Learningapps

Вірування давніх слов'ян

Перун — бог блискавки та грому.

Дажбог — бог Сонця, покровитель Руської землі.

Стрибог — бог вітру.

Велес — покровитель скотарства та поезії.

Сварог — бог-коваль, навчив людей шлюбу, хліборобства і подарував їм плуг.

Ярило — бог родючості і плодючості.

Лада — богиня гармонії в природі, любові в шлюбі, мати-годувальниця Миру.

♫  Давні слов'яни Уроки Пітона Каа

Арабські джерела державні утворення Куявія (навколо Києва, під владою Аскольда), Славія (Новгород, під владою Рюрика), Артанія.

Теорії походження держави: норманська - Нестор-Літописець, автохтонна (місцева) - Куявія держава Аскольда з династії Києвичів.

 Звичаї слов'ян.

Історія України. 4 Серія. Русь.

Інтерактивна презентація

Хронологія

Внутрішня

Зовнішня

Аскольд і Дір 

Історія України. 5 Серія. 

Запровадження християнства 60 рр ІХ ст перша спроба хрещення Русі.

Міжнародне визнання Русі

860 похід на Візантію, договір

882 р. проголошення Києва матір'ю городам руським", об´єднання держави (Куявії та Славії).Приєднання древлян, сіверян, (дань, місцеві князі, васалітет), радимичі, уличі, тиверці, не слов´яни (меря, весь, чудь)
Білі хорвати, тиверці і волиняни спільний похід на Візантію907 (прибив щит на ворота, поставив кораблі на колеса, договір), 911 походи на Візантію. договірпоходи на Кавказ та Каспійпоходи проти угорців

Ігор Старий (912-945)

Історія України. 7 Серія. 

Перші князі Русі Уроки Пітона Каа

Перший із династії Рюриковичів.Розпочав та закінчив князювання конфліктом з древлянами.Приєднав землі уличів.945 р. повстання древлян під час полюддя - збору данини вбили. 
915 з´явилися печеніги920 перший бій941 похід на Візантію (поразка, "грецький вогонь").944 похід на Візантію, договір.
Помста древлянам, спалила Іскоростень.Ліквідація місцевих князів у древлянВпорядкування данини: «устав», «урок», «оброк»Створення адміністративно-податкових одиниць – погостів +судова влада державні мисливські угіддя (продаж хутра. меду, віску).Прийняла християнство.
Відвідала Константинополь.Посли від германського імператора Оттона І – Християнська місія до Київської Русі.
Першим розподіл князівство між синами: Ярополк – Київ, Олег - Древляни, Володимир - Новгород.Попереджав противників "Іду на вас!".Хотів перенести столицю на Дунай в Переяславець
Похід на Волську БулгаріюРозгромив Хазарський каганат968 Похід в Болгарію968 Другий похід на Болгарію, війна з візантійцями. 971 р. облога Доростола. "Мертві сорому не ймуть!" Відмова від Криму та володінь на Дунаї. Напад печенігів на Київ, на шляху додому вбито.Печенізький хан Куря зробив з черепа чашу "Чужого бажаючи, своє втратив".
Боровся за владу з братами.Об´єднав всі руські землі (дулібів, білих хорватів (Закарпаття), Червону Русь (від Чехії та Польщі)Князі у великих містах сини – уділи.Замінив у своєму війську варязьких дружинників на слов'янських.Судова реформа «Устав земляний» - усні закони.Розділив церковний і княжий суд.Монети (срібники і златники).  Герб - Тризуб.Релігійна реформа 980 р. - культ Перуна. 988 р Створив Руську автокефальну церкву, побудував Десятинну церкву - перший кам'яний храм на Русі. Згадується в билинах, як "Красне сонечко".Одружився з візантійською царівною - династичні шлюби.Розбудова Києва -  дитинець.Відкрив першу школу.Перші митрополити Михаїл та Лев.
Походи проти Волзької Булгаріїта в Причорномор´я → Тмутараканське князівство«Змієві вали» - захист від печенігів.Династичні шлюби Стосунки з Візантією, одружився з Анною.

Ярослав Мудрий (1019-1054)

Уроки Пітона Каа

Сини Володимира: Святополк Окаянний (зять Болеслава Хороброго (Польща), вбив Бориса і Гліба, боровся з Ярославом, Польща захопила Червенські міста1019 Ярослав на р. Альті розгромив Святополка, зайняв Київський стіл“Руська Правда” – перший звід письмового права.1036 Побудував Софію Київську. Бібліотека. Перший митрополит-русич - Ілларіон.1016 поділ Русі по Дніпру Ярослав Правобережжя (Київ), Мстислав Лівобережжя (Чернігів) 1036 об'єднання.Установив систему спадкуванна влади найстаршим.
Відвоював Червенські землі, але Закарпаття залишилось Угорщині.Вихід до Фінської затоки, місто Юр'їв (Юрій - християнське ім'я Ярослава).«Тесть Європи»: Анна - Франція, Анастасія - Угорщина, Єлизавета - Норвегія.1019 битва на Альті – Ярослав переміг святополка і печенігів1036 Розбив печенігів

Ярославичі: 

Ізяслав – Київ, Святослав – Чернігів, Всеволод – Переяслав – тріумвірат 1054-1073

Уроки Пітона Каа

Федеративна монархія - князівські з'їзди.1072 «Правда Ярославичів» (перший з'їзд князів у Вишгороді) - скасування кровної помсти, захист прав залежних селян, регулювання феодальних відносин.Єдиновладдя Всеволода, але автономія уділів (допомагав син Володимир)1093 Святополк зблизився з Володимиром Князювання [ Святополка 1099-1113] 1097 Любецький з´їзд – вотчини ("Кожний хай держить вотчину свою"), припинити усобиці, спільна боротьба проти половців (ініціатива Володимира Мономаха)
Поява половців 1055р.1068 р. Альта поразка від половців, вигнали Ізяслава
1113 Повстання в Києві«Статут Володимира Мономаха» доповнення до «Руської Правди» - поступки городянам, обмеження лихварства, захист напівзалежних селян, купцівВасальні відносини між Києвом та князівствами"Повчання дітям"Побудував міст через Дніпро.
1103, 1111, 1113 походи проти половців

1125-1132 Мстислав Володимирович Великий

1132 "І розверглася Руськая земля".

Феодальні роздробленість Уроки Пітона Каа

Причини роздробленості:

- великі простори держави, 

- етнічна неоднорідність,

- зростання вотчинного землеволодіння,

- господарський розвиток та піднесення політичної ролі окремих міст, що вступили в суперництво з Києвом,

- відсутність чіткого механізму спадкоємності влади,

- зміна торгівельної кон'юнктури (занепад шляху "Із варяг у греки").

♫  Київське, Переяславське, Чернігово-Сіверське князівства Уроки Пітона Каа

4. Київське князівство престол, не вотчина. Релігійний, культурний центр. Найбільше за кількістю населення. Дуумвірат Святослава і Рюрика.     1169 р. Київ зруйнований Андрієм Боголюбським вивіз ікону Вишгородської божої матері до Володимира на Клязьмі        

 5. Чернігово-Сіверське князівство утвор. за рішенням Любецького з‘їзду. Династія Ольговичів (нашадки Олега Гориславовича). Новгород-Сверське - 1185 р. похід Ігоря Святославовича, "Слово о полку Ігоревім" 1187 р.

Історія України. 49 Серія. Слово о Полку Ігоревім. 

2. Переяславське князівство залежне від Києва спадкоємці Києв. прест. Найбільше страждало від нападів половців. Вотчина Володимира Мономаха за Любецьким з'їздом. Володимир Глібович згадується у "Слові" - термін "за ним багато потужила вся Україна".

Галицьке та Волинське князівства

3. Галицьке князівство Династія Ростиславичів: Рюрик (Звенигород), Володар (Перемишль), Василько (Теребовль). Володимир Володарович (Володимирко) об'єднав галицькі землі. Ярослав Осмомисл 1152-1187  розквіт, Успенський собор у Галичі, згадується у «Слові о полку Ігоревім» ."Високо ти сидишь на своєму золотокованому престолі". Перетин торгівельних шляхів, сильна влада бояр.

Learningapps 

1. Волинське князівство до сер 12 ст вотчина Київського князя. Наприкінці 12 ст переділено між нащадками Ізяслава Мстиславовича - засновника династії князів, на кілька уділів.  Роман Мстиславович 1170-1205.

Видатні особистості 

Літописець Нестор - батько української історії автор “Повісті минулих літ”

Митрополит Іларіон - автор найдавнішого літературного твору “Слово про закон і благодать”, помічник Ярослава Мудрого у розвитку культури.

Іконописець Алімпій

Антоній та Феодосій Печерські - засновники Києво-Печерського монастиря.

Лікарі Агапіт чернець Печерського монастиря, онука володимира Мономаха Євпраксія “Мазі”,

Кирило і Мефодій - болгарські ченці, створили слов’янську азбуку глаголицю та кирилицю.

Освіта: пеша школа для дітей оточення князя (Володимир), школа при Софії Київській (Ярослав), перша школа для дівчат (онука Ярослава Ганна), берестяні грамоти. 

Усна народна творчість: “Кий, Щек, Хорив та сестра Либідь”, Кожум’яка переміг велетня-печеніга, билини: про Володимира Великого , три богатиря, Дуная - галицького богатиря. Виконавець - Баян

Десятинна церква - перший кам’яний храм на Русі (Володимир) Зруйнована під час монгольської  навали 1240р.

Софійський собор (Ярослав)

Софійський собор: Мозаїка Богоматері (Оранта)

Софійський собор: Мозаїка Христа Вседержителя 

Чернігів: Спасо-Преображенський собор (1036, Мстислав ділив з Ярославом Русь по Дніпру)

П’ятницька церква в Чернігові. Кінець ХІІ ст. Називають «Словом о полку Ігоревім» в камені. 

Києво-Печерський монастир створений за Ярослава Мудрого, Антонієм і Феодосієм Печерськими, у 1078 році побудований Успенський храм Києва-Печерського монастиря (Святослав Ярославович) зруйнований у 1941 р.

Михайлівський Золотоверхий монастир (1113) побудований князем Святополк Ізяславичем, зруйнований більшовиками у 1932 р.

Успенський собор у Володимирі. 1161 р. Реконструкція Побудував Ізяслав Мстиславович 

Церква святого Пантелеймона в Галичі. Кінець ХІІ ст. 

Побудована у 1194 р. 

Романом Мстиславовичем 

Родина князя Святослава Ярославовича. Мініатюра з «Ізборника» 1073 р. Ізборніки 1073 та 1076 року це переклад відповідного із староболгарського збірника, що становив переклад з грецького оригіналу для болгарського царя Симеона.

Євангеліст Лука. Мініатюра з Остромирового Євангелія. 1056 – 1057 рр.

Переписане із староболгарського оригіналу, як гадають, у Києві дияконом Григорієм для новгородського посадника Остромира.

Вишгородська ікона Богородиці (візантійська традиція). Перша пол. ХІІ ст. Вивезена Андрієм Боголюбський у 1155 р. до Володимира-на-Клязьмі. 

Холмська ікона Богородиці (візантійська традиція). ХІ ст.

Вивезена з Києва Данилом Галицьким у Холм.

Свенська ікона Богородиці зі святими Антонієм та Феодосієм Печерськими (початок ХІІ ст.) Ймовірно написана Аліпієм. 

Дорогобузька ікона Богородиці (остання третина ХІІІ ст.) У ній проступають локальнi ознаки Волинської iкони. 

Словник:

Князь - головний носій державної влади.

Бояри - панівне становище в державі, після князів, вотчинне землеволодіння.

Дружина - армія князя, посідали трете після бояр місце. Складалася з варягів, Володимир Великий замінив на слов'ян.

Смерди - вільні селяни, платили податки за користування землею

Закупи - напівзалежні селяни, відробляли взяте у борг.

Рядовичі - напівзалежні селяни, виконували умови договору.

Челядь - безземельні селяни слуги, близькі до холопів.

Холопи - раби.

Ізгої - випадали з свого соціального стану.

Віче - народні збори.

Уділ - землеволодіння молодших князів.

Вотчина - спадкове землеволодіння.

Помістя - земля за службу.

Данина - податок, який сплчують підкорені народи.

Полюддя - об'їзд князя з метою збору податків.

Верв, "мир" - селянська община.

"Гардарики" - назва міст варягами.

Шлях "Із варяг у греки" - торговий шлях з Балтійського в Чорне море, по Дніпру.

Дитинець - замок, укріплена частина міста. Київ - Місто Володимира.

Посад - торгово-реміснича частина міста.

Снем - з'їзд князів.

Урок, оброк, чинш - форми податків.


Скрипторії - осередки написання книжок.

Апокрифи - релігійна література заборонена церквою.

Оригінальна література: 

“Слово про закон і благодать” митрополита Ілларіона, під час князювання Ярослава Мудрого;

 Повчання Володимира Мономаха;

 «Повісті минулих літ» 1113;

 «Слова о полку Ігоревім» 1187;

Київський літопис продовжння "Повісті минулих літ" 1111-1200.

Галицько-Волинський літопис 2 частини: І. 1205-сер. 13 ст. Данило Галицький, ІІ.  з 1261 .

Києво-Печерський патерик (житія святих) 13 ст.

Перекладна література:

Реймське Євангеліє виготовлено для доньки Ярослава Мудрого Анни – королеви Франції;

Остромирове Євангеліє 1056 – 1057, мініатюра Євангеліст Лука;

Ізборник Святослава 1073, зображений з родиною.

Законодавчі акти:

 “ Руська Правда” Ярослава Мудрого;

“Правда Ярославичів” 1072 р.;

 “Статут” Володимира Мономаха.

 Литовські статути 1529, 1566, 1588.