Іван Мазепа

Йому присвятили свої твори:

Видатні поети та письменники: Віктор Гюго (Франція), Лорд Байрон (Англія), Юрій Словацький (Польща), Олександр Пушкін, Фаддей Булгарін, Кондрат Рилєєв (Росія). 

Відомі художники:  Ежен Делакруа,  Акілле Деверія, Луї Булянже, Ораса Верне, Теодор Жеріко (Франція), Мартін Бернінгротга (Німеччина), Юлиуш Коссак, Олександр Геримський (Польща) 

Відомі композитори: Ференц Ліст, Петро Чайковський, Сергій Рахманінов  

Йому присвячено: 186 гравюр, 42 картини, 22 музичні твори, 17 літературних творів, 6 скульптур. 

Гетьман Війська Запорозького протягом 22 років (8081 днів);

Закінчив  школу Київського братства, Києво-Могилянський колегіум та Єзуїтську колегію у Варшаві, навчався в університетах Німеччині, Італії, Франції та Голландії;

Знав 8 іноземних мов;

Був особисто знайомий та користувався прихільністю королів Польщі Яна ІІ Казиміра та Станіслава Лещинського, царівни Софії та Петра І, шведського короля Карла ХІІ.

Мав титул Князь Священної Римської Імперії;

став другим кавалером ордену св. Андрія Первозванного в Російській імперії;

під його керівництвом було споруджено 12 храмів,  на меценатські цілі він витратив щонайменше 1.110.900 дукатів, 9.243.000 злотих та 186.000 імперіалів.

  у 65-річного у нього закохалася його 16-ти річна хрещениця, яка після відмови батька видати її заміж, втекла з дому та стала його коханкою.

Його діяльність вiдбилася на розвитку архітектури та образотворчого мистецтва, що дало пiдставу вченим-мистецтвознавцям говорити про виникнення в Українi наприкінці XVII — на початку XVIII ст. унiкального стилю —  названого на його честь.  

Російська православна церква оголосила йому анафему(прокляття), яке служать в усіх церквах вже 300 років;

Внутрішня політика:

Коломацькі статті.

-            30 тис. реєстру, права і привілеї гетьмана і старшини.

-            Заборона звільняти старшину без дозволу царя.

-            Заборона міжнародних відносин.

-            Надсилати війська проти Криму і Туреччини.

-            Заборона терміну Гетьманщина, замість Малоросія.

-            Київ, Чернігів, Переяслав, Ніжин, Остер, російські воєводи з залогами, в Батурині стрілецький полк для контролю над гетьманом.

-            Сприяння шлюбам з росіянами

Доповідав про «витівки» запорожців, придушував народні рухи,

Посилав козацькі полки в далекі північні райони за межі Гетьманщини.

За рахунок України утримувалися не лише козацькі, а й російські війська. За все це Мазепа одержував щедрі подарунки від царя. У 1700 р. І. Мазепа одержав найвищий орден — Андрія Первозванного, а також титул князя Священної імперії.

Сприяв зростанню великого старшинського і монастирського землеволодіння, упорядкуванню панщини для селян (два дні на тиждень). Мав близько 100 тис. селян в Україні та 20 тис. селян у Росії. Посилення всіх форм визиску селян, козаків і міщан,

Здійснив перепис козацького стану, утруднивши тим самим перехід до нього з інших суспільних станів.

Старшина, шляхта й монастирі часто змушували козаків виконувати різні повинності, виписували їх з реєстру, перетворювали у підданих, відбирали землі (на початок 1730 р. малоземельні і безземельні становили 40 %). Вони мали робити обов’язкові подарунки старшині (ральні), давати гроші й продукти на утримання адміністрації, пошти, школи тощо.

Військова реформа 1698 р. козаків було поділено на спроможних виконувати воєнну службу (виборні) й неспроможних (підпомічників), які мали допомагати виборним у веденні господарства. Такий самий поділ згодом був запроваджений і на Слобожанщині.

Продовжив створення козацької еліти, започатковану І.Самойловичем, з‘явилися значкові та значні військові товариші.

Розвиток культури - зрівнятися з європейськими державами:

«Мазепинське бароко»: збудовано: Києво-Могилянський колегіум (1690) Богоявленський собор Братського монастиря (1698), Військово-Микільський собор, церкву Всіх святих у Києво-Печерській лаврі, дзвіницю Софієвського собору, обнесено новим муром Києво-Печерську лавру.

Було відбудовано:  лаврські Успенський собор і Троїцьку надбрамну церкву; Софійський та Михайлівський Золотоверхий собори з дзвіницями.

Друкарня, бібліотека,  опікувався Києво-Могилянською академією (1701 р.). У 1700 р. Чернігівський колегіум.

1689 р. Другий Кримський похід 100-тисячне російське військо (В.Голіцин)  Примушуючи татар відступати, військо підійшло до стін Перекопа. Однак через брак води і харчів йти углиб Криму Голіцин не наважився і повернув назад. Фактично похід завершився провалом..

Антигетьманська опозиція на Запоріжжі (Петром Іваненком (Петриком), Кримський хан та запорозька голота визнала його гетьманом. Придушено.

Азовські походи: дії на двох фронтах: у гирлі Дону, щоб здобути фортецю Азов, і у гирлі Дніпра. 1695 р. невдалий за відсутності флоту. Дії Мазепи на Дніпрі були вдалими. Захопили Кизи-Кермень і Тамань.

1696 р біля Гадяча розбив татар з Петриком, який на деякий час став гетьманом «ханської» України — території між Південним Бугом і Дніпром.

1696 р. Петро І з козаками наказного гетьмана Якова Лизогуба здійснив другий похід і за підтримки новозбудованого флоту було здобуто місто. Очаків, здобути не вдалося. Затягування війни тягарем на населення Гетьманщини, яке було змушене утримувати російську армію і споряджати козацькі полки.