Німеччина

Німеччина в добу середньовіччя

14-15 ст Німеччина – роздроблені князівства, Рейхстаг вирішував загальні питання в країнах ландтаги.

Швейцарське повстання проти Габсбургів, Вільгельм Телль, 1315р незалежність Швейцарії.

Швейцарським союзом керували кантони – народні збори, народовладдя.

1437  р знову династія Габсбургів 1438-1806.

1445 р Йоган Гетенберг винайшов книгодрукування.

Поява монетарної (грошової) економіки спровокувала соціальний конфлікт між лицарями та селянами. Поступово, замість феодальної, стала формуватись прото-капіталістична система. Родина Фуггерів стала відомою завдяки успішному підприємництву та фінансовій активності, та стала фінансувати як церковних, так і світських правителів.

Максиміліан I 1493–1519 рр., намагався реформувати імперію: був створений імперський верховний суд (нім.Reichskammergericht), встановлені імперські податки, посилені імперські збори (нім. Reichstag). Реформи, однак, не вдалось провести повністю через розпад імперії.

Реформація в Німеччині

Причини Реформації (лат.перебудова) в Німеччині:

-                      Священна Римська імперія  роздроблена, слабкий імператор, обирався курфюрстами, не було єдиних законів, єдиної монети і війська;

-                      Капіталістичний розвиток деяких земель, найкращий у Європі (гірнича справа, торгівля, банки);

-                      Роздробленість заважала подальшому розвитку;

-                      Залежність селян від феодалів;

-                      Найбільший феодал, власник землі – католицька церква, Папи зацікавлені в роздробленості (Чому?).

Німецький гуманізм – боротьба за об‘єднання нації, критика католицької церкви. (Еразм Ротердамський «Похвала глупоті», Ульріх фон Гуттен – один з авторів “Листів темних людей” вважав папський Рим головним противником об‘єднання країни.

Мартін Лютер – добровільно став ченцем, священиком Замкової церкви у Віттенберзі.

1517 р. «95 тез»: проти торгівлі індульгенціями, за ідеали рівності та бідності. Були підтримані населенням та деякими князями.

Лютеранство:

- спасіння через віру, джерело віри Святе письмо;

- заперечення церкви, як посередника між людьми та богом;

- відкидав чернецтво, шанування ікон, постів, церковних свят;

- з семи таїнств визнавав тільки два – хрещення й причастя.

Рейхстаг у Вормсі: Лютер захищав свою думку, підтримали частина князів. Імператор намагався викрасти Лютера, але один з курфюрстів врятував його. Перебуваючи в його замку Вартбург під захистом Лютер перекладає Новий Заповіт німецькою мовою. (Значення?)

Селянська війна Томаса Мюнцера 1524-1525

Проповіді Томаса Мюнцера про рівність всіх перед богом. Прихильників цих ідеалів майнової та соціальної рівності називали анабаптистами (перехрещенцями).

1524 р. Селянська війна охопила Південно-Західну й Середню Німеччину.

1525 р. "Статейний лист" Томаса Мюнцера, початок повстання у Верхній Швабії.

1525 р. "12 статей" – найпопулярніша програма, помірковані погляди повсталих, вимоги скасування особистої залежності селян і десятини, зменшення оброку й панщини, суд для селян, обрання священника громадою, намагалися залучитися підтримкою селян.

Поширення повстання у Франконії та Саксонії. У Тюрінгії повстанців очолив Томас Мюнцер. Поширення повстання на інші частини Німеччини.

Спроби Лютера зупинити повсталих, пролиття крові не по-християнські;

Заклики повстанців до скасування залежності селян, передача землі тим хто її обробляє (антифеодальний характері;

Знищення замків, монастирів, церков, центр – місто Мюльгаузен;

Битва під Франкенгаузеном, поразка повстанців, страта Мюнцера.

Чому всі селянські повстання приречені на поразку?

