Індія

Індія в середні віки

Бабур  1483-1530 правив Ферганою, захопив Афганістан, а Кабул перетворити на свою резиденцію. Великий полководець і грізний воїн, він водночас був талановитим літератором - мемуари “Бабур-наме”, описав походи й завоювання, а й флору та фауну Індії.

1526 р. у битві біля Паніпата розгромив війська делійського султана. Держава Великих Моголів

У 1530-1556 рр. син Хумаюн,  початок міжусобних війн, правління афганської династії Шир Шаха.

Акбар 1556-1605  онук Бабура, практично заснував державу Великих Моголів – розширив кордони держави (Афганістан і практично вся Індія), провів реформи: Адміністративна. Уся влада падішаха. Управляв за допомогою чотирьох міністрів. Держава поділена на 15 округів, якими управляли еміри, що призначалися падишахом.

Податкова. Запровадження єдиної міри земельних ділянок. Розмір податку відповідав кількості та якості ділянки. Податок виплачували грошима. Скасував податок на немусульман (джизію)

Військово-земельна. Невдала спроба скасувати джагіри – земельні наділи за службу. Поділ армії на постійну найману армію та ополчення.

Релігійна. Указ про віротерпимість,збудовано молитовний дім  християни, буддисти, індуси, іудеї вели дискусії. Можливість сповідувати будь-яку релігію. Обурення мусульманського духовенства, яке 1580 р. підняло повстання. Придушивши його, Акбар проголосив нову релігію — “дін-і-ілахі” (“божественна віра”).

Держава Великих Моголів – централізована держава. Столиця – місто Делі.

Джахан 1628-1657 Онук Акбара. За нього відбувався найбільший розвиток держави Великих Моголів. Прославився спорудженням мавзолею Тадж-Махал.

Аурангзеб (1658—1707 рр.) —ліквідував релігійну толерантність, а 1679 р. відновив джизію. Територія імперії значно збільшилася, але її з кожним роком стрясали повстання. У 1674 р. було проголошено державу Маратхів, а після смерті імператора утворилися три держави, що вели між собою непримириму боротьбу. Ця міжусобиця підготувала ґрунт для завоювання Індії англійськими колонізаторами.

Проникнення європейців

1498 р. Поява португальця Васко да Гами в Калькутті

1510 р. Захоплення португальцями індійського порту Гоа.

17 ст. Поширення торгівлі португальцями, голландцями, французами та англійцями. Англійці та голландці заснували в 1600 р. й 1602 р. Ост-Індські торгові компанії. Протиріччя між англійською та французькою Ост-Індськими компаніями. Використання в боротьбі сипаїв – солдатів-індійців. Перемога Англії.

1773 р. Видання англійським парламентом «Акта про управління Індією» - запровадження посади генерал-губернатора Індії. Перетворення Індії на колонію.

Індійська культура за правління Великих Моголів досягла високого рівня. Письменником часів Акбара став Абу-ль-Фазл -  «Акбар-наме» історію правління Акбара, перською мовою.

Мистецтво мініатюр, служило взірцем для творчості Рембрандта.

Два перські майстри — Мір Сід Алі та Абдус Самад, які прибули до Індії разом із шахом Хумаюном, очолили імператорську майстерню живопису (“кітаб-хан”), засновану Акбаром - оригінального могольського стилю. Мініатюри до мемуарів Бабура та Акбара.

“Трон Павича”, оздоблений коштовностями, на якому майже 100 років сиділи могольські імператори.

Архітектура:  палац-фортеця Акбара в Делі та поблизу міста Агри, в пустелі.

Мечеть-мавзолей Тадж-Махал в Агрі. Шах-Джахана у 1631—1642 рр. на спомин про його дружину, яка померла, народивши чотирнадцяту дитину. Мечеть споруджено з прекрасного білого мармуру, її прикрашають білі бані та мінарети, що віддзеркалюються в басейні, спорудженому поряд.

1784 р. подвійне управління Калькутті з генерал-губернатор (королеву), а в Мадрасі та Бомбеї губернатори (Ост-Індська компанія). Система податкового грабунку через систему відкупу й посередників, експлуатації селян, місцевих землевласників, князів. Звірства колонізаторів - судові процеси.  Генерал-губернатора У. Гастінгса, який грабував скарбниці індійських князів. Королева Вікторія, знаменитий діамант Кох-і-Нур, що належав вивезеному до Англії малолітньому магараджі (князеві) сикхів. 1857-1858 pp., Сипайське повстання (сипаї - індійські солдати, що служили в англійській колоніальній армії).

Наслідки: 1858 р. було ліквідовано Ост-Індську компанію. Генерал-губернатор - віце-королем. Рада міністрів. У 1876 р. королева Вікторія стала імператрицею Індії.

Закон про постійну оренду: селянин-орендар міг стати власником орендованої землі, довести в суді, що орендував не менш як 13 років. Землевласник - заміндар здавав землю в оренду посередникам. Рента встановлена законом. Орендарі  селянам у суборенду, беручи плату за неї довільно.

Англо-індійська армія на 1/3 складалася з мусульманських полків, на 1/3 - з сикхів і на 1/3 - з індусів, які ворогували між собою. «Розділяй і володарюй!»

"Чисті" касти: брахмани (жерці), кшатрії (воїни), вайші (селяни, купці, ремісники)  "нечиста" - шудри (раби, слуги).

Індія на початку ХХ ст.