Перша світова війна 

складний

Українське питання:  Театр військових дій, найближчий шлях з Німеччини і А-У на Кавказ, Іран, Індію, плацдарм для наступу на Балкани та Туреччину, вугільна, металургійна та продовольча база.

 І.Франко: «...на шахівниці політики Європи українці не є навіть нікчемним пішаком».

Характер: несправедливий, грабіжницький, імперіалістичний, для українців братовбивчий.

Виправдання: визволення «малих народів», Росія історична місія визволення від мусульман святині, Священного Царгорода, Святої Софії та Єрусалима з Гробом Господнім.

С.Петлюра – “війна до переможного кінця, не піддаватися на провокації. Стаття «Війна і Українці» в журналі «Украинская жизнь», після війни автономія.В.Винниченко – «Відродження нації» сподівання на власні сили, не на російську «милість» та німецький «багнет»ТУП – нейтральна поміркована позиціяКарпато-русский освободительный комитет”(москвофіли)Більшовики - Маніфест ЦК РСДРП “перетворення з війни імперіалістичної у війну громадянську”
1 серпня 1914 р. Головна Українська Рада (всі партії, К.Левицький) 3 серпня «Маніфест». 5 травня 1915 р. Загальна Українська Рада у Відні, представництво українців по обидва боки фронту. Незалежність з автономією ЗУ. (К.Левицький). Вимоги: поділ Галичини, об‘єднання укр. земель. 1916 р. визнали Нім і А-У державність Польщі, не було поділу Галичини, розчарування.  ЗУР – саморозпуск.УСС створено з добровольців “Соколу”, “Січі”, “Пласту”. (М.Галущинський) Присягу на вірність Україні та імператору.Союз Визволення України «Наша платформа» (Донцов стаття «Сучасне політичне становище нації і наші завдання»): самостійність протекторат А-У та Нім, конституційна монархія. Робота в таборах військовополонених, домоглися окремих для українців, газети, журнали, бібліотеки, освітні курси. Фінансування Нім. Проти соц-демок, Наддніпрянці (М.Грушевський).СВУ "Наша платформа": Національно-політичною платформою Союзу є державна самостійність України. Формою правління самостійної української держави має бути конституційна монархія, з демократичним внутрішнім устроєм політичним:, однопалатною системою законодавства, громадянськими, мовними і релігійними свободами для всіх національностей і віросповідань. з самостійною українською церквою
Мета: спочатку розбити А-У, потім завершити мобілізацію, кинути сили на Німеччину. Німеччина основний наступ на Західному фронті, не могли допомогти. Російські війська зайняли Східну Галичину і майже всю Буковину. 

УСС: 25 вересня -бої за Ужоцький перевал. березень 1915 капітулював Перемишль (третя у Європі за надійність після Вердена та Антверпена).

Наслідки: репресії А-У проти українців, за поодинокі випадки співпраці москвофілів. Звинувачували у поразці. Концтабори (Телергоф).

Росія Маніфест головнокомандувача: «продовження справи Івана Калити». Галицько-Буковинське генерал-губернаторство, центр Чернівці, (Григорій Бобринський). Закривали газети, журнали, книгарні, видавництва, заборона партій, «Просвіти», закриті українські школи, арешти та висилка в Сибір. УГКЦ А. Шептицького ув‘язнено в Суздалі (до Лютневої револ.) Синод направив священників, на чолі парафій. 1915р. М. Грушевського вислали до Сибіру. Протест кадетів, виступ П.Мілюкава в Державній думі. «Європейський скандал» засудила Антанта. квітень визит Миколи ІІ.

Д. Дорошенко Росія «мазепинцями», А-У «москвофілами».

орлицький прорив 1915 р.

Контрнаступ австрійсько-німецьких військ. Перекинули нім. війська з Західний фр.(генерал Макензен). УСС: квітні бої за гору Маківку, бойове хрещення; Галич – підняли жовто-блакитний прапор. Один із німецьких генералів сказав про стрільців: «Мої баварці б'ються як леви, а українці – як чорти».Виселення «неблагонадійних» з прифронтової зони, православних вивозили до Сибіру (боялися розправи). Захопили землі що до війни були у складі Росії. Тактика «спаленої землі». Біженці голод, хвороби. Евакуація Київський університет до Саратова, КПІ – Воронежа. Планувалося навіть Києво-Печерську лавру.

Брусиловський прорив1916 р.

Знову захопили Чернівці, Коломию, Луцьк. Загроза нападу на Угорщину, але продовжити наступ не вдалося, фронт стабілізувався до літа 1917 р. 
УСС: серпень-вересень бої за гору Лисоня поблизу Бережан, потрапили в оточення.

