Культура Греції

Легенди і міфи (мультфільм)

Видатні особистості

Боги

Нестача хліба. Зукуповували. Боротьба за понтійський та сицилійський "хдібні шляхи". Виногрдарство, маслинництво, садівництво, тваринництво, вівчарство.

Андрон - приміщення для чоловіків,  гінекей- приміщення для жінок, симпосии де чоловіки приймали гостей і влаштовувалися бенкети.

Одяг: сорочка (хітон0, гиматий - щось подібне до плаща, короткий плащ – хламида  застосовувався на війні, на полюванні, у дорозі.

 Афіни

 Педагог – раб, який водив дітей до школи.

7-12 років - читати, писати, рахувати,  займалися спортом та музикою. Напам'ять вчили поеми Гомера. О 12 годині фізичні вправи.

12-18 років граматику, риторику (мистецтво переконливо говорити). Бігали, стрибали, метали диск і спис, боролися. Усі школи були приватними, тому за навчання платили гроші. Найбільш талановиті навчалися у відомих мислителів, таких як Піфагор, Сократ, Платон, Аристотель.

Академія Платона  388 р. до н.е. в саду Академа. Над її входом був напис: «Нехай сюди не зайде той, хто не обізнаний з математикою». Тут вивчали математику, астрономію, основи музичного мистецтва. Академіки (учні) відточували свої знання у суперечках – диспутах.

З 18 років юнаки – ефеси –  проходили військову службу. У 20 років їхні імена заносили до списків громадян міста, складали присягу на вірність полісу, мали право брати участь у політичному житті. Лише у 30 років чоловіки здобували право обиратися на керівні посади.

Дівчаток  виховувала мама вдома, їх навчали читати й писати, а ще шити, ткати, виконувати різноманітну домашню роботу.

 Спарта

 До 12 років хлопчики не носили  одягу, спали на в'язках соломи чи очерету.

З 14 років їм дозволялося носити зброю.

З 16 років і до старості спартанець зобов'язаний був служити в армії.

У 30 років спартанець вважався повнолітнім і мав право отримати ділянку землі та одружитися. Неодруженого спартанця суспільство карало.

Дівчата діставали фізичну підготовку, змагалися під час спортивних ігор, які присвячувалися богині Гері. Спартанки самостійно виховували своїх дітей: хлопчиків – до семирічного віку, дівчаток – до одруження. Але вони не мали права брати участь у народних зборах.

Архітектура

Парфенон храм богині перемоги Ніки та найбільша будівля Афін. Прикрашала Статуя Афіни Фідій витратив близько 2 т золота.

Храм Артеміди в Ефесі - одне з чудес світу, будівництво субсидував лідійський цар Крез. Герострат – хотів прославитися 356 р до н.е. спалив храм,  «геростратова слава».

Храм Зевса Олімпійського - одне з чудес світу.

Свята на честь бога Діоніса (Вакха), покровителя виноробства - вакханалії, супроводжувалися танцями та диферамбами (піснями на честь Діоніса)

В 6 ст.до н.е. для цих свят почали писати сценарії. Так з’явилися перші вистави.

Приміщення – театри, драматурга – люди які писали ці вистави.

Всі відвідувачі поділялися на 2 групи – знатні та звичайні відвідувачі.

Почесними були жерці Діоніса, стратеги.

Звичайні відвідувачі купували білети.

Скене - стіна за орхестрой, на якій вішали декорації

Орхестра, круглий майданчик, де тривала вистава

Трагедія, що в перекладі означає «пісня козлів» “Антигона” Софокла.

Комедія, від «космос» - веселий похід. Аристофан «Птахи».

Гесіод "Роботи і дні" 7 ст. до н.е. життя селянина, поділ суспільства, розвиток с\г.

Архілох та Алкей 7 ст. до н.е  поет. Опис колонізації.

Історичні твори: логографи - хроніки з Малої Азії. Термін варвари. Фрагмети у пізніших творах. Автори Гекатей з Мілету (5-6 ст. до н.е.) "Генеалогія" (історія) та "Землеопис" (географія). Гелланік з Мітилени (5-4 ст. до н.е.) історія Афін "Аттида".

Геродота Цицерон назвав"батьком історії".

Фукідід (5-4 ст до не.) "Історія"  опис війн Афін та Спарти.

Олімпійські ігри: 776 р. до н.е. цар Іфіт, раз на 4 роки, тривали 5 днів, на час проведення припинялися війни, переможці – олімпіоніки, протягом 1170 років, 293 рази. 394 р імператор Феодосій заборонив. 1896 р відновлені (П‘єр де Кубертен).

Спочатку виборювали першість тільки бігуни. На перших Олімпіадах вони долали 1 олімпійський стадій, який дорівнював 192 м.Чемпіон олімпіади 776 р. до н.е.  Кореб із Еліди. Поступово програму Олімпійських ігор було розширено: дистанцію для бігунів збільшили удвічі, додали змагання у довгому бігові (24 стадії), та п'ятиборство (пентатлон). Згодом до програми Олімпійських ігор додали ще кулачний бій і перегони на колісницях.

Одіссей (мультфільм) – цар Ітаки, участь у Троянській війні десять років не міг потрапити додому. Острів лотофагів, де, скуштувавши лотоса, втратив пам'ять і забув про батьківщину, острів циклопів осліпив  одноокого велетня Поліфема, сина бога морів Посейдона, а втік з його печери, Острів бога вітрів Еола, боровся з племенем велетнів-людожерів, потрапив у володіння чаклунки Кірки, яка перетворила його супутників на свиней, у підземному царстві бога Аїда, зустрічі з Сціллою та Харібдою. Під виглядом жебрака повернувся до Ітаки, де його чекала вірна дружина Пенелопа.

Геракл – герой син Зевса, повинен був стати царем Мікен. Але Гера зробила, щоб раніше народився Еврисей, Геракл йому служити. Послала змій це в колиску, але задушив. Виховував кентавр Хірон. 

12 подвигів

1. вбив немейського лева, міцна шкіра, зробив захисну одежу

2 (-). Лернецька гідра – 9 голів, одна безсмертна, з крові зробив отруйні стріли, не зарахував допомога Іолая, припалював голови, що не відростали, 

3. упіймав керинейську лань богині Артеміди. 

4. вполював вепра 

5. (-) Авгієві стайні, принизити, почстити за 1 день, не зарахував, просив винагороду. 

6. стріфальські птахи мідні пера-стріли. Афіна дала тріскач шум їх налякав, і вбив. 

7. Критський бик підкорив приплив на ньому до дому.

8. кобилиці фракійського царя Діомеда їли людей, вирвалися з‘їли Діомеда. 

9. пояс цариці амазонок Іпполіти (легенда про амазонок – матріархат сарматів), 

10. череда корів Герібна з острова Ерифії по дорозі розсунув скелі між Європою і Африкою Гераклові стовпи» Гібралтар, охорона трьоголовий шестирукий пастух, двоголовий пес, убив отруйною стрілою з крові Лернецької гідри. Під час подорожі додому корови втекли. Шукаючи зустрів Діву-змію, доньку Борисфена (Дніпра), народила 3 синів, залишив лук, володарем стане хто натягне лук. Це був Скіф. Геродот, перша писемна згадка про землі де розташована Україна. 

11. яблука Гесперйд вічної молодості, стеріг дракон, по дорозі переміг Антея, непереможний поки стояв на землі, звільнив Прометея, вбивши орла отруйною стрілою, яблука приніс Атлант, поки Геракл тримав небо. 

12 мандрівка до Аїду стеріг вхід Цербер, привів до Еврисфея, потім повернув.