Автономіський рух

Автономістський рух: (повернення назад неможливо)

«Історія русів»

Новгород-Сіверський гурток 80–90-і роки XVIII ст. Г. Полетика, В.Капніст. Мета: Поновлення автономії Гетьманщини; • розвиток національної культури; • поширення патріотичних публіцистичних творів; • створення проектів розвитку освіти в Україні (відкриття гімназії та університету в Новгород-Сіверську, заснування «Академічного зібрання», відродження українських козацьких формувань). В.Капніст «Ода на рабство», проект відновлення української армії відхилений.

У 1791 р. В.Капніст поїхав до Берліна. Мета місії спроба знайти допомогу й підтримку у прусського короля в разі повстання на українських землях проти імперської влади. Однозначної відповіді він у Берліні не отримав, оскільки Пруссія не бажала розпочинати війну проти Росією.

1805 р. Харківський університет. Це був перший вищий навчальний і науковий заклад європейського типу на українських землях, підвладних Російській імперії. Ініціатор відкриттяВасиль Каразін (1773–1842). Московський університет 1755, Петербургський університет (1724) 1821. Ректор Петро Гулак-Артемовський.

У травні 1812 р. тут почала виходити перша українська газета «Харьковский еженедельник». 1816 р. при Харківському університеті в журналі «Украинский вестник» вперше було надруковано українською мовою твори П.Гулака-Артемовського і П.Квітки-Основ’яненка. На жаль, 1819 р. видання журналу за розпорядженням місцевої імперської адміністрації було припинене. Гурток «харківських романтиків». Також виходили «Український журнал», «Запорізька старовина» та ін. Літературний рух (Г.Квітка-Основ‘яненко). Тут опубліковані три збірки пісень М.Максимовича. Почали свою діяльність І.Срезневський, М.Костомаров.

Завдяки появі університету Харків перетворився на “першу столицю українського відродження у Наддніпрянській Україні”. Культурне відродження унаочнювало необхідність подальшої боротьби за права українців як нації. За змістом воно було набагато перспективнішим, ніж боротьба дворянства Лівобережжя за відновлення втраченої автономії Гетьманщини.

Після війни з Наполеоном дворяни-офіцери та селяни-солдати усвідомили відсталість Росії. Проти рухів настала реакція «аракчеєвщина».

Громадсько-політична організація.

1819 р.  на Лівобережжі «Малоросій-ське таємнє товариство»

Василь Лукашевич (бл. 1783–1866) С.Кочубей, В.Тарновський, П.Капніст, осередки в Києві, Полтаві, Чернігові, Чигирині. «Катехізис автономіста» написаний В.Лукашевичем, відновлення української автономії в союзі з Польщею. Перша українська таємна політична організація в Наддніпрянщині.

Прагнули піднести освітній, культурний і політичний рівні народу об‘єднати навколо ідеї скасування кріпацтва .Мали зв‘язки з польський рухом та Південним товариством. 

 Декабристський рух вплинув на розвиток українського національно-визвольного руху.

1826 р.  Харків Володимир Розаліон-Сошальський  Петро Балабуха

проти самодержавства В.Розаліон-Сошальський памфлет «Рилєєв у в’язниці» природне право кожної людини на вільне життя

1820 р. Ніжинська гімназія вищих наук  директор Іван Орлай (1771–1829)

таємна «бібліотека вільного читання» (М.Гоголь), рукописні журнали,

Іван Орлай (1771–1829) медик, історик, педагог, просвітник, учений-словесник, представник доби зачину українського національно-культурного відродження в Закарпатті, одним із перших висунув ідею єдності українців, директор  Ніжинська гімназія вищих наук  та Рішельєвського ліцею в Одесі (1826–1829 рр.).