесним і духовним,природою та людиною.

Деякі дослідники (особливо літературознавці) не схильні вважати маньєризм самостійним стилем і вбачають у ньому ранню фазу бароко.

 

Контрреформація. Але далекоглядні діячі церкви закликали боротися з протестантизмом не через переслідування, а через створення нової системи духовного виховання особистості різними засобами, в тому числі й мистецтвом. бароко (16-18 ст) (від італ. barocco - вигадливий, химерний, дивний; від порт, perola bагосса - перлина неправильної форми), відповідав інтересам різних верств суспільства. Феодали прагнули зберегти привілеї та владу. Бюргерство і народні маси, які стомилися від спустошливих війн, нестабільності життя, шукали в бароко духовний спокій.