Політика більшовиків 1918 р

Червоний терор Муравьйов в Києві наказав знищити «всіх офіцерів, юнкерів, гайдамаків, монархістів, і всіх ворогів революції». Антиукраїнський характер. Більшовицький комісар заборонив п‘єсу Сватання на Гончарівці» дозволену навіть в царські часи («контрреволюційна мова»).

Поширена дія всіх декретів, ліквідовані органи влади, але Радам не передали (контроль есерів та меншовиків). Влада революційні комітети (ревкоми). Народні суди та революційні трибунали (терор). 20 січня Народний Секретаріат декрет про власну армію – Червоне козацтво.

Територія 5 губерній (Як в «Тимчасовій інструкції») Донецько-Криворізька, Таврійська і Одеська республіки.

Фінанси: конфіскували золото і дорогоцінні метали в банках, підпорядковані Росії, секретаріат фінансів – однієї з місцевих установ. Конфіскація у заможних верст населення, поповнення фінансів, грабуй награбоване».

Націоналізація промисловості, керувала Вища рада народного господарства Росії (ВРНГР 1 грудня 1917 р), в Україні філії, не підпорядковувалися місцевій владі. Націоналізовані «Продамет», «Кровля», 9 з 15 металургійних заводів, 1\3 шахт, суднобудівні заводи, підприємства Харкова, Катеринослава та ін. Відсутність кваліфікованого керівництва – зупинка, господарська розруха.

Аграрна стихійний захист землі, спроби УЦР зупинити – падіння їх авторитету. Більшовики намагалися нав‘язати артільно-комуністичні господарства. Не підтримали. Головне постачання хліба (припинили після Ультиматуму).Харківський уряд відновив. Конфіскація в селі.

Масовий опір населення.

УЦР продовжувала боротьбу на Правобережжі. Видала закони про нову грошову систему: шаги, гривні, карбованці, про державний герб (тризуб).