Партії

РУРП

соціалістичні ідеї, розв’язати проблеми дрібного рільництва в дусі соціалізму

наголос насамперед на соціальних проблемах, 

національному рухові нового, європейського характеру

часопис «Народ»

Іван Франко, Михайло Павлик, В’ячеслав Будзиновський, Северин Данилович, Євген Левиць кий, Роман Яросевич

економічних, національних і політичних інтересів

організація віча: гасла; загальне голосування, свобода друку, податкові та аграрні реформи

наукового соціалізму - “щоб не було ні хлопа, ні пана, лише всі були рівні, вільні, просвічені люди” 

політичної самостійності для цілого русько-українського народу в Австро-Угорщині і Росії

«Україна ірредента» («Україна уярмлена») - з позиції соціалістичних ідей обґрунтовував історичну правомірність боротьби українців за окрему самостійну державу.

подібна програма до УНДП, але характер виразно антиклерикальний і рішуче виступає проти духовенства.

УНДП

найчисленнішим і найвпливовішим серед інших політичних сил у Галицькому сеймі й Державній раді

українофіли зблизилися з тим крилом радикальної партії, яке поступово відмовлялося від соціалістичних ідей на користь національної ідеї.

К. Левицький, Є. Левицький, В. Охримович, М. Грушевський та І. Франко.

в її лавах значних мас духовенства і чиновництва

“Ми, галицькі Русини, частина українсько-руського народу, що мав колись державну самостійністьісторична обгрунтованість

щоб цілий українсько-руський народ здобув собі культурну, економічну і політичну самостійність та з’єднався з часом в цілісний національний організм, - соборність

 у якому б народний загал керував всіма своїми справами на свою загальну користь: культурними, економічними і політичними... - демократія

Ідеалом нашим повинна бути незалежна Русь-Україна, але поки в австрійській державі територія, заселена русинами, становила одну окрему провінцію з якнайширшою автономією в законодавстві та адміністрації; 

поділу Галичини на дві частини: 

Галичини і Буковини однієї національної провінції, ... налагоджувати з угорськими русинами тісніші взаємини 

УСДП

Микола Ганкевич, Юліан Бачинський, Семен Вітик

національної свободи свого народу, щоби возз’єднаний і вільний український народ став поряд з іншими націями як рівноправний 

РУП

Харків

Дмитро Антонович, Боніфатій Камінський, Лев Мацієвич і Михайло Русов

діяли в Києві, Харкові, Полтаві, Лубнах та інших містах України. центральний комітет у Києві та закордонний комітет у Львові

газеті «Гасло» (Чернівці), згодом у газетах «Селянин» і «Праця» (Львів)

організації селянських антипоміщицьких й антиурядових ви ступів на Полтавщині та Харківщині у 1902–1903 рр.

УНП

10 заповідях: І. Одна, єдина, неподільна, самостійна, вільна, демократична Україна – Республіка робочих людей... ІІІ. Україна для українців... IV. Усюди й завжди вживай української мови. Хай ні дружина твоя, ні діти твої не поганять твоєї господи мовою чужинців-гнобителів. V. Шануй діячів рідного краю, ненавидь його ворогів, зневажай перевертнів-відступників, і добре буде цілому твоєму народові й тобі... X. Не бери собі дружини з чужинців, бо твої діти будуть тобі ворогами; не приятелюй з ворогами нашого народу, бо ти додаєш їм сили й відваги...»

ВІЛЬНА НЕПІДЛЕГЛА САМОСТІЙНА РЕСПУБЛІКА – УКРАЇНА РОБОЧИХ ЛЮДЕЙ.

