Міжнародні відносини СРСР

Ялтинсько-Потсдамська система міжнародних відносин

Кримська (Ялтинська) конференція (4—11 лютого 1945 р.) повоєнний устрій Польщі та її кордони: Західна Україна і Західна Білорусія залишалися у складі СРСР, проект Організації Об'єднаних Націй. 

Берлінська (Потсдамська) конференція (17 липня — 2 серпня 1945 р.) поділ та устрій Німеччини, репарацій, кордони, суд над головними військовими злочинцями.

 6 серпня  атомна бомба скинута на Хіросіму, а 9 серпня на Нагасакі

1949 р. випробування радянської  атомної бомби .

До "Ядерного клубу" приєдналися Велика Британія (1952), Франція (1962), КНР (1964). 

Організація Об'єднаних Націй (ООН) 

Дмитро Мануїльський підписує Статут ООН. 

«Об'єднані Нації» — назва запропонована президен­том США Франкліном Д. Рузвельтом, 1 січня 1942 р. «Декларації Об'єднаних Націй». 

1943 р. представники США, СРСР, Великої Британії та Китаю  в Москві повернутися до ідеї створення ООН. 

1944 р. в Думбартон-Оксі (США) основні принципи діяльності організації.

1945 р. у м. Сан-Франциско (США) підписали Статут ООН. Спочатку до складу ООН увійшла 51 держава, в т.ч. Білоруська РСР і Українська РСР. На 2019 р. є 193 держави світу.

Права людини:

"Холодна війна" - період конфронтації протягом 1947–1991 років між двома таборами, очолюваними Радянським Союзом і США. 

Біполярний світпротистоянням між комуністичною та демократичною системами. 

Фултонська промова Вінстона Черчілля у березні 1946 р., в присутності президента Г. Трумена у Вестмінстерському коледжі в м. Фултоні (США) про те що через увесь континент було опущено “залізну завісу”. Стала символом «холодної війни».

Доктрина Трумена 1947 р. політика «стримування комунізму».

1947 р. «План Маршалла» програма відродження Європи. 16 європейських держав (Австрія, Бельгія, Велика Британія, Греція, Данія, Ірландія, Ісландія, Італія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Туреччина, Франція, Швейцарія, Швеція). Пізніше до них долучилася Федеративна Республіка Німеччина (ФРН). 

1949 р. 10 європейських країн: Бельгія, Ісландія, Данія, Люксембург, Нідерланди, Норвегія, Португалія, Італія, Велика Британія, Франція, а також США і Канада створили  воєнно-політичний союз - Організацію Північноатлантичного договору (НАТО). 1952 р. до НАТО увійшли Греція і Туреччина, 1955 р. - ФРН. 

1948 р.  Перша Берлінська криза блокада Західного Берліна протягом 10 місяців  постачання за допомогою авіації. 

1956 р., придушення радянськими військами повстання в Угорщині та Польщі.

1961 р. Друга Берлінська криза було розділено стіною, яка стала символом «холодної війни». 

1962 р. Карибська криза революції на Кубі Ф. Кастро звернувся по допомогу до СРСР, план розмістити на острові ядерні ракети середнього радіуса дії. Дж. Кеннеді морська блокада Куби. Небезпека ядерної війни: за три години до можливого удару США по Кубі Джон Кеннеді та Микита Хрущов змогли домовитися. 1963 р. договір про «заборону випробувань атомної зброї в атмосфері, космічному просторі і під водою».

Політика «розрядки» військово-стратегічний паритет.

1968 р.  договір про нерозповсюдження ядерної зброї, вступив у силу в 1970 р.

1972 р. візит Р. Ніксона до СРСР, прийняті "Основи взаємовідносин між СРСР та США" та Договір про обмеження систем протиракетної оборони (ПРО), обмеження стратегічних і наступальних озброєнь (ОСО-1). 

1973 р. візит Л.Брежнєва до США  угода про запобігання ядерної війни.

