Тридцятилітня війна

Тридцятилітня війна 1618-1648

перший загальноєвропейський конфлікт за панування в Європі.

габсбурзьким союзом

іспанські та австро-німецькі Габсбурги, католицькі князі Німеччини, Річ Посполита

антигабсбурзькою коаліцією

Франція, Швеція, Данія, протестантські князі Німеччини та ін.

Протеріччя:

Франція  підтримка протестантів у Німеччині, панування в Італії(Згадати Італійські війни 1494—1559).

Англія проти посилення впливу католицьких Габсбургів у Нідерландах і Німеччині, але проти посилення Франції.

Данія, будучи пов'язаною з Північною Німеччиною політичними та економічними зв'язками, теж не бажала посилення в Німеччині Габсбургів.

Король Швеції Густав II Адольф, як і король Данії Крістіан IV, намагався посилити вплив своєї країни на північних морських шляхах. Експансія Іспанії заважала його намірам.

Московське царство вихід до Балтійського моря. Габсбурги надавали підтримку католицькій Польщі з метою перешкодити просуванню Московії на захід.

Німецькі та іспанські Габсбурги підтримували католиків, поч 17 ст.  спільні дії за створення світової католицької імперії під їхнім верховенством.

Причини війни  Рудольф II Габсбург дії в Чехії та протестантських князівствах Німеччини. →

протестантські князі Німеччини об'єднались уЄвангелічну унію (курфюрст Фрідріх Пфальцський).

Голландія, Данія, Швеція та Англія, Франція

1609 р. католицькі князі союз під назвою Католицька ліга, (Максиміліан Баварський)

австро-німецькі та іспанські Габсбурги

Чеський період війни (1618—1623 рр.)

 Датський період війни (1624—1629 рр.) король Крістіан IV

створення нової армії

Альбрехт Валленштейн (1583—1634). Нова армія «війна годує війну» оплата грабунок та контребуції . Титул “генералісимуса Балтійського та Океанічного морів”. Але пізніше усунуто.

Шведський період війни (1630—1634 рр.) Густав II Адольф (1611—1632 рр.) “північний лев” перетворив Балтійське море на “Шведське озеро”. Підтримка  Рішельє.

Французький період війни (1635—1648 рр.) дії на території Німеччини, Іспанії та Іспанських Нідерландів

Вестфальський мир

Переговори країн-переможниць із переможеними велись у двох містах Вестфалії: з 1644 р. в Мюнстері — між послами імператора та французьким урядом, і з 1645 р. в Оснабрюці — між послами імператора та делегацією шведського уряду й німецьких протестантських князів. Переговори просувалися дуже повільно, оскільки їх учасники проводили більше часу в банкетних залах, де з фонтанів лилося вино та засмажувалися цілі бики. А війна тривала аж до 1648 р.

 

Тридцятилітня війна спричинила значні зміни в Європі. Держави-переможниці Франція та Швеція посилили свій вплив у європейських справах. Для Німеччини війна призвела до найтяжчих наслідків. На 200 років було закріплено її політичну роздробленість, населення скоротилося на 10 млн душ. У Чехії з 3 млн населення залишилося 700 тис. Більшу частину міст було зруйновано, землі перетворилися на пустища, торгівля і промисловість занепали. Вплив Габсбургів у Європі значно послабшав. Австрійські Габсбурги обмежили свій вплив Австрією, а в Німеччині його повністю втратили. Іспанська монархія також втратила вплив на європейську політику.