Суспільно-політичні рухи

19 ст. три течії суспільно-політичного руху: українська, російська, польська.

Початок відродження пов‘язаний з дворянством Лівобережжя, які були нащадками козацької старшини. Збираючи матеріали для «Герольдії» (комісії що підтверджувала дворянство) вони згадали права і вольності, які колись мали. Але не зважаючи на порушення прав, реалізацію своїх прагнень бачили у лояльному ставленні до імперії. Мріяли відновити військо, зайнявши там керівні пости, організували ополчення проти Наполеона, взяли участь у придушенні польського повстання 1830-31 рр., 1855 р. під час Кримської війни, також брали участь у створенні ополчення. На противагу лояльному ставленню сформувався -

Автономістський рух: (повернення назад неможливо)

«Історія русів»

Новгород-Сіверський гурток 80–90-і роки XVIII ст. Г. Полетика, В.Капніст. Мета: Поновлення автономії Гетьманщини; • розвиток національної культури; • поширення патріотичних публіцистичних творів; • створення проектів розвитку освіти в Україні (відкриття гімназії та університету в Новгород-Сіверську, заснування «Академічного зібрання», відродження українських козацьких формувань). В.Капніст «Ода на рабство», проект відновлення української армії відхилений.

У 1791 р. В.Капніст поїхав до Берліна. Мета місії спроба знайти допомогу й підтримку у прусського короля в разі повстання на українських землях проти імперської влади. Однозначної відповіді він у Берліні не отримав, оскільки Пруссія не бажала розпочинати війну проти Росією.

1805 р. Харківський університет. Це був перший вищий навчальний і науковий заклад європейського типу на українських землях, підвладних Російській імперії. Ініціатор відкриття Василь Каразін (1773–1842). Московський університет 1755, Петербургський університет (1724) 1821. Ректор Петро Гулак-Артемовський.

У травні 1812 р. тут почала виходити перша українська газета «Харьковский еженедельник». 1816 р. при Харківському університеті в журналі «Украинский вестник» вперше було надруковано українською мовою твори П.Гулака-Артемовського і П.Квітки-Основ’яненка. На жаль, 1819 р. видання журналу за розпорядженням місцевої імперської адміністрації було припинене. Гурток «харківських романтиків». Також виходили «Український журнал», «Запорізька старовина» та ін. Літературний рух (Г.Квітка-Основ‘яненко). Тут опубліковані три збірки пісень М.Максимовича. Почали свою діяльність І.Срезневський, М.Костомаров.

Завдяки появі університету Харків перетворився на “першу столицю українського відродження у Наддніпрянській Україні”. Культурне відродження унаочнювало необхідність подальшої боротьби за права українців як нації. За змістом воно було набагато перспективнішим, ніж боротьба дворянства Лівобережжя за відновлення втраченої автономії Гетьманщини.

Після війни з Наполеоном дворяни-офіцери та селяни-солдати усвідомили відсталість Росії. Проти рухів настала реакція «аракчеєвщина».

Масонство (від англ. mason – каменяр) виникло в Англії на початку XVIII ст. Входили представники різних соціальних та етнічних верств.

Масонство (франкмасонство) таємні братства, фр. — “каменяр”, франкмасон — “вільний каменяр”. 18 ст. англійські просвітники, які запозичили назви та обряди середньовічного цеху каменярів.

Ідеї свободи і братерства (Вольтер, Гете, Моцарт та ін.). Із Західної Європи, а також через Польщу і Росію. Правобережжя польською «сферою впливів», а Лівобережжя і Південь – російською.

Наднаціональний релігійно-етичний рух, закликали до морального вдосконалення людей та об’єднання їх (незважаючи на різницю в релігійній та національній належності) на принципах братерства, рівності, взаємодопомоги, вірності.

Невтручання у політичне життя, але відігравали помітну роль у революційних подіях і національно-визвольних рухах.

Діяли в Києві, Одесі, Житомирі, Харкові, Кременчузі, Полтаві, Немирові, Кам’янці-Подільсь­кому, Львові, Самборі тощо.

Діяльність польських лож політичні мотиви, проти поневолювачів своєї батьківщини.

Російське спершу не втручалось у політичне життя імперії. Після 1812 р. набуває рис опозиції. Мета: вдосконалення імперських порядків на принципах масонської ідеології.

Для українського дворянства участь у діяльності масонських лож стала формою прояву власних опозиційних настроїв в умовах імперського панування. Не мали програм, щодо майбутнього України, не було яскравого антиурядвого змісту, в рамках об‘єднання всіх народів світу в справедливесуспільство.

Громадсько-політична організація.