Гейльброннська програма” бюргерство вимагало посилення імперської влади, скасування митних зборів усередині країни, запровадження єдиних монет і мір. Селяни мали звільнятися від особистої залежності за викуп у розмірі 20-кратної вартості сплачуваних податків. У здійсненні вимог цієї програми були зацікавлені насамперед підприємці, оскільки вони створювали умови для розвитку ринкових відносин.

1529 р. рейхстаг у Шпаєрі – обов‘язкові католицькі служби. 5 князів і 14 міст лютеран склали протест. (Церква – протестантська).

Карл V 1519 —1556 (+Ісп) 1529 облога Відня турками

1555 Аугсбурзький релігійний мир - за принципом “Чия влада, того й віра”

Карл V зрікся престолу. Австрійські володіння, Чехію та частину Угорщини з короною Священної Римської імперії він передав братові Фердинанду І (1556—1564 рр.), а Іспанію, Нідерланди, володіння в Італії та іспанські колонії у Новому Світі — синові Філіппу ІІ (1556—1598 рр.).

Внаслідок Реформації північні держави стали протестантськими, а південні залишились католицькими.

Тридцятирічна війна (1618–1648 рр.)

Характер: Релігійна боротьба: католики – протестанти. Потім боротьба за панування в Європі.

Привід: Чехія (під владою Габсбургів, але протестантська) новим королем став католик Фердінанд Штирийський, наступ на права протестантів. 1618 р  Празька «дефенестрація» (з вікна), повстання проти Габсбургів.

Періоди:

І  Чеський (1618-1624) імператор Фердінанд ІІ (1619-1637) уклав союз з Католицькою лігою та іспанськими Габсбургами.. Чехи обрали королем главу Протестанської унії – Фрідріха V. Чехи перемагали та взяли в облогу Відень – столицю імперії. Але 1620 р битва біля Білої Гори  були вщент розбиті Католицькою Лігою. Чехія окупована, Габсбурги захоплювали землю протестантів. (Втрачена перемога – кинуті всі сили католиків, Протестнська ліга угода не вести дії на території Німеччини).

ІІ Датський (1625-1629) перемога Габсбургів об‘єднала Англію, Голландію та Данію. 1625 р данці почали війну з Габсбургами. Але війська імператора ( Альбрехт Валленштайн створив найману армію - «війна годувала війну» оплата грабунок та контребуції) та Католицької Ліги (граф Тіллі) розбили данців (1626 місто Люттер).

ІІІ Шведський (1630-1635) Франція (Рішелье) допомога Густаву ІІ Адольфу. У 1631 біля селища Брейтенфельда та  у 1632 біля річки Лех швецька армія розбила армію графа Тіллі. 1632 р бій поблизу Лютцена перемогали чехи, але вбито Густава ІІ Адольфа, змінило хід війни. 1634 р. біля міста Нордлінген імперська армія розбила шведів. Німецькі протестанти пішли на мир з Габсбургами.

ІV Франко-шведський (1635-1648) Франція та Голландія виступили проти Габсбургів на боці Швеції. (Рішелье, боротьба з протестантами в країні (Ла-Рошель) та підтримка у зовнішній. «Розбіжності в релігійних віруваннях можуть створювати розкол на тому світі, але не на цьому»).

1634 р у битві біля Рокруа французи завдали поразки іспанській армії. Послаблена Католицька Ліга була змушена підписати мир.

Весфальський мир 1648 р

Значення рівновага в Європі. Франція – Західна Європа, Габсбурги – центральна та південна Європа, Швеція – північна. Німеччина - надовго закріпив роздробленість, війна зруйнувала економіку країни.

Протиріччя протестантів (Протестанська (Євангелічна) унія –1608, ) та католиків (Католицька ліга (1609), баварський курфюрст), Німеччини.

Найбільшими державами імперії були Австрія, Бранденбург-Пруссія, Саксонія, Баварія.

Основа економіки – с\г, закріпачення селян. Мануфактури –державні, виробляли військову продукцію.

 Німецькі землі у ХVІІІ ст.