Двірцеві перевороти. Епоха Катерини II

Епоха двірцевих переворотів (1725-1762)

Катерина І (1725—1727 рр.). Меншиков став фактичним правителем.

Петро ІІ (1727—1730 рр.). Анна Іванівна (1730—1740 рр.) підписала «Кондиції» про обмеження самодержавної влади, але потім скасувала. Скасована Верховна таємна рада. Сенат 21 персона, дозволено дробити дворянські маєтки між спадкоємцями.

Десятиліття правління Анни отримало назву "біроновщина", за ім'ям фаворита цариці – Бірон.

Єлизавета (1741—1761 рр.). За 20 років правління відновлено керівну роль сенату, органи міського самоврядування — магістрати, створені ще за Петра І, скорочено кількість іноземців при дворі, службовців. Скасування внутрішніх митних кордонів у 1753—1754 рр., розвиток торгівлі. Поміщики збирали подушне, продавати своїх селян для здачі в рекрути. У 1760 р. було видано указ, засилати селян до Сибіру. Цікаво, що протягом усього правління Єлизавети в Росії не було здійснено жодної смертної кари; вона обіцяла це, вступаючи на престол. Семилітня війна (1756-1763 рр.)

Петро ІІІ (1761—1762 рр.) врятував Пруссію від розгрому.

Катерини II (1762—1796 рр.) “золотим віком”.

Селянська війна 1773—1775 рр. під проводом Омеляна Пугачова територія — Південний та Середній Урал, Західний Сибір, Башкирію, Пермський край, Прикам'я, Поволжя та Дон.

Зовнішня політика: вплив в Європі, суперник Франція(політика створення “східного бар'єру”). Боротьба проти Османської імперії за узбережжя Чорного моря з Кримом, вихід до Кавказького хребта. Конкуренція зі Швецією.  Участь у поділах Польщі. Участь у боротьбі проти революційної Франції.

Рос-тур війна 1768-1774 рр розгром турків при Ларзі та Кагулі, перемога рос. Флоту у Чесменському бою, захоплення Криму. Приєднання до Російської імперії терито рії між Дніпром і Південним Бугом. Кючук-Кайнарджийський м.д. Незалежність Криму від турків, вільне пересування російсього флоту Чорним морем, до Росії Азов, Керч, протекторат над Молдавією та Валахією.

Рос-тур війна 1787-1791 рр Перемоги рос. (О.В.Суворов) Кинбурн, Фокшані, Римник, Ізмаїл, та рос. Флоту (Ф.Ф.Ушаков) Каліакрія.  Приєднання до Російської імперії території між Південним Бугом і Дністром. Ясський  м.д. До Росії Крим, Кубань, кордон по Дністру.

Підпорядкування Росією Грузії та Казахстану. Боротьба проти Ірану та Османської імперії. 1783 р. Георгіївського трактату цар об'єднаної Східної Грузії Іраклій І, визнав владу Росії. 18 ст. процес приєднання до Російської імперії Казахстану. Казахське ханство утворилося наприкінці 15 ст. Три жузи (орди): Малий (Молодший), Середній і Великий (Старий). 18 ст. вторгнення ойратів — західних монголів, це причина причина прийняття казахами російського підданства: Малого й частини Середнього жузів — 1731 р., решти Середнього жузу — у 1740—1741 рр.

Повстання тривало Батира Срима (Срима Датова) 1783 р. по 1797 р. Царський уряд пом'якшив свою політику і пішов на деякі поступки.

Великий (Старший) жуз до середини ХІХ ст. знаходився в залежності від Кокандського і Хівинського ханств та був приєднаний до Російської імперії в 60-х рр. ХІХ ст.

Війна проти Швеції 1788—1790 рр. спроба повернути раніше втрачені землі. Морські бої в районі Ревеля (Таллінна) та Червоної Гірки, поразка Швеції. 

Поділи Польщі: У 1772 р. Галичина відійшла до Австрії, Східна Білорусія — до Росії, Західна Пруссія — до Прусського королівства. 1793 р. Правобережна Україна до Росії. Третій поділ Польщі стався 1795 р. Росія отримала Західну Білорусію, Західну Волинь, Литву й Курляндію; Австрія — Краківську, Сандомирську та Люблінську області, а Пруссія — інші землі включно з Варшавою.

Культура: 1755 р. Московський університет (Михайла Ломоносова), мережа початкових шкіл. 1725 р. Петербурзька академія наук

Мореплавці В.Беринг і О.Чіріков довели, що між Азією та Північною Америкою існує пролив, названий Беринговим. Професор Г.Міллер створив узагальнюючу працю „Історія Сибіру”. Російські географи дослідили Камчатку, Аляску. У 1745 р. був створений узагальнюючий Атлас Росії. Почалось створення і історії Росії. Батьком її вважається В.Татіщев.

Михайло Васильович Ломоносов (1711-1765). поступив до Слав`яно-греко-латинської академії, згодом, до Києво-Могилянської академії. Від літератури, мистецтво, історії до науки. Мозаїчне панно „Полтавська битва” (відновивши рецепт створення смальти). Заснував новий напрям в науці – фізичну хімію. Довів, що оточуючий світ, є постійним рухом матерії, яка складається з атомів, що утворюють молекули. Велику увагу приділяв вивченню електрики, довівши, що іскра і блискавка мають однакову природу. Довів, що Венера має атмосферу. Пояснив природу Північного сіяння. Весь перелік винаходів, інженерних рішень ученого зайняв би не одну сторінку. Переймався підготовкою власних учених.

Воєнні перемоги, сходження монархів на престол породили торжеств енні вірші – оди. Серед авторів виділялися М.Ломоносов і Г.Державін. Успіхом у читаців користувалися п’єси Д.Фонвізіна „Брігадір”, „Недоросль”, які були сатирою на російське дворянство. Великий гнів у Катерини ІІ викликав твір О.Радіщева „Подорож з Петербурга у Москву”, в якому він викривав всі вади російського кріпосництва. За цей твір ін і поплатився.

Зимовий палац у Петербурзі (Знаменитий Ермітаж), а також палацові комплекси у Петергофі та Царському Селі ( Варфоломій Растреллі). Російський архітектор В.Баженов. Будинок Пашкова (тепер головна будівля Державної бібліотеки Росії). Будівля Московського університету М.Казакова. Стилі рококо і класицизму.

Вихідці з України Д.Левицький (1735-1822) і В.Боровіковський (1757-1825). Портрети

На 1750 р. припадає зародження російського театру. Його батьком став Ф.Волков (1729-1763). Швидко розвивалася і музична творчість.