УСС один з найкращих підрозділів часів війни, моральний дух, але австрійці «рутенськими зрадниками». Громадсько-культурна робота. похорон І.Франка (два сини в УСС), школи.

Криза, в армії дезертирство, братання. Проти Російської та Австро-угорської імперій.

Відозва Головної Української ради “До всіх культурних народів світу” – самостійність Української держави.

Декларація ТУП “Наша позиція” – самостійний розвиток українського народу.

Громадські організації:

Уряд не готовий до тривалої війни, не зміг забезпечити армію боєприпасами, продовольством, шпиталями, організовано приймати біженців. З 1915 р. змушений дозволити діяльність громадський організацій. (Частина істориків звинувачує українську інтелігенцію цих організацій у співучасті з царизмом у ведені загарбницької війни).

Воєнно-промислові комітети (державні замовлення на випуск боєприпасів і озброєння, Київ, Харків, Одеса, Катеринослав), Союз міст та Союз земств ((голова Ф. Штейнгель, серед працівників: М. Біляшівський, А. В'язлов, Д. Дорошенко, І. Красковський, В. Леонтович, Ф. Матушевський, А. Ніковський, В. Уляницький) і Союз земств (голова С. Шликевич); заступником уповноваженого Союзу земств і міст на західному фронт був (з 1916) Симон Петлюра. 1915 об‘єдналися в Земгор, допомога пораненим, полоненим, біженцям, виробництво одягу та медикаментів для солдат), єврейські, вірменські, латиські, польські комітети. Отримували державні субсидії. Мета: полегшити страждання війни землякам.

«Товариство допомоги населенню Півдня України, що постраждало від воєнних дій» А.Вязлов, Д.Дорошенко, А.Ніковський, Ф.Матушевський Мета: опіка над біженцями, заарештованим та висланим галичанам. співпрацювали з Комітетом Південно-Західного фронту Всеросійського союзу міст. (член ТУП Федір Штейнгель, С.Петлюра) дитячі будинки, в них українські школи, допомога біженцям та пораненим.

Відновилася діяльність «Просвіт». Катеринославська (1916 р. закрили) – їдальні для сімей мобілізованих, майстерні для солдаток, шефство над біженцями і депортованими галичанами. Вимога українських шкіл, ТУП 1916 р. «Наша позиція» автономістсько-федеративний устрій, демократизація, нейтралітет у війні.

Наслідки:

Театр військових дій, матеріальні та людські втрати, репресії, евакуація. Після захоплення німцями Польщі та Прибалтики зросла економічна роль України, особливо вугілля. Відсутність робочих рук, низька кваліфікація. Економічна криза, погіршення умов життя, зростання цін. Затягування війни, листи з фронту. Опозиційні настрої в росії. 1915 р. опозиційний рух Прогресивний блок, вимоги провести реформи, в т.ч. прирпинити репресії. Цар оголосив себе у серпні 1915 головнокомандувачем армії, усунувся від керівництва країною. В умовах погіршення ситуації намагався встановити диктатуру, 27 лютого 1917 р. розпустив Думу.

1916 р страйки металургійний завод Кам‘янському, Катеринославської губернії, суднобудівників Миколаєва. Селянські бунти. 1915 с. Нижня Сироватка на Сумщині солдатки розгромили волосну управу.

Національний рух:

Антиукраїнські дії в Галичині засудили ТУП, кадети (війна заради малих народів – неправда!). Лист єпископа Енісейського і Краснояорського Никона засудив русифікацію Галичини. Молодіжні організації – вимоги федерації та демократизації. Радикальні настрої. 1915 р. у Харкові «Юнацька спілка» - автономія України, закликали до боротьби проти Росії, терористична боротьба, підтримка Німеччини та А-У. Полтавська «Юнацька спілка» випустила прокламація до селян саботувати Росію, підтримати Німеччину та А-У. У Петрограді український студентський орган «Головна Рада» та «Інформаційне бюро» видавало «Український студент»

Складіть розгорнутий план : “Еволюція поглядів лідерів національного українського руху в період Першої світової війни”. Коротко обґрунтуйте логіку та зміст кожного з пунктів плану.

Як ви розумієте слова історика Я. Грицака “ Як для чехів, словаків, литовців, поляків, фінів та ін., для українців революція почалася не в 1917 році, а в 1914 році…” Чи погоджуєтесь ви з його точкою зору? Чому?

Шлях до незалежності: Перша світова

Історична правда з Вахтангом Кіпіані: Українці у Першій світовій війні

20 кроків до мрії. Крок 10 - Українські Січові Стрільці

Українці в Першій світовій війні I Пишемо історію

Жінки України: час і доля | Пишемо історію