Просвітництво

кін. 18-19 ст☛

На зміну релігії → розум (Ліквідація ордену єзуїтів), релігійний світогляд → раціоналістичним, прогрес – рух від простішого до найскладнішого, Просвітництво приведе людей до щастя (оптимізм).

- «природніправа» людини: життя, свободу, рівність.

«освідчений монархізм» (Фрідріх ІІ Великий, Марія-Терезія та Йосип ІІ, Катерина ІІ)

-          поширення ідей серед невеликої частини населення, відкидали народні традиції та знання.

Абсолютна монархія → просвітницького абсолютизму - створення суспільства "загального добробуту" через реформи "згори".

Громадська думка - впливала на державну політику, обмежувала свавілля монарха.

Світські салони.

Літературні, філософські, наукові товариства і гуртки.

Масонство (франкмасонство“вільний каменяр”) - таємні братства. Середньовічні будівники храмів. Просвітництво «ХРАМ ДУШ» (Вольтер, Гете, Моцарт та ін.).

Бароко у другій половині XVIII ст. Контреформація.

Класицизм античні зразки. Відповідність стандартам. Батьківщина – Франція.

Неокласицизм викликане археологічними розкопками римських міст Помпеї та Геркуланума, що загинули від виверження Везувію.

Сентименталізм (від франц. sentiment — почуття) - почуття проти розуму.

Стилі: Античність – Готика – Ренесанс – Бароко –Класицизм – Романтизм – Реалізм – Модернізм – Постмодернізм

Ренесанс втрачають ознаку феодальної оборонної архітектури. Вони вже мають кілька поверхів з великими вікнами, Великого значення надавалось обрамленню вікон і дверей.

Парадний вхід підкреслювався порталом. Неодмінним елементом палаццо стало внутрішнє подвір’я на зразок античного, через яке можна було піднятись по сходах на галереї, які його оточували.

Бароко - Напрям у європейському мистецтві та літературі XVII-XVIII століть. Ознаки: ускладнена форма, поєднання релігійних та світських образів, ускладнена метафорика, алегоричність, символічність, "зашифрованість" змісту. Бароко в перекладі з італійської означає «чудернацький». Великого значення в цей час набули церемоніали, етикет, ушляхетнення образу жит- тя й зовнішнього вигляду людини. Архітектура бароко відрізняється просторо- вим розмахом, плавністю й складним поєднанням криволінійних форм, злиттям об'ємів у динамічну масу, багату на скульптурний декор.

Класицизм - від фр. «зразковий». «Батьківщина» - Франція. Звернення до античного мистецтва та художніх традицій Відродження. Усе в класичному мистецтві упорядковано: у кожному виді мистецтва складається чітка ієрархія жанрів, що поділяються на «високі» та «низькі». Кожний жанр має свої певні ознаки, і змішення їх є неприпустимим. 

Головною рисою класичної архітектури було наслідування форм античного зодчества як еталону гармонії, простоти, вишуканості, логічної ясності й монументальності. В цілому будівлям класицизму властива регулярність планування й чіткість об'ємних форм. Колони.