Проект: Вивчення історії, культури та природи нашого краю

2010-2011 н.р. 

Головне завдання виховної системи роботи створення освітнього середовища, яке включає регулювання відносини, що складаються між учнями, вчителями, батьками; через доброзичливий психологічний клімат в учнівському колективі, педагогічної підтримки дитини.

Під час реалізації проекту «Вивчення історії, культури та природи нашого краю», перед вихователем стоять наступні задачі:

·         Формування у дітей цілісної і науково обґрунтованої картини світу.

·         Формування громадянської самосвідомості, відповідальності за долю Батьківщини.

·         Прилучення дітей до загальнолюдських цінностей, формування в них правил поведінки, адекватного цим цінностям.

·         Формування у підростаючого покоління креативності, творчої ініціативи як риси особистості.

·         Формування самосвідомості, допомога дитині в самореалізації.

Для реалізацій даних завдань проводиться спільна робота з юнацькою бібліотекою ім. А.Гайдара, шкільною бібліотекою, музеями міста, старшокласниками, які проводили краєзнавчі дослідження та проекти, з якими ознайомили учнів 5 класу. Учні  переглянули виставку кіровоградських художників в художньому музеї, розглянули різні техніки живопису, обговорили свої враження на уроках образотворчого мистецтва, відвідали музей-меморіал садибу Карпенко-Карого та державний музей-заповідник «Хутір Надія», де переглянули виставки присвячені корифеям українського театру. Здійснили пішохідні екскурсії центром міста «Маленький Париж» та екскурсію до фортечних валів «Елисаветградська фортеця».

З метою здійснення  національного, громадянського та  патріотичного виховання регулярно проводилися виховні заходи, присвячені Великій Вітчизняній війні, в тому числі організовано відвідування експозицій музеїв, перегляд кінофільмів. До дня звільнення Кіровограду учні переглянули хронікальні кадри про звільнення міста, до Дня Перемоги реалізували проект «Дитинство опалене війною» де дослідили життя людей, які в дитячому віці пройшли війну, та представили презентацію проекту на відкритій лінійці.

Національне та громадянське виховання має найважливішу складову це родинне виховання. Під час підготовка та проведення спільних справ приєднуються батьки. Спільні справи класу перетворюються на спільні справи родин.

2011-2012 н.р.

Другий рік вихователь Кушнєрова С.В. та учні шостого класу працюють над краєзнавчим проектом «Вивчення історії, культури та природи нашого краю». Протягом року, працюючи над проектом, учні освоювали різні методи дослідження: працювали з різноманітними джерелами інформації, проводили дослідження, систематизували та узагальнювали результати своєї роботи.

В ході роботи над проектом учні продовжили співпрацю з читальним залом бібліотеки ім. А. Гайдара, ознайомилися з існуючою краєзнавчою літературою, періодичними виданнями та інформацією на електронних носіях, відвідали бібліотечний урок «Українець – це звучить гордо» та шоу-програму «Вітер мандрів».

Протягом року продовжувалася співпраця з обласним художнім музеєм, учні переглядали виставки місцевих художників, відвідували різноманітні майстер-класи. Найцікавішим став майстер-клас з виготовлення писанок. Дуже цікавою виявилася екскурсія до Кіровоградського обласного будинку народної творчості, де гімназисти з неабиякою цікавістю переглянули рушники, вироби з паперу, писанки, шкрябанки, килими, картини з бісеру, ікони, м’які іграшки зроблені Новомиргородськими майстрами.

Завітали шестикласники і на свято на честь вулиці Олександра Пашутіна. В рамках святкування учні відвідали виставку техніки підрозділу Міністерства з надзвичайних ситуацій України, від пожежного обозу часів Пашутіна до сучасних машин. В галереї «Єлисаветград», ознайомилися з експозицію автентичних предметів з деревини ХІХ – початку ХХ століть, зібраною нашим земляком Володимиром Нагорним та переглянули виставку картин художників України представлену в галереї. Найбільше школярам сподобалися техніка виконання картини Сергія Дриги «Портрет світла», картини Анатолія Шаповалова «Балерина», «Після виступу», «В очікуванні».

Подорожуючи краєм учні  відвідали Музей Ракетних військ стратегічного призначення – один з унікальних військових музеїв світового рівня, аналогів якому не існує ні в Європі, ні в країнах СНД.

Досліджуючи природу рідного краю, гімназисти відвідали природну пам‘ятнику джерело Святого Даниїла, здійснили пішохідну екскурсію містом «Ми в природі, природа в нас», дослідили трав’янисту рослинність нашого краю, напередодні Свята Трійці.

Під час екскурсій школярі дійшли висновку, що природа – це вічне джерело натхнення: скільки прекрасних полотен живопису, музичних шедеврів, поетичних рядків створені при спогляданні за навколишнім світом. Також учні постійно обговорювали питання охорони пам‘яток та природи, їх збереження для майбутніх поколінь. Здійснюючи рейд «Життя без сміття», учні прибрали сміття у Молодіжному сквері біля набережної Інгулу.

До 68 річниці звільнення Кіровограда від німецько-фашистських загарбників відбулася година спілкування «Ми пам‘ятаємо», де учні підготували повідомлення про своїх рідних, які брали участь у війні, переповідали спогади учасників бойових дій.

Під час проведення презентації «Моє місто - місто європейське» учні дослідили історію рідного міста та сучасний стан його розвитку. У підсумку школярі зробили висновок, що наше місто має право називатися європейським.

Презентація проекту: «І генії були малими: сини Степової Еллади» мала на меті звернути увагу саме на дитинство видатних земляків, підкреслюючи фактори, які вплинули на їх формування. Роблячи висновки учні порівнювали себе з видатними людьми, ділилися своїми мріями щодо майбутнього, визначали які риси треба формувати у себе задля досягнення своєї мети.

Протягом наступного року планується продовження роботи над цим цікавим проектом.

2012-2013 н.р.

Протягом року, працюючи над проектом «Вивчення історії, культури та природи нашого краю», семикласники освоювали різні методи дослідження: працювали з різноманітними джерелами інформації, проводили дослідження, систематизували та узагальнювали результати своєї роботи. Діяльність учнів в проекті. передбачає відвідування бібліотек, музеїв, театрів, зустрічі з краєзнавцями, екскурсії, творчі роботи, учнівські конференції. Систематичною була співпраця з обласною дитячою бібліотекою ім. А.Гайдара, Кіровоградським обласним художнім музеєм. Також учні відвідали Меморіальний музей М. Л. Кропивницького, Кіровоградський міський літературно-меморіальний музей І. К. Карпенка-Карого, здійснили ряд екскурсій вулицями міста з метою дослідження історичних та природних пам‘яток, екологічної ситуаці

В рамках проекту «Вивчення історії, культури та природи нашого краю» провели тематичну лінійку «Моя Кіровоградщина – перлина скіфських степів», присвячену видатному кіровоградському археологу Нінель Михайлівні Бокій.

Учні проаналізували не тільки наукову спадщину Нінель Михайлівни про скіфський період на території нашої області, а й роботи інших дослідників. Під час виступу учні використали уривки  з поезії Миколи Руденка «Скіфський казан» та поеми-балади Ліни Костенко «Скіфська Одіссея». Прозвучали  поезії нашого земляка Євгена Маланюка.

Проект є частиною системи громадянського виховання в гімназії метою якого є виховання всебічно розвиненої особистості, патріота своєї держави та громадянина світу, з  загальнолюдськими цінностями, високим інтелектуальним та естетичним розвитком.

У процесі роботи над краєзнавчим проектом учні довели, що вивчати історію та природу рідного краю цікавіше не на уроках з підручників, а під час подорожей рідним краєм,  отримуючи незабутні враження, пізнаючи історію свого народу. Протягом наступного року планується продовження роботи над цим цікавим проектом.

2013-2014 н.р.

Учні восьмого класу під керівництвом вихователя Кушнєроваої С.В. продовжили  роботу над краєзнавчим проектом «Вивчення історії, культури та природи нашого краю».

У 2013-2014 навчальному році було продовжено серію заходів, які висвітлювали давню історію нашого краю як ареолу поширення трипільської культури і кочових народів раннього залізного віку (кіммерійців, скіфів, сарматів), зародження та розвиток слов‘янської цивілізації. Об‘єктом дослідження восьмикласників став козацький період в історії нашого краю, його відображення у літературі, усній народній творчості, мистецтві. Працюючи над проектом, учні продовжують доводити, що історія нашого краю є яскравою сторінкою історії держави та світової цивілізації.

Під час роботи над проектом частина учнів опрацювала літературу з історії нашого краю, переконавшись, що козацький період займає визначне місце в процесі становлення території області. Учні визначили основні події та особистостей, які мали значний влип на історію наої країни. Інша група учнів працювала над дослідженням літературного спадку письменників та поетів, усної народної творчості в якій відображено події козацької доби. Підсумки цієї роботи були узагальнені та представлені на тематичній лінійці «Кіровоградщина – козацький край», яка була присвячена до 75-річчя утворення Кіровоградської області.

8 січня до 70- річчя звільнення Кіровограда восьмикласники підготували тематичну лінійку до цієї дати. Учні підготували повідомлення про історію окупації, діяльності руху опору та звільнення Кіровоградщини. Під час лінійки учні читали поезії кіровоградських поетів, присвячені Великій вітчизняній війні. Для ілюстрації були використані матеріали фото- та кінохроніки того часу і фоторепродукції картин художників-землякі з фонду Кіровоградського художнього музею. Наприкінці гімназисти вшанували пам’ять про загиблих хвилиною мовчання.

Напередодні Дня закоханих гімназисти провели відкриту тематичну лінійку «Єлисаветград – місто кохання».

Єлисаветград завдяки статусу військового міста став справжнім центром розвитку культури та мистецтва. У його історію вписано імена Андрія Достоєвського і Ференца Ліста, Афанасія Фета й Олександра Пушкіна. З нашим містом пов’язані й захоплюючі історії кохання цих визначних особистостей. Присутні на лінійці мали нагоду  дізнатися чимало цікавих історичних фактів. Бурхливі оплески викликало майстерне виконання Мухіною Анною романсу «Я тобі нічого не скажу...» на слова Афанасія Фета. А хореографічна композиція «Мрії кохання» на музику Ференца Ліста не залишила байдужим нікого.

Також матеріали зібрані під час роботи над проектом були представлені в статтях для газети «Пролісок» написані Стьопулом Іваном та Теніченко Дариною.

В ході роботи над проектом учні продовжили співпрацю з читальним залом бібліотеки ім. А. Гайдара, ознайомилися з існуючою краєзнавчою літературою, періодичними виданнями та інформацією на електронних носіях.

Перед відвідуванням Кіровоградського академічного українського музично-драматичного театру ім. М. Л. Кропивницького учні згадали історію його заснування та згадали біографії видатних корифеїв українського театру.

Під час екскурсії «Єлисаветград – маленький Париж» учні пройшлися центральними вулицями міста. Екскурсію підготували самі учні, розповідаючи про історію вулиць та будинків побудованих в ХІХ – на початку ХХ століття, порівняли їх сучасний вигляд з фотографіями минулих століть. В кінці екскурсії учні зробили висновок про необхідність охорони та реставрації пам‘яток архітектури.

Учні, які вступили до Малої академії наук виступили перед учнями з короткими повідомленнями з історії нашого краю, над якими вони збираються працювати: Маранський Андрій про історію заснування заводу Ельворті, Стьопул Іван про заснування Нової Сербії та Новослобідського козацького полку, Галушко Наталія про розвиток ветеринарної медицини в нашому краї, Ярошенко Олександра про архітектуру нашого міста.

Під час навчальної практики учні відвідали Кіровоградський обласний краєзнавчий музей, музей села Розумівки та Усипальницю Раєвських, музей заводу «Червона зірка». Особливу увагу учні звернули на історію нашого краю у ХІХ столітті, тому що планують працювати на наступний рік над дослідженням даного періоду. 

2014-2015 н.р.

Учні дев‘ятого класу під керівництвом вихователя Кушнєроваої С.В. продовжили  роботу над краєзнавчим проектом «Вивчення історії, культури та природи нашого краю».

У 2014-2015 навчальному році було продовжено серію заходів, які висвітлювали історію нашого краю як ареолу поширення трипільської культури і кочових народів раннього залізного віку, зародження та розвиток слов‘янської цивілізації, землі які в добу козаччини відгравали дуже велике значення у формуванні в майбутньому цілісної і незалежної України. Працюючи над проектом, учні продовжують доводити, що історія нашого краю є яскравою сторінкою історії держави та світової цивілізації.

Перед відвідуванням Кіровоградського академічного українського музично-драматичного театру ім. М. Л. Кропивницького учні згадали історію його заснування та згадали біографії видатних корифеїв українського театру.

Учні, які навчалися в Малій академії наук виступали перед учнями з короткими повідомленнями з тем над якими вони працють: Маранський Андрій про традиції соціальної та благодійницької діяльність підприємців нашого краю та їх застосування сучасними підприємцями, Стьопул Іван про проблему заселення півдня України та спростуванням історичного міфу про Малоросію, Ярошенко Олександра про архітектуру нашого міста.

В ході роботи над проектом учні продовжили співпрацю з читальним залом бібліотеки ім. Д.Чижевського, ознайомилися з існуючою краєзнавчою літературою, періодичними виданнями та інформацією на електронних носіях.

Під час роботи над проектом учні займалися дослідницькою та пошуковою діяльністю: частина учнів опрацювала літературу з історії нашого краю, визначивши основні події та особистостей, які мали значний влип на історію нашої країни. Інша група учнів працювала над дослідженням літературного спадку письменників та поетів та мистців, які залишили помітний слід не тількі в історії нашої країни, а й знані в усьому світі. Підсумки цієї роботи були узагальнені та представлені на тематичних лінійках.

До Дня міста дев‘ятикласники підготували лінійку «Єлисавтград - місто європейське». Продовжуючи знайомити гімназистів з історією нашого міста, учні 9 класу нагадали факти про заснування міста та його розвиток. Цікавим доповненням до інформації стали доповіді слухачів Малої академії наук Маранського Андрія «Благодійницька діяльність родини Ельворті», Стьопула Івана «Новослобідський козацький полк», Ярошенко Олександри «Яків Паученко».

Ліричною ноткою прозвучали на лінійці поезія Арсенія Тарковського у виконанні Омельченко Маргарити та пісня «Кіровоград» у виконанні Мухіної Анни та Голікова Олексія.

Лінійка «Корифеї українського театру», була присвячена міжнародному дню театру. Найяскравішим моментом стала інсценізація уривків з п‘єс М.Старицького «За двома зайцями» та І.Карпенка-Карого «Мартин Боруля». Учасники театрального дійства продемонстрували неабиякий акторський талант і зірвали бурні оплески.

Гімназисти вкотре підтвердили, що Кіровоградщина будучи колискою українського театру, продовжує залишатися землею, яка народжує нові таланти.