Радянсько-польська війна

Польща після відновлення незалежності у «східній політиці» прагнула відновлення кордонів 1772 р.

Уряд УНР шукав союзника. Рівноправним договір бути не міг. Варшавський договір: Польща визнавала УНР, Директорію та Головного отамана С.Петлюру. Хоча територію вони втратили. Східна Галичина, Західна Волинь, Холмщина, Підляшшя, Полісся до Польщі (зрада ЗУНР). Поляки на Правобережжі особливий статус, виводились з-під юрисдикції УНР. Протест навіть в оточені Петлюри.

25 квітня 1920 р початок наступу. УНР: дві дивізії Удовиченка та Безручка, 5 тисячна група яка повернулася з Зимового походу. (всього 15 тис.). Радянські: Західний фронт (Білорусія), Південно-Західний фронт.

6 травня Київ, наступ на Одесу, наступ зупинено. Не було підтримки населення.

Польський окупаційний режим: повернення поміщицького землеволодіння, вивіз устаткування та сировини. Волинь і Поділля суто польська адміністрація, терор з боку польської шляхти. Селянський рух.

14 травня контрнаступ Західний фронт Мінськ-Білосток-Варшава, Південно-Західний (О.Єгоров) Рівне Берестя. Польський фронт прорвано. Але на Заході поляки виправили ситуація. Почався наступ на Україну. 5 червня Перша кінна армія С.Будьоного в районі Умані прорвали оборону, зайняли Житомир, Бердичів. Київське угрупування польських військ відірване від Одеського. 3-я польська армія в районі Києва, під загрозою оточення. Відступ. 12 червня більшовики вступили в Київ.

Наступ радянських війська Новгород-Волинський, Рівне, Вінниця, Жмеринка, Проскурів, Кам‘янець-Подільський.

4 липня наступ на Західну Україну. Західний фронт (М.Тухачевський) звільнили Білорусію, вийшли на територію Польщі. 11 липня міністр закордонних справ Англії лорд Керзон з нотою пропозиція про перемир‘я (кордони «лінія Керзона» -етнічні між Польщею та Україною 1919 р.) Росія відмовилася. Польський уряд звернувся до РНК РСФРР, але наступ продовжувався. Радянське керівництво ілюзія «світової революції».

Галицька соціалістична радянська республіка: створено Компартію Східної Галичини (Володимир Затонский, І.Немоловський, І Кулик) 8 липня у Тернополі уряд Галицький ревком (В.Затонський, М.Баран, Ф.Конар, М.Левицький, К.Литвинвич, ). 15 липня 1920 р утворення ГСРР. Не було підтримки населення. Обіцянка передати землю селянам не виконана. Селян примусово залучали до збору врожаю на панських полях, 2\3 забирала держава. Наступ на Варшаву Західний фронт, Південно-Західний на Львів. В Польщі масовий рух, технічна допомога із Заходу. Контр наступ поляків, фронт на лінії Коростень-Житомир- Бердичів. 12 жовтня 1920 р. перемир‘я зрада УНР). Армія УНР продовжувала самостійні дії, але була розбита, частина перейшла на територію Польщі та була інтернована (ув'язнення або обмеження свободи меншин відносно більших груп,— без обмежень у часі й без слідства).

18 березня Ризький договір: Польща визнавала УСРР (перша дипломатична акція), до Польщі Східна Галичина, Західна Волинь, Холмщина, Підляшшя, Полісся, права українців в Польщі.

Другий зимовий похід (Листопадовий рейд): добровольці Українська повстанська армія сподівалися на масовий опір населення, але втомлене селянство не підтримало. Біля м.Базар на Житомирщині оточені і розбиті. Невелика частина з генерал-хорунжим Ю.Тютюником вирвалася з оточення. Інші 359 полонених розстріляні в присутності селян. Закінчення збройної боротьби військ УНР за незалежність України.

Петлюра виїхав, створив закордонний уряд УНР. Тарнів (Польща) — 1921–23; Париж (Франція) — 1924–26;Варшава — 1926–39; Франція — 1940–44; Веймар, Кісінген — 1944–46; Мюнхен (усі в Німеччині) — 1946–76; Філадельфія (США) — 1976–92.