Соціально-економічне становище

Соціальна структура населення

Король

Великокнязівська рада

Князі – мали військо, хорогви, суд, податки на своїх землях, впливовіші за короля. Православні князі та їх замки ставали центрами української культури

Магнати (нащадки князів та бояр) мали вотчинні землі

Шляхта (не платили податки, служили в армії) – дрібна, середня та велика (магнати)

Міщани: ремісники та торговці, що жили в містах

Селяни: особисто вільні та кріпаки


Костянтин Іванович Острозький один із найвидатніших полководців 16 століття, провів 35 битв, із них програв тільки дві. приймав участь на посаді литовського гетьмана (очільника війська) у війнах з проти кримських татар, нападаючи на них коли ті поверталися із здобиччю, завдяки цьому відбулося заселення Київщини та Поділля. Також брав участь у походах на Московське князівство, переміг у битві під Оршею (1514).

Василь-Костянтин Острозький - син К. Острозького, український князь, "некоронований король Русі-України", захисник православ’я.

Історія православної церкви

Спробу перемістити митрополію в Суздаль зробив Андрій Боголюбський.

1300 р. київський митрополит переносить свою резиденцію у Володимир-на-Клязьмі.

Юрій Львович у 1303 р створив окрему Галицьку церковну митрополію;

У 1325 р. Іван Калита перевіз до себе митрополита галицького. Москву перетворили на духовний центр Північно-Східної Русі.

Велике князівство Литовське вело боротьбу за митрополію з Московською державою. 1448 році відбувся розкол православної церкви, не визнаний Патріархом Константинопольським. Московська православна церква стала автокефальною (незалежною), митрополит з «Київського» став іменуватися «Московським і всія Русі».

З 1385 року (Кревська унія) починається покатоличення литовських та руських земель. Православні на тривалий час стали безправними.

"Дике поле" - незаселенні землі Півдня України, через набіги татар.

"Уходники" - люди, які сезонно селилилися на землях Дикого Поля. Селяни: "похожі" та "непохожі", данники, тяглові, слуги.

Селянська громада

Копа - збір податків, суд

↓ ↓ ↓

Дворища - об'єднання господарств

↓ ↓ ↓

"дими" - окремі господарства

Магдебурське право - самоврядування міст, незалежність від феодала.  Сянок (1339) Володимир-Волинський (1356) Львів (1356) Кам'янець (1374)


Міста: королівські, приватні та церковні. Колонізація - німці, поляки, вірмени, татари, євреї. В містах жили по районах. В центрі міста Ринок.

Цех - об'єднання ремісникві. Мали статут. Керував цехмістр, складався з майстрів, підмайстрів та учнів. Партачі - ремісники, яки не приймали в цехи, православні українці.


Розвиток культури

Магістрат - міська адміністрація (очолює війт)

ВЕРСТВИ МІСЬКОГО НАСЕЛЕННЯ