«Спілка»

Український соціалдемократичний союз –Мар’яна Меленевського та Олександра Скоропис-Йолтуховського

УСДРП

Микола Порш, Симон Петлюра й Володимир Винниченко

1. Демократичної республіки, де вища державна влада... належить одному ви - борчому законодавчо му зібранню народних представників. 2. Автономії України з окремим представничим зібранням (соймом), котрому належить право законодавства у внутрішніх справах, що торкаються території України... 7. Широкого самоврядування місцевого й краєвого для всього населення держави. 8. Необмеженої волі слова, друку, совісті, зібраннів, спілок і страйків. 9. Недоторканності особи, помешкання й листування... 11. Знищення всяких привілеїв класів, сословій, походжен ня, полу, віри й націй. 12. Рівноправності всіх мов у школах, судах, місцевих гро мадських і урядових установах».

Автономної України (Україну з’їзд визнає лише в межах етнографічних) 

УДП

із ЗУБО

Олександр Лотоцький, Євген Тимченко, Євген Чикаленко.

УРП Борисом Грінченком і Сергієм Єфремовим

УДП робила акцент на викупі земель у поміщиків, а УРП – на передачі землі селянам безоплатно. Згодом цей пункт у програмі УДРП був записаний в редакції УДП.

федерацією рівноправних автономних національно-територіальних одиниць в т.ч. які живуть поза межами Росії

 «За народами, які живуть на території України (Великороси, Поляки та інші), ми визнаємо рівне право з Українцями на задоволення їх національних, культурних, політичних та економічних потреб.»

незайманість особи, оселі й листування.: б) вживати рідної мови в приватному й громадському житті; в) говорити, писати й друкувати що хоче, відповідаючи тільки перед судом, коли зламала закон; г) належати до якої хто хоче віри або й ні до якої; д) збиратися на збори, гуртуватися в спілки й товариства, страйкувати. Громадянські права й повинності мусять бути рівні для всіх, усі привілеї клас, станів, полу, віри, нації мусять бути скасовані.

РСДРП

повалення самодержавства,  демократичною республікою; пролетаріату (восьмигодинний робочий день, державне страхування тощо) і селянства (скасування викупних платежів за землю тощо). пролетарську революцію та диктатури пролетаріату побудови соціалізму.

РСДРП на І з'їзді у Мінську в березні 1898 року. У 1903 в Лондоні відбувся II з'їзд РСДРП. Там дійшло до розколу партії на фракції більшовиків (Володимиром Леніним) і меншовиків (Юлієм Мартовим). РКП(б)1918-1925 

ВКП (б) (1925—1952) 

КПРС (1952—1991)

Бунд

«Загальний єврейський робітничий союз у Литві, Польщі і Росії» –.національно-культурної автономії для євреїв і соціалістичної перебудови суспільства. Певний час на автономних правах вона входила до складу РСДРП.

Революція 1905 1907

РУП, її участю у страйках селян та сільськогосподарських робітників, які відбувалися навесні та влітку 1905 р. у Київській губернії. розгортанні партією агітаційно-пропагандистської роботи – було опубліковано, зокрема, 68 відозв загальним накладом майже 90 тис. примірників. РУП-УСДРП бойкотували вибори до І Думи. Під час виборчої кампанії до ІІ Державної думи УСДРП активно організовувала мітинги й масові зібрання. На кінець революції чисельність УСДРП становила близько 3 тис. членів. Проте в 1907 р. через арешти членів УСДРП її діяльність було згорнуто. Конкурентом УСДРП в організації селянських виступів була «Спілка». У 1905 р. ця партія увійшла до складу РСДРП. Найбільший успіх «Спілка» мала під час виборів до ІІ i ІІІ Державних дум, коли здобула значну кількість депутатських мандатів.

ТУП

ініціатори УДРП

М. Грушевський, Є. Чикаленко, С. Єфремов, В. Винниченко, І. Шраг

парламентаризм, перебудову Російської держави на федеративних засадах, національно-територіальну автономію України. 

Діяльність ТУП була спрямована на українізацію шкільної освіти, впрова дження української мови в громадських установах, суді, церкві тощо.

Керівним органом ТУП була Рада, організації – «громади ТУП» діяли по всій Україні (близько 60), а також у Петербурзі та Москві.