Підсумком розрядки Гельсінська нарада з питань безпеки і співробітництва в Європі. 1 серпня 1975 р. керівники 33 європейських держав, в тому числі і СРСР, а також США і Канади підписали Заключний акт наради. Основні принципи повага до прав держав та людини.

Кінець «Розрядки». Розміщення  ракет середньої дальності в Європі.

1979 р. СРСР ввів свої війська в Афганістан. Багато країн бойкотувало Олімпіаду 1980 р. в Москві. 

Р. Рейган стратегія "суперництва". 1983 р. США програма СОІ (стратегічна оборонна ініціатива) - глобальна протиракетна оборона з елементами космічних озброєнь. Гонка озброєнь.

СРСР "імперією зла" і закликав до "хрестового походу" проти комунізму. 

1980 p. президент Іраку Саддам Хусейн розпочав агресію проти Ірану. СРСР постачали зброю Іраку, США через посередників  Ірану.

1968 р. Олександр Дубчек - розбудова “соціалізму з людським обличчям” або “ринковий соціалізм” - “Празька весна”. У ніч з 20 на 21 серпня 1968 р. п’ять держав ОВД (СРСР, Болгарія, НДР, Польща, Угорщина) ввели війська. Була застосована “доктрина Брежнєва” - виключне право СРСР на втручання у внутрішні справи країн.

1981 р. в Польщі, щоб запобігти окупації військами ОВД, було введено військовий стан диктатура В. Ярузельського. 

Стабілізація ринку енергоносіїв, як джерела ракетно-ядерного паритету СРСР. 

Кінець «холодної війни» 

1987 р. «нове мислення», закінчення «холодної війни». Мета: скорочення непосильних витрат на ВПК. Керівник МЗС замість Громико, Е.Шеварнадзе. 

Зустріч Горбачева з Рейганом Жеенева (1985), Рейкʼявіку (1986), на Мальті (1989).

15 березня 1989 р. вивід радянських військ з Афганістану, виведення військ з НДР та інших країн.

1990 об’єднання Німеччини, розпад ОВД та РЕВ (1991). 

листопад 1990 р. впав Берлінський мур, який став символом «холодної війни». Остаточно «холодна війна» завершилась розпадом СРСР в 1991р.

1989 р. в країнах Центрально-Східної Європи  «оксамитові» революції - демократичні вибори і відмова комуністів від влади. Не було застосовано насильства.

В Румунії, Югославії відбулися військові заворушення.

Ринкові реформи. Приєднання до ЄС та НАТО: Естонія, Латвія, Литва, Польща, Чехія, Угорщина, Словаччина, Словенія, Болгарія, Румунія.

Ракети НАТО, розміщені в Чехії та Польщі, військова присутність Північноатлантичного альянсу в країнах Балтії мають стримувати експансіонізм Росії. 

Військові конфлікти за участю Росії:

1992 Придністровський конфлікт  стало де-факто незалежною державою.

1992 Осетино-Інгушський конфлікт  підтримка ополченців з Північної Осетії, Етнічні чистки Інгушів

1994-1996 Перша чеченська війна  Поразка. Ічкерія стала де-факто незалежною державою.

1999 Війна в Дагестані  проти Ісламської Інтернаціональної Бригади

1999-2009 Друга чеченська війна, повернула контроль над Чечнею

2008 Російсько-Грузинська війна в Осетії та  Абхазії  Південна Осетія стала де-факто незалежною державою.

2009-2017 Повстання на Північному Кавказі в Ічкерія при підтримці Ісламської держави Іраку та Леванту (ІДІЛ). Поразка повстанців

 з 2014 р. Російсько-Українська війна 

з 2015 р. Російське воєнне вторгнення в Сирію Протидіючі сторони: Росія,  СиріяХезболлаІранІрак  проти  Сирійської опозиції,  ІДІЛу та  Армії завоювання.

Багатополюсний світ — геополітична структура світу, за якої існує декілька центрів політичного й економічного впливу; світ, заснований на рівноправній співпраці, а не на протистоянні блоків держав.