Велика Французька революція

Франція у ХVІІІ ст.

Велика Французька революція (відеоуроки)

Причини революції:

Абсолютизм , феодальні пережитки, станова система, католицька церква («старий порядок») гальмували промисловий переворот. Ідеї Просвітництва.

Бажання буржуазії отримати владу. Жак Тюрго міністр фінансів пропонував щоб податки платили всі. Відставка.

1789 р Людовик ХVІ скликає Генеральні Штати (1614), Мета: нові податки. Голосування: 1 стан – 1 голос. Абат Сійес (співавтор Конституції, один з консулів) стаття «Що таке третій стан?». На це питання він відповів: "Усе". І написав далі: "Чим він був до цього у політичному устрої? - Нічим"; "Чим він хоче бути? - Стати чимось".

17 червня Національні збори. Спроба закрити, перейшли в залу для гри в м‘яч, обіцянка не розходитися до прийняття Конституції.

9 липня Установчі збори. Відставка Неккера → 14 липня 1789 року взяття Бастілії. Король визнав Установчі збори, «муніціпальні революції» в провінціях. Національна гвардія (маркіз Лафайєт). Гасло революції «Свобода, Рівність і Братерство».

4 серпня «Ніч чудес» - прийняття декретів: скасування станової системи, десятини, феодальних прав, рівність всіх перед законом.

26 серпня 1789 року «Декларація прав людини і громадянина».

-        Рівність всіх людей.

-        Держава забезпечує їх дотримання.

-        Джерело влади (суверенітету) – нація.

-        Свобода - робити все, що не шкодить іншому,  що не заборонено законом, те дозволено...

-        Доступ до всіх суспільних посад.

-        Ніхто не може піддатися звинуваченню, затриманню або ув'язненню, окрім випадків, передбачених законом...

-        Кожний вважається невинним, поки не встановлено зворотне...

-        Свобода слова, віросповідання, друку.

-        Звітність посадових осіб

-        Власність є правом недоторканим і священним ...ніхто не може бути позбавлений її інакше, як... згідно із законом... і за умови спра­ведливого і попереднього відшкодування

Реформи: скасування титулів, церква під контроль держави, поділ на 83 департаменти, ліквідація цехів, внутрішнього мита, та ін.

5 жовтня 1789 р. близько семи тисяч голодуючих городян, в основному жінок, пішки вирушили в королівську резиденцію. Одним з ініціаторів походу став Марат. Похід на Версаль, відомий також як похід жінок на Версаль або похід жінок за хлібом - масовий виступ парижан до королівської резиденції в Версалі з метою остаточного встановлення конституційних порядків. В результаті походу король Людовик XVI був змушений покинути Версаль і переїхати в Париж, до палацу в Тюїльрі.

22 червня 1791 р «Вареннська справа», спроба короля втекти.

17 липня Розстріл маніфестації на Марсовому полі.

27 серпня 1791 року. Пільницька декларація Австрії й Пруссії про спільну боротьбу.

3 вересня 1791 р. Конституція Законодавчі збори: фейяни – велика буржуазія, конституційна монархія, жирондисти – середня буржуазія, республіканці, якобінці – дрібна і середня буржуазія, Монтаньяри (Гора фр.)та Скажені  радикальні ліві сили(Жак Ру). Радикально налаштованих громадян називали санкюлотами. Так аристократія попервах презирливо йменувала представників міської бідноти, які, на відміну від дворян, носили не короткі, а довгі штани.

Боротьба за владу: Жиронда та Гора (мантаньяни-якобінці Жорж Дантон, Максиміліан Робесп‘єр, Марат, та Сен-Жюст).

Політика жирондистів (більшість) – початок війни з І антифранцузькою коаліцією.

Економічна криза, поразки на фронті, чутка про зраду Марії-Антуанетти → повстання в Парижі на чолі з Паризькою Комуною (.

11 липня 1792 р гасло «Вітчизна в небезпеці!»

20 вересня 1792 р революційна армія у битві при Вальмі відбила наступ на Париж, зібрався Конвент → проголосив республіку. Марсельєза Руже де Ліль. (1879 р. національний гімн Франції).

Боротьба за владу: Жиронда та Гора (мантаньяни-якобінці Жорж Дантон, Максиміліан Робесп‘єр, Марат (газета «Друг народа!», вбитий Шарлотою Корде), та Сен-Жюст).

21.01. 1793 р страта Людовика ХVІ, в жовтні Марії-Антуанетти. Наступ військ коаліції, нестача хліба, роялістське (прихильники короля) повстання у Вандеї. → 2 червня 1793 р Якобінська диктатура Уряд – Комітет громадянського порятунку (11 чоловік М.Робесп‘єр).

Політика Якобінців (пік революції).

Економіка

продаж земель емігрантів, повернення селянам громадських земельЮ скасування феодальних повинностій, смертна кара за спукуляцію, закон про «підозрілих» (привід смерть Марата), Максимум цін та мінімум зарплат.

Армія

створення полків добровольців, усунуто дворян з керівних посад,переплавка церковних дзвонів на пушки, смертна кара за дезертирство, видобуток селітри «революційними методами» (безкоштовна праця), масовий набір до армії.

Релігія та культура

Дехристиянізація: репресії та пограбування священників, «революційний календар» нові свята, «культ Розуму», незадоволення селян → Декрет про свободу культів.

24.06. 1793 р прийняття нової Конституції.

 «Революція пожирає власних дітей». квітень 1794 р страта поміркованих якобінців Дантона, Дамулена та ін. Терор. Перемога у війні над І антифранцузькою коаліцією.

27.07.1794 р. (9 термідора) Термідоріанський режим (Директорія, Поль Баррас)

Політика Директорії: (5 членів, Поль Баррас)

- Амністія та репресії проти якобінців;

- закриття Якобінського клубу та Комуни Парижу;

- скасування максимуму цін → ріст цін;

- продаж землі за завищеними цінами;

- скасування загального виборчого права.

Відповідь: повстання якобінців Франсуа Бабеф (додав прізвище братів Гракхів) «Товариство рівних». Гасла «Хліба і Конституції 1793 року», скасування приватної власності. Повстання роялістів, придушене Бонапартом.

26.10.1795 ліквідація Конвенту всевлада Директорії. 22.08.  Конституція 1795 року.

1796-1797 Італійський похід Бонапарта.

Результати війни з ІІ коаліцією: Франція отримала Бельгію, Ломбардію, лівий берег Рейну, республіки Італії, Швейцарії та Голландії залежні від Франції.

Продовжувалася боротьба з Англією. 1798-1799 р. Єгипетський похід Бонапарта провалився.

Консульство

Художні фільми: