Розгром Врангеля

4 квітня 1920 р залишки білогвардійської армії в Криму очолив Петро Врангель «Руська армія», 4 корпуси. Їх підтримували кораблі Антанти. Радянські сили: 13-та армія.

Для перемоги білогвардійці поступки в аграрному питанні: «Закон про землю», передача земель за викуп, що перевищували встановлений максимум ля даної місцевості (100-600 десятин). Але не виконувався.

6 червня почався наступ. десант генерала Я.Слащова біля с.Кирилівка на березі Азовського моря. 9 червня зайняли Мелітополь. Кін червня захопили Північну Таврію, частину Катеринославщини, загроза захоплення Донбасу. Зупинено на лінії Херсон-Нікополь-Великий Токмак-Бердянськ. На допомогу 13-й армії, 2-га Кінна армія (утворена 16 липня 1920 р.), із Сибіру 51-ша стрілецька дивізія (В.Блюхер), 2  серпня утворено Південний фронт.

Переговори П.Врангеля з УНР. у серпні 1920 р. Делегація УНР (полковники І.Литвиненко, М.Крат) до Ялти. Автономія Дону, Кубані, Тереку. Українське питання – «Я усвідомлюю, що Україна повинна цілком самостійно вирішувати свою долю», визнав Директорію, спільні військові дії. після зради поляків вели спільні дії.

Угода між махновцями і радянською владою: кін вересня між урядом УСРР і махновцями угода про спільні дії проти Врангеля. Вимоги Махна: автономія Гуляйпільському району, пропагування анархістських ідей, амністія анархістам, допомога боєприпасами і спорядженням. Москва затвердила. Влилися в Південний фронт.

Контрнаступ червоних військ 7 серпня15-та, 52-га і Латиська стрілецька дивізії форсували Дніпро, плацдарм в районі Каховки. 21 вересня створений Південний фронт (М.Фрунзе). Врангель поступався кількістю, але перевага в кінноті та техніці.

Сер вересня наступ врангелівців. Захопили Олександрівськ, Синельникове, Маріуполь, Волноваху. Поч жовтня наступ зупинено, 8 жовтня спроба прорватися на Донбас, переправилися через Дніпро, плацдарм , захопили Нікополь. Але ліквідувати Каховський плацдарм більшовиків не змогли. Врангелівці перейшли до оборони, відкинуті на Правобережжя.

28 жовтня контрнаступ Південного фронту, розгромлені, частина прорвалася в Крим. Перекопське та Чонгарське укріплення побудовані за допомогою інженерів Антанти, сподівалися перезимувати, а навесні наступ. Радянське керівництво завдання взяти Крим до зими.

Врангель 25-28 тис., Червона армія 100 тис. Два напрямки через Сиваш, в обхід укріплень, та «в лоб», на Перекоп. Коли вітер вигнав воду в азовське море перейшли Сиваш і 8 листопада вибили врангелівців із Литовського півострова. Вирішальну роль зіграли Махновці.

8 листопада 51-ша дивізія Блюхера штурм Перекопа, 10-11 листопада увірвалися в Крим. Крим під владою більшовиків.

Після перемоги радянське командування позбутися союзника – махновців. Сплановано заздалегідь. Південний фронт Фрунзе 25 листопада оточили біля Євпаторії, махновці прорвалися на материк. 26 листопада оточили Гуляйполе, де був Махно. Вийшли з оточення, з‘єдналися з Кримською групою. На їх розгром 2\3 Південного фронту. Партизанська боротьба, підтримка населення.

Узимку 1920-1921 рр червоний терор в Криму. Протягом війни тисячі біженців, виїздили за кордон. Жертви не визначені називають 40,50 і навіть 150 тис.