Англія

Англія в пер. пол. ХІХ ст.

Економіка

Вікторія (1837-1901) «Вікторіанська епоха».

«Майстерня світу» - виробництво машин і устаткування для інших країн Європи та США. Перевага товарів на світовому ринку (якість і ціна). Промислова виставка 1851 р. у лондонському Гайд-парку. "Світовий візник" і "світовий банкір". Зовнішня торгівля: 25%, Франція - 10, 5, Німеччина - 9, 7, США - 7, 5%. Вивіз капіталу.

Суспільно-політичне життя

Економічне ↑ →  ↑життя робітників, ↑ активність робітничого руху → Лібералізм: терпимість до вільнодумства, реформістський шлях, демократичні свободи і свободу вільної торгівлі (фритредерство), підприємництва.

Парламентська монархія. Король – глава держави, призначав уряд, відповідальний перед парламентом. Палата лордів спадкові пери, палата громад обиралася. Партії - консерватори (торі) й ліберали (віти). Двопартійна система. Опозиція – контроль влади.

Багаті люди - багата й держава →  ↑ демократія. Після поразки революцій 1848-1849 рр., перебралося чимало діячів: з Німеччини К. Маркс і Ф. Енгельс. О. Герцен організував у Лондоні вільну російську друкарню, де видавав разом із М. Огарьовим альманах "Полярная звезда" і газету "Колокол".

Лібералів підтримувала переважна частина великої та середньої буржуазії, а також значна частина робітничого класу. Ліберали обстоювали принцип вільної торгівлі та виступали проти політики протекціонізму, на противагу консерваторам, які боролися за те, щоб захистити англійську промисловість від конкуренції'.

1866 - 1868 консерватори Бенджамін Дізраєлі 1867 друга парламентська реформ (перша 1832). Майновий ценз – мати нерухомість. Виборче право верхівка робітників, дрібна буржуазія. ↓радикальних рухів, еволюційний шлях розвитку,  вдвічі збільшила кількість виборців

1868-1864  ліберали, Вільям Гладстон визнав законною діяльність профспілок й страйки, таємне голосування.

1874-1880 консерватори Бенджамін Дізраєлі остаточно скасували заборону на страйки та дозволили діяльність кооперативів,  закони про обмеження робочого дня 54 годинами на тиждень і про охорону дитячої праці. Прийняття на роботу дітей, яким іще не виповнилося 10 років, заборонялося

1880-1885 ліберали, Вільям Гладстон 1884 р. виборча реформа - право голосу більшості робітників і селян

Зовнішня політика

Генрі Пальмерстон (1784-1865). лібералізм всередині країни й жорстокі методи у зовнішній політиці. Кримська війна (1853-1856 pp. ) Англія, Франція та Сардинське королівство (П'ємонтом) проти Росії на боці Туреччини. → Росії й Туреччині заборонено мати флот на Чорному морі.

Зацікавленість в об'єднаній Італії, на противагу Франції. На словах підтримували Польщу проти Росії, Данію проти Пруссії, підтримували Південь у громадянській війні. Перемога Півночі показала неспроможність Англії бути "володаркою світу".

Колоніальна політика

Англія контролювала пункти світової торгівлі - вихід із Середземного моря до Атлантичного океану (Гібралтар), з Червоного моря до індійського океану (Аден), підступи до Індії й Китаю (Сінгапур і Гонконг). Південь Африки не можна було оминути без відома Англії, бо їй тут належав Кейптаун на мисі Доброї Надії.

Політика батога і пряника. Підтримка неграмотного та безправного місцевого населення проти еліт. (Гальмувало процес формування націй).

Індія: влада з допомогою зброї, розпалювання релігійної та етнічної ворожнечі дипломатичними засобами. Сипайське повстання 1857-1859 жорстоко придушене. 1876 р. після проголошення Вікторії імператрицею Індії, вживати назву –Британська імперія.

Еміграція до Америки, Африки та Австралії жителів Великої Британії. Колонії джерело сировини і продуктів та ринком збуту.

Великоританія на початку ХХ ст.