Революція в Ірані 1905-1911 рр.

Іран (до 1935 р. офіційна назва Персія) наприкінці 19 ст став напівколонією, Англії (районі Перської затоки, військово-морський флот) та Росії. (північна частина країни столицею Тегераном). У суперництво Німеччина, а на початку 20 ст. - США.

Руйнацієя традиційних структур зниження рівня життя, продовольча проблема → голодні бунти (1900, 1901, 1903 pp.).

Причини: деспотичний режим Каджарської династії, гноблення з боку іноземного капіталу - насамперед англійського та російського. Вплив російської революції 1905 р.

Масові демонстрації в Тегерані, Ширазі, Мешхеді та інших містах. Вимоги: реформ, зокрема скликання меджлісу (парламенту) і прийняття конституції. 5 серпня 1906 р. шах указ про запровадження конституційного режиму. 7 жовтня перший іранський меджліс, прийняв Основний закон (першу частину іранської конституції). Влада шаха обмежувалася, парламент закріпив за собою право затверджувати всі закони та бюджет, концесії (договір передачі в користування), іноземні позики, угоди з іншими державами. Через рік, 7 жовтня 1907 p., шах затвердив доповнення до Основного закону, де проголошувалися рівність громадян перед законом, недоторканність особи та власності, свобода слова, друку тощо. Запроваджувався принцип подіну влади на законодавчу, виконавчу й судову гілки. Шах залишився лише головою виконавчої влади.

В містах з'явилися революційні організації - енджумени. Посилився рух моджахедів - борців за віру і справедливість, з-поміж яких вирізнялася радикально налаштована молодь - федаїни.

Проти іранської революції виступили спільно Росії та Англія, які в серпні 1907 р. уклали угоду про розмежування сфер впливу в Ірані. У червні 1908 p., скориставшись зі спаду революції, Мохаммед Алі-шах, спираючись на іранську козачу бригаду під командуванням російського полковника Ляхова, вчинив переворот і розігнав меджліс.

Центр революції на північ країни. У 1908-1909pp. повстання в Іранському Азербайджані (Тебрізьке повстання). У 1909 р. антишахське повстання в Бахтіарії та Гіляні. Збройні загони повстанців - федаїв, підтримані бахтіарськими ханами, 1909 р. вступили до Тегерана. Шаха було скинуто і оголошено про відновлення конституції. Новий шах Ахмед новий меджліс, який продовжив революційні перетворення. Зробити це було нелегко. Фінансова система країни, як і вся економіка, за роки революції розвалилася. Не бажаючи звертатися за допомогою до Росії та Англії, Іран запросив американського фінансового радника М. Шустера. Успішна діяльність радника занепокоїла Росію та Англію, які боялись укріплення режиму, встановленого революцією. Після невдалих спроб усунути Шустера дипломатичними методами Росія та Англія перейшли до відкритого збройного втручання.

Зусиллями інших держав Іранську революцію було придушено. Меджліс розігнано, загони федаїв ліквідовано. Іран визнав англо-російську угоду.

А втім, частина революційних завоювань збереглася, зокрема конституція. Іран почав перетворюватись у конституційну монархію.