Масони

Масонство (від англ. mason – каменяр) виникло в Англії на початку XVIII ст. Входили представники різних соціальних та етнічних верств.

Масонство (франкмасонство) таємні братства, фр. — “каменяр”, франкмасон — “вільний каменяр”. 18 ст. англійські просвітники, які запозичили назви та обряди середньовічного цеху каменярів.

Ідеї свободи і братерства (Вольтер, Гете, Моцарт та ін.). Із Західної Європи, а також через Польщу і Росію. Правобережжя польською «сферою впливів», а Лівобережжя і Південь – російською.

Наднаціональний релігійно-етичний рух, закликали до морального вдосконалення людей та об’єднання їх (незважаючи на різницю в релігійній та національній належності) на принципах братерства, рівності, взаємодопомоги, вірності.

Невтручання у політичне життя, але відігравали помітну роль у революційних подіях і національно-визвольних рухах.

Діяли в Києві, Одесі, Житомирі, Харкові, Кременчузі, Полтаві, Немирові, Кам’янці-Подільсь­кому, Львові, Самборі тощо.

Діяльність польських лож політичні мотиви, проти поневолювачів своєї батьківщини.

Російське спершу не втручалось у політичне життя імперії. Після 1812 р. набуває рис опозиції. Мета: вдосконалення імперських порядків на принципах масонської ідеології.

Для українського дворянства участь у діяльності масонських лож стала формою прояву власних опозиційних настроїв в умовах імперського панування. Не мали програм, щодо майбутнього України, не було яскравого антиурядвого змісту, в рамках об‘єднання всіх народів світу в справедливесуспільство.