1819 р.  на Лівобережжі «Малоросійське таємнє товариство»

Василь Лукашевич (бл. 1783–1866) С.Кочубей, В.Тарновський, П.Капніст, осередки в Києві, Полтаві, Чернігові, Чигирині. «Катехізис автономіста» написаний В.Лукашевичем, відновлення української автономії в союзі з Польщею. Перша українська таємна політична організація в Наддніпрянщині.

Прагнули піднести освітній, культурний і політичний рівні народу об‘єднати навколо ідеї скасування кріпацтва .Мали зв‘язки з польський рухом та Південним товариством. 

У 1822 р. заборонено Олександром І.

14 грудня 1825 р. Повстання декабристів у Петербурзі.

Товариство «Залізні персні» (1815 р.). Кам’янці-Подільському В.Раєвський, проти кріпосництва порядків, республіка, саморозпустилося.

Петербурзі – «Союз порятунку» (1816 р.), у Москві – «Союз благоденства» (1818 р.).

Програмні документи декабристів свідчили, що хоча українські землі були головною ареною діяльності організацій, «українське питання» вони фактично ігнорували.

 Повстання Чернігівського полку (Васильківська управа, Сергій Муравйов-Апостол онук гетьмана та Михайло Бестужев-Рюмін), в с. Триліси на Київщині. Захопили Васильків планували рухатися на Київ або Житомир. Перед полком була зачитана прокламація  Православний катехізис» у формі запитань і відповідей. По дорозі зачитували селянам. Рушили на Волинь сподіваючись об‘єднатися з Новгород-Волинською управою (Товариство об‘єднаних слов‘ян. 3 січня 1826 р. розгромили. Керівників стратили.

Декабристський рух вплинув на розвиток українського національно-визвольного руху.

1826 р.  Харків Володимир Розаліон-Сошальський  Петро Балабуха

проти самодержавства В.Розаліон-Сошальський памфлет «Рилєєв у в’язниці» природне право кожної людини на вільне життя

1820 р. Ніжинська гімназія вищих наук  директор Іван Орлай (1771–1829)

таємна «бібліотека вільного читання» (М.Гоголь), рукописні журнали,

Іван Орлай (1771–1829) медик, історик, педагог, просвітник, учений-словесник, представник доби зачину українського національно-культурного відродження в Закарпатті, одним із перших висунув ідею єдності українців, директор  Ніжинська гімназія вищих наук  та Рішельєвського ліцею в Одесі (1826–1829 рр.).

За рішенням Віденського конгресу більша частина Польщі увійшла до складу Росії, була проголошена Королівством Польським отримала Конституцію, діяв сейм. Але великий князь Костянтин – намісник управляв одноосібно.

Під час повстання Костянтин виїхав. Був проголошений Національний уряд (магнат Адам Чарторийський). Проголосили гасло «За нашу і вашу свободу!» приєдналися деякі росіяни, українці, білоруси.

Причина поразки не розглядали селянського питання.

Придушення імперський указ про формування полків малоросійського козацтва у Чернігівській та Полтавській губерніях. малоросійський генерал-губернатор Микола Рєпнін (1778–1845) сформував 8 полків по 1 тис. душ у кожному. Однак у придушенні повстання козацькі полки взяти участь не встигли.

1831 р. польські загони на Волині та Поділлі зазнали поразки. Не підтримувало місцеве населення. У червні 1831 р. придушили виступи збунтованої польської шляхти на Правобережжі, а на початку вересня штурмом оволоділи Варшавою (генерал Паскевич).

 Микола І боротьба проти «європейської зарази».

Кампанія насильницької русифікації краю. Кам’янецький ліцей, ліквідували. 1834 р. Київський університет, «поширювати російську культуру і російську національність на спольщених землях Західної Росії».

 «Філологічні бунтівники» - народна мова є одним із головних чинників становлення нової нації.

20–30-х рр. ХІХ ст. українське відродження.

Західноукраїнське відродження

Закарпаття:  греко-католицьке духовенство «будителі».

Рутенство історичне явище відданості династії Габсбургів у бажанні послабити вплив Польщі в Галичині та Угорщини на Закарпатті.

 Священики добре знали народну мову.

У 1808 р. відновили Галицьку греко-католицьку метрополію. Перші митрополити Антін Ангелович (1808–1814 рр.) та Михайло Левицький (1816–1858 рр.).

1771 р. виокремлення в осібну греко-католицьку Мукачівську єпархію. єпископом Закарпаття став Іван Брадач (1771–1772 рр.).

1848–1849 рр. під час угорського повстання закарпатські русини підтримували Габсбургів, через що угорці, розпочали переслідування греко-католиків і посилили мадяризацію краю. поширення симпатій до Росії.

