Павло Тетеря. Іван Брюховецький

Павло Тетеря 1663-1666 – гетьман Правобережної України. Брав участь у підписанні Березневих статей, Гадяцького договору, Слободищенського трактату.

Мета: об‘єднання. Спроба переговорів з Сомком невдала. Вимога до Польщі: вольності козаків, випустити з в‘язниці І.Богуна (1662 р заарештований за виступ проти І.Виговського, звільнений, приймає участь у поході П.Тетері, але хотів виступити проти поляків, інформував рос-укр війська про плани короля, страчений 1664 р), дозволити дипломатичні відносини з Молдавією, Валахією,ліквідувати унію, повернути майно православної церкви, мирні переговори з Москвою, (не прийняли).

Похід Тетері з Яном Казамиром на Лівобережжя, повстання на Правобережжі. За підозрою заарештовані митрополит Нелюбович-Тукальський, І.Виговський страчений. Тетеря втік у Польщу.

Петро Дорошенко 1665-1676 Звільнити від поляків. 1666 р. розбив поляків в союзі з татарами під Брацлавом. 1667 р оточив біля Підгайців у Галисині. Але похід І.Сірка на Перекоп, змусив підписати татар сепаратний договір з поляками. Дороенко змуений визнати підданство Польщі.

1667 р проти Андрусівського договору. Дорошенко хотів створити довічну гетьманську владу, для незалежності від старшини створив наймане військо сердюків 20 тис. підтримка митрополита Йосифа Нелюбовича-Тукальського, прихильника самостійності. Переніс резиденцію до Чигирина Дорошенка. Хотів соборності під Московським протекторатом. Москва не погодилася.

Іван Брюховецький 1663-1668 обраний на чорній (загальній) раді 17 червня, запорожцями та біднота (сподівання на захист своїх інтересів), царським урядом. Претенденти Я.Сомко, Василь Золотаренко (брат І.Золотаренка) страчені.

Внаслідок антигетьманського повстання на Правобережжі проти П.Тетері, складися передумови об‘єднання, але Москва не надала допомогу.

Перший гетьман, який відвідав Москву, отримав титул боярина, оточення дворянство. Брюховецький одружився з донькою князя Довгорукого.

Московські статті 1665 р

1. Російським воєводам надано право збирати податки в Україні.

2. Гетьман обирається в присутності московського представника і затверджується царем.

3. Призначення митрополита за згодою з Москвою.

4. Проведення перепису населення (1666) для впорядкування податкової системи.

1666 р. перепис населення, сприймали, як крок до закріпачення. Переяславське повстання проти І.Брюховецького придушено.

Андрусівський договір 1667

Україна не запрошена.

Перемир‘я на 13,5 років

Лівобережжя – Московська держава, Правобережжя – Польща.

Київ до Москва, через два роки до Польщі.

Запоріжжя захист кордонів обох держав, підпорядковувалося владі царя і короля.

1668 році повстання на Лівобережжі, виганяли московський воєвод. . Брюховецький звернувся до Туреччини за протекторатом. Проти нього вийшли московські війська (Г.Ромодановський).

З Польщі вийшов Петро Дорошенко, козаки вбили І.Брюховецького та проголосили П.Дорошенко 1668 р гетьманом обох боків Дніпра.