Боярська смута 1205-1238 рр.

По смерті Романа Мстиславича, як пише літописець, «велика смута (чвари) постала в землі руській». Боротьба між князями, Угорщина та Польща,  галицьке боярство, яке прагнуло не допустити посилення княжої влади. Тільки після 40 років жорстокої боротьби сини Романа Данило (4 роки) і Василько (2) змогли відродити єдність володінь свого батька.

Притулок в угорського короля Андрія ІІ та краківського князя Лешка, які прагнули як привід для втручання у внутрішні справи Галицько-Волинського князівства.

1211 р. Данило повернувся на батьківський престол, а декількома роками раніше його братові Васильку та матері Анні вдалося закріпитися на Волині.

Бояри викупили з угорського полону Ігоревичів і прилюдно їх стратили. Це був єдиний факт у середньовічній історії України, коли васали привселюдно страчували своїх сюзеренів. Провідник боярства Володислав Кормильчич у 1213 р. насмілився проголосити себе князем. Це був єдиний випадок титулування князем людини не з династії Рюриковичів.

1214 р.— угода в Спіші між правителями Угорщини та Польщі про поділ Галицько-Волинського князівства між собою. Також передбачалося укласти унію (союз) галицької православної митрополії з католицькою церквою.

Данило, який разом зі своїм тестем Мстиславом Удатним, що був запрошений на галицький престол, звільнили Галич і всі землі, захоплені поляками. Так, у 1221 р. Мстислав Удатний, який походив з удільних київських князів, а до того князював у Новгороді, утвердився в Галичі, а Данило — на Волині. Однак Мстислав заповів Галицьке князівство синові угорського короля — Колтману, що був одружений на його другій дочці. Із цим не міг змиритися Данило, який у результаті десятирічної боротьби з угорцями зміг відновити свою владу в Галичині. Волинь він заповів молодшому братові Васильку, який у всіх важливих справах діяв спільно з Данилом. Підтримка із боку волинських бояр, жителів міст Галичини і Волині, селян.

1238 р. розгромив під Дорогочином тевтонських рицарів, узяв у полон їхнього магістра Бруно. За літописом, Данило напередодні битви виголосив: «Не личить держати нашу батьківщину крижевникам (хрестоносцям)».

1239 р. Данило захопив Київ, чим завершив відновлення володінь свого батька.

Столиця - в новозбудоване місто Холм. Для зміцнення своїх володінь він розгорнув широку містобудівну діяльність, зміцнював кордони фортецями.