Буковина:

Буковинська православна церква перебувала під значним впливом румунів, тому духовенство не відігравало ролі «будителів».

У 1849 р. керівництво Буковинської православної єпархії домоглося відокремлення Буковини від Галичини. Звільнившись од загрози окатоличення, православні українці опинилися під новою загрозою – румунізації.

19 ст. принцип «поділяй та володарюй», польська, угорська та румунська мови другими за значенням після німецької. Процеси полонізації у Східній Галичині, мадяризації в Закарпатті, румунізації в Північній Буковині.

Тривале перебування у складі різних держав західні українці, подвійний гніт, втрата еліти, більшість селянство. Імперський принцип «розділяй та володарюй».

Вплив Наддніпрянщини: поезій Т.Шевченка, досягнень з історії, мовознавства, етнографії українського народу.

Процес українського національно-культурного відродження зародився наприкінці XVIII ст. в Закарпатті. У перших десятиліттях ХІХ ст. поширення серед галицьких русинів. У Північній Буковині у другій половині ХІХ ст.

1848–1849 рр. західноукраїнські землі стали випереджати Наддніпрянщину.

Андрій Бачинський (1732–1809)  єпископ Мукачівський 37 років. домогтися від Марії-Терезії згоди на відкриття «Барбареуму» для навчання русинської молоді із Закарпаття. Роль мови у розвитку нації. Організація шкіл при церквах. Переніс свою резиденцію до Ужгорода, де створив семінарію і  бібліотеку, архів, ініціатор створення першої праці з історії карпатських русинів І.Базиловича. Розмовляв рідною мовою. Рішуче виступаючи проти окатоличення населення Закарпаття, Бачинський полюбляв повторювати: «Докля буде Аз, Буки, Веди – сего не буде» і завжди підписувався АБВ (першими буквами слов’янського алфавіту), що означало «Андрій Бачинський, Владика».

Іоаникій Базилович (1742–1821) написав «Короткий нарис фундації Федора Корятовича» – першу працю з історії Закарпаття, вирізнив Московію, Білорусію та України, називали першим «будителем» у Закарпатті.

1808 р. відновлення митрополії у Львові.

Перемишль – осередок греко-католицької єпархії: бібліотека,  семінарія, Іван Могильницький, Йосип Левицький, Іван Снігурський, Йосип Лозинський та ін. Надихав цей гурт русинських патріотів перемишльський єпископ Михайло Левицький .

У 1816 р., за підтримки єпископа, Іван Могильницький створив «Товариство галицьких греко-католицьких священиків для поширення письмами просвіти і культури серед вірних». Мета: книжки для народу, руською мовою, школи. 1817 р. у Перемишлі було відкрито дяко-вчительський інститут. У 1832 р. на території перемишльської єпархії існувало 400 шкіл. Було також видано декілька підручників та молитовників.

Іван Могильницький русська мова є окремою від польської та російської сло­в’янською мовою. зробити народну мову вишуканішою, поєднавши її зі старою церковнослов’янською. Могильницький створив граматику цієї «славєноруської» мови, але вона мала штучний характер і поширення не набула.

Фольклорно-етнографічний етап

Денис Зубрицький (1777–1862) дослідив історію Галичини та її корінного населення. «Опис історії народу руського» та «Історія Галицько-руського князівства» у трьох томах.

Михайло Поп-Лучкай (1789–1843) шеститомна «Історія карпатських русинів». автохтонний населення Закарпаття. Єдність  з українцями.

Арсеній Коцак першу спробу створити граматику руської мови наприкінці XVIII ст.

І.Могильницьким 1820 р. «Граматику язика славєноруського» імперські цензори двічі забороняли друкувати.

М.Поп-Лучкай  першу на західноукраїнських землях «Граматику слов’я­но-руську» було видано 1830 р. «Руська трійця» глибоко поважали автора граматики і вважали його працю найкращою з-поміж усіх, створених на західноукраїнських землях.

Фольклор поляк Зоріан Доленга-Ходаковський зібрав понад 2 тис. народних пісень. передав їх В.Залеському та М.Максимовичу. У 1833 р. поляк Вацлав Залеський видав велику збірку «Польські і руські пісні народу галіційського». У 1835 р. збірку весільних пісень «Руське весілля» видав греко-католицький священик Йосип Лозинський.

Діяльність спричинила те, що народна мова русинів поступово набула рис літературної української мови і стала впроваджуватись у повсякденний вжиток.

Маркіян Шашкевич (1811–1843) «руський соловей». Під впливом «будителів» західