Кирило Розумовський

§ 33. Лівобережна та Слобідська Україна. Ліквідація Гетьманщини

«Золота осінь» української автономії (О. Субтельний)

З родини простого козака. Брат фаворита Єлизавети. Здобув освіту у Німеччині та Франції, у 18 років президент Імператорської академії наук. 1750 р в Глухові церемонія обрання гетьманом. Здійснював заходи з відновлення самостійних дій державно-адміністративних органів Гетьманщини «+».1754 р. з'явилася низка указів, що обмежували гетьманську владу. «-»

Рангові володіння Гадяч, але столицею обрав Батурин. Побудував палаци в Глухові та Батурині.

Довго перебував в Санкт-Петербурзі, керувала старшина та канцелярія (наглядач академік Г.Теплов). Заборонено призначати полковників. «-»

Україна виведена з відомства Сенату й передана Колегії закордонних справ. (1662-1722 Малоросійський приказ. У 1720 р. Справи Гетьманщини з Колегії закордонних справ були передані до Сенату, що понижувало статус Гетьманщини. .Під час Д.Апостола були вилучені, але після смерті повернуто.)

Підкорив своїй владі Запорізьку Січ (з 1686 р. підпорядковувалася царському уряду).та Київ, який був у відомстві російських воєвод. «-» У 1761 р. Київ перейшов під пряме імперське управління.

«-» Не вдалося відновити право відносин з іноземними державами, уникнути участі у війнах. Участь у Семилітній війні (Гросс-Єгерсдорфом).

Політика меркантилізму У 1754 р. було скасоване мито на ввіз і вивіз товарів з Росії – головне джерело доходів гетьмана.

Судова реформа: 1760 р.

«Права, за якими судиться малоросійський народ» Д.Апостола не затверджені. Нова комісія. 1750 р. видатний правник, бунчуковий товариш Федір Чуйкевич необхідність станових шляхетських судів на основі литовського права).

Генеральний суд: 2 генеральні судді, виборні особи від кожного полку. Старшина перетворювалася на шляхту, тримала в своїх руках вищу судову установу.

Полк поділявся на 2 судові повіти, в кожному по три шляхетських суди – земський (для розгляду цивільних справ), гродський (кримінальні справи на чолі полковник) і підкормський (межові справи). (Див с.        ).

Шляхта намагалася закріпити за собою землі і набути нові, обмежити селянські переходи.

Регулярним стало скликання у Глухові Старшинської ради.

Старшинська рада (риси парламенту) проголошено промова «Про поліпшення стану Малоросії»: про занепад козацького духу, жаль за давніми часами, коли були генеральні ради. Ідеал конституційно-парламентський устрій (зразок –Польща), де політичні права належать шляхті. Наполягав на забороні селянських переходів. Розумовський видав декілька універсалів, які обмежували переходи.

Військова реформа: муштра, за іноземним (прусським) зразком. Без погодження з російськими урядовцями призначав полковників і роздавав землі; полки перетворилися на регулярні. Форма – синій мундир, білі штани, шапки для кожного полку. Обов‘язковий набір зброї.

Реформа освіти: обов‘язкові коли для козацьких дітей, військова підготовка. Хотів відкрити два університети в Києві (оновлена КМА) та у Батурині. Глухів – культурний центр. Концерти італійської опери. Глухівська співоча школа (1838) вихідці Д.Бортнянський М.Березовський.

Петро ІІІ припинив війну з Пруссією, та оголосив війну Данії. Але стався черговий двірцевий переворот и до влади прийшла Катерина ІІ 1762-1796. Кирило Розумовський, який приймав участь у перевороті сподівався на нові вольності. 1763 р. гетьман скликав у Глухові генеральний з‘їзд козацької старшини: для затвердження судової реформи. Дискусія про «права і вольності». Петиція: повернути вольності, створити парламент, особливість політик-економічного устрою України. Зробити гетьманство спадковим.

Інструкція Катерини ІІ

генерал-прокурору князю В‘яземському «Мала Росія, Ліфляндія і Фінляндія є провінціями. Ці провінції... треба найлегшим способом привести до того, щоб вони обрусіли і перестали б дивитись, неначе вовки в ліс. До того приступ дуже легкий, якщо розумні люди обрані будуть начальниками в тих провінціях, коли ж в Малоросії гетьмана не буде, то треба старатися, щоб навік й ім‘я гетьмана щезло, не те що персона якась була б обрана на те достоїнство».

Розумовського змусили підписати рапорт про відставку. 10 листопада 1764 р. указ про скасування

 гетьманства.  Гетьман прожив ще 30 років в Санкт-Петербурзі, за кордоном, у маєтку біля Москви.

 1794 р. повернувся до Батурина, де й помер у 1803 р.