Правобережна Україна. Повстання С.Палія

У 1699 р. Карловицький мир Священна ліга з Туреччиною. Польща повернула собі Поділля. (Ліквідація Бучацького договору 1672 р.)

1700 р. Константинопольський мир між Росією та Туреччиною Росія отримувала Азов на 30 років і частину узбережжя Азовського моря. Проте сторони зобов’язувалися не будувати укріплень на кордоні Криму й Гетьманщини. Козаки залишали фортеці Кизи-Кермень і Тамань, але отримували право здійснювати промисли до морів.

Скориставшись війною, Петро І навпроти Січі збудував фортецю на Кам’яному Затоні, для контролю над запорожцями.

70 рр 18 ст. ліквідовано полковий устрій 1685 р. Ян ІІІ Собеський відновив полковий устрій. Мета: заселити території. Відродження козацького устрою після перемоги під Віднем у 1683 р. універсал короля (1684 р.) і сеймова конституції (1685 р.) Переселення козаків з інших регіонів.

Чотири територіальні Чотири територіальні козацькі полки (Корсунський (Захар Іскра), Брацлавський (Андрій Абазин), Фастівський (Білоцерківський) (Семен Палій). Богуславський (Самусь (Самійло Іванович) (полковники, сотники) звичаєве право. Наказний гетьман, якого призначав король. (полковники, сотники) звичаєве право. Наказний гетьман, якого призначав король. 

У 1699 р. Карловцьке перемир’я. → ліквідація козацького війська на Правобережжі. «Друга Хмельниччина». Семен Палій (Гурко).

Програма «поселився на вільній Україні, й Речі Посполитій немає ніякого діла до цієї області; лише він один має право в ній розпоряджатися, як справжній козак і гетьман козацького народу».

Відкрита боротьба 1701 р. селянські заворушення всі правобережні полки.

Опанували терени майже всієї Правобережної України і вигнали звідти шляхту.

1702 р. повстання риси національно-визвольної боротьби. Захопили Білу Церкву, Немирів.

Повстання перекинулося на Лівобережжя — в Переяславський полк, на Запоріжжя.

Для придушення 15-тисячний загін Адама Сенявського. Повстання було придушено на Поділлі та Брацлавщині.

Об’єктивно повстання було на руку Швеції, але лідери повстання сподівалися на підтримку Москви і лівобережного гетьмана.

Палій звертався до царя і Мазепи, приєднати Правобережжя. «Вічний мир» 1686 р.

1704 р. російсько-українські війська, виступили в похід на Польщу, щоб надати допомогу королю Августу ІІ у боротьбі зі шведами. Придушили. Палія заслано до Сибіру. Мазепа, правителем об’єднаної Гетьманщини 1704-1708 р. Козацьких полків 7. Старшина, на своїх посадах; каралися «бунтівники» й підтримувалася шляхта.

У 1707 р. Карл ХІІ похід проти Польщі, поразка Августа ІІ. Петро І дилема: анексувати Правобережжя чи залишити Правобережжя отримати підтримку шляхти. Обрав другий, розчарування І. Мазепи.

1709 р. із заслання повернувся С. Палій намагався відновити полковий устрій, але помер.

Прутським миром 1711 р. Росія відмовилася від Правобережжя. За наказом Петра І українське населення почали зганяти на Лівобережжя. Цей процес тривав аж до 1714 р.

У 1712 р. Польський сейм скасування полкового устрою на Правобережжі. У 1714 р. Польща остаточно відновила свою владу на Правобережжі. Проте ці землі не стали «пусткою». Уже з 1720-х рр. почалося їх інтенсивне заселення і відродження. Але на цей раз вже не козацтво відігравало вирішальну роль у цьому процесі. (Гайдамаки).