Консульство та Імперія

Велика Французька революція

Антифранцузькі коаліції

Режим Консульства

9 листопада 1799 р. (18 брюмера VIII року республіки) видано декрет про передачу влади трьом консулам: Сієйсу, Роже-Дюко, Бонапарту. «Ми довели до кінця роман революції, тепер необхідно подивитися, що в ньому є реального».

13.12.1799 року Конституція.

Бонапартизм – особиста влада Наполеона в інтересах великої буржуазії.

-                      «Кодекс Наполеона» систематизація законодавства.

-                      адміністративна реформа: департаменти (префекти), міста (мери).

-                      Меркантилізм, 1801 р промислова виставка в Парижі.

-                      Реформа фінансів, нова стабільна грошова одиниця - франк.

-                      Будівництво

-                      амністія дворян

-                      переслідування невдоволених, міністерство поліції Жозеф Фуше.

Все це сприяло прискоренню промислової революції у країні. Рівень промислового виробництва зріс на 50%.

Комплектування армії: Cистема конскріпції (введена в 1798 р., вона застосовувалася до 1868 р.). Військова повинність поширювалася на всіх чоловіків у віці від 20 до 25 років, але призивався не весь контингент - серед нього вироблялася жеребкування. Заможні громадяни (головним чином з числа буржуазії) могли, починаючи з 1800 р., скористатися системою заступництва, так що вся тяжкість військової служби припадала на трудящі верстви.

1801 р. угоду (конкордат) з папою римським Пієм VII, за якою католицтво визнавалося релігією всіх французів. Католицька церква зобов'язалася підтримувати першого консула. Духівництво давало присягу державі.

Кодекс Наполеона: Цивільний 1804, Комерційний 1808 та Кримінальний кодекси1811.

"Моя справжня слава не в тому, що я виграв 40 битв... Це може забутися, а вічно житиме мій Цивільний кодекс".

-                     рівність усіх перед законом,

-                     недоторканність приватної власності та особи,

-                     свободу віросповідання.

-                     закладали правову основу під нові буржуазні майнові відносини, спадкове й сімейне право,

-                     взаємини між найманим працівником і підприємцем.

У 1802 р. плебісцит - Бонапарт став довічним консулом, 1804 р.  проголошений "Імператором французів" (відновлено монархію).

Найвідоміші генерали: Жан Лан (1809), Іохім Мюрат, Ней, Даву.

Безперервні війни виснажили країну; назрівало невдоволення прагненням Наполеона завоювати увесь світ, через що загострилися міжнародні суперечності на початку XIX ст. 1810 р почалася економічна криза.

Держави утворені Наполеоном: Гельветична республіка (Швейцарія), Римська республіка (1798-1801) Італійське, Голландське,  Вестфальське королівство, Герцогство Варшавське, Рейнський союз.

Завойовані країни: «+» несли ідеали свободи, рівності, зустрічали, як визволителів від станової нерівності «старого порядку». Зміни: скасовувалися феодальні повинності і станові привілеї, рівність громадян, «Кодекс Наполеона», церковні землі державі.

«-» армія принцип «війна годує війну», контрибуції, солдати для наполеонівської армії, ідея нації, як джерела державної влади породжувала патріотизм та національно-визвольні рухи. Італія 1807 р. таємне товариство карбонаріїв (вуглярів), Пруссія товариство «Тугенбунд» за звільнення та об‘єднання. визвольна боротьба у Іспанії.

Іспанія була союзником Франції. 1807 р. Наполеон вторгся до Португалії, яка відмовилася приєднатися до континентальної блокади Великобританії. 1808 р. війна охопила весь Піренейський півострів.

Наполеон звів на іспанський трон свого брата Жозефа Бонапарта, позбавивши влади законного короля Карла IV. У країні почалося національне повстання, яке набуло форми партизанської війни. 1812 р. була прийнята Конституція, в основу якої була покладена ідея про державний суверенітет і розподіл влади.

Великобританія. Участь у війні з Францією мала тяжкі наслідки для населення держави — запроваджувалися додаткові податки. 1802 р. Англія уклала мир із Францією, за яким мала повернути Франції, Іспанії і Голландії захоплені у них колоніальні володіння. Англійські війська вийшли з Єгипту. Але 1803 р. війна відновилася.

1805 р. англійська ескадра під командуванням адмірала Нельсона розгромила французький флот біля мису Трафальгар. З 1806 р. Наполеон запровадив континентальну блокаду Англії. Континентальна блокада 1806−1814 рр. — декрет про заборону всім союзним і залежним від Франції державам торгувати з Англією.

Австрія. 1806 р. зникає Священна Римська імперія німецької нації. Монархія стала називатися Австрійською. 1809 р. французи в черговий раз розгромили австрійців. 1812 р. деякі німецькі держави, у тому числі й Австрія, мали виступити на боці Французької імперії у війні проти Росії.

Пруссія.1803 р. почався процес ліквідації дрібних князівств і володінь, землі яких були приєднані до більш крупних держав. Був створений Рейнський союз, його протектором став Наполеон. Пруссія намагалася перешкодити створенню Рейнського союзу. 1806 р. Наполеон розгромив прусську армію під Йєном та Ауерштедом. У результаті війни з Наполеоном Пруссія втратила землі на захід від Ельби, польські землі. Вона мала сплатити велику контрибуцію і прилучитися до континентальної блокади. 1812 р. деякі німецькі держави, у тому числі Пруссія, вимушені були як союзники Французької імперії взяти участь у війні проти Росії.

У Рейнському союзі 1807–1811 рр. скасовувалася особиста залежність селян від поміщиків; передбачалося право вільного продажу і купівлі землі, дворянство отримало право займатися торговою і промисловою діяльністю, була проведена реформа в армії.

Росія. 1807 р. між Росією та Францією був підписаний Тільзитський мир. Олександр I отримав свободу дій проти Туреччини і Швеції, визнавав всі територіальні зміни і мав приєднатися до континентальної блокади.

Велике герцогство Варшавське. Тут біло запроваджено Кодекс Наполеона, який руйнував феодальні порядки, зокрема скасовував феодальну залежність селян, але зберігав повинності і станові привілеї дворянства.

На початку 1814 р. війська союзників вступили на територію Франції.

31 березня 1814 р вони ввійшли до Парижа.

Наполеон відправлений на  о. Ельба.

Реставрація: Людовіка XVIII (1814-1824 pp.). Паризький мир 1814 p., за яким Франція поверталася до кордонів 1792 р. Людовік XVIII намагався повернути абсолютну монархію та привілеї дворян. Талейран: «Нічого не забули, нічого не навчилися».

В березні 1815 р. Наполеон із тисячею гвардійців висадився на півдні Франції та рушив на Париж.

20 березня Наполеон знову захопив престол. Сто днів Наполеона. Сьома антифранцузька коаліціяю

З наближенням Наполеона до Парижа заголовки французьких газет про його похід змінювалися:

18 червня 1815 р. наполеонівська армія була остаточно під Ватерлоо.

Наполеон засланий на о. Св. Єлени в Атлантичному океані під охорону англійців, де й помер 5 травня 1821 р. за загадкових обставин.

Реставрація

Художні фільми:

Наполеон Бонапарт сериал 4 серии