Аграрна політика

УЦР

Постійне відтермінування вирішення земельного питан­ня, затримка практичного виконання проголошених заходів в аграрній сфері 

ІІІ Універсал: скасування права власності на поміщицькі, удільні, монастирські, кабінетні, церковні та інші землі нетрудових господарств. Але не вирішили аграрного питання, тільки декларативно. Закон забороняв «свавільне захоплення земель та власності», кримінальна відповідальність, землі менше 40 (50) десятин не будуть відбирати. Не підлягали поділу землі під виноградниками, хмелем та високими агрокультурами. Це б зберігало продуктивність с\г, на період створення фермерських господарств. Не популістське рішення.


Гетьманат

У липні  надруковано «Проект загальних основ земельної реформи». Наділення селян землею з державного та викупленого фонду, викупалися Державним земельним банком, за викуп наділялися «справжні хлібороби, які мали власні господарства» з робочою худобою та реманентом, розмір приватного земельного мав не перевищувати 25 десятин . Лісові угіддя, ділянки менше 140-200 десятин залишалися власникам. Негативно сприйняли і селяни і поміщики.

Директорія

Оголошено передачу землі безземельним і малоземельним господарствам, але землі трудових господарств та сільськогосподарський підприємств залишилися у руках колишніх власників 

Непослідовність, декларування вилучення поміщицької землі без викупу, поміщикам обіцяли компенсації, їм залишали будинки, худобу, виноградники, недоторканність земель промислових підприємств, цукрових заводів, іноземних підданих, селян до 15 десятин. Мета зберегти господарство від розвалу, втрата підтримки бідноти.

ЗУНР

 Проти політики Директорії. Приватна власність на землю. Встановлення мінімуму, інша підлягала викупу та поділу між безземельними та малоземельними. Ліси та пасовиська державі або громадам. 

Більшовики

1918: стихійний захист землі, спроби УЦР зупинити – падіння їх авторитету. Більшовики намагалися нав‘язати артільно-комуністичні господарства. Не підтримали. Головне постачання хліба (припинили після Ультиматуму). Харківський уряд відновив. Конфіскація в селі.

Масовий опір населення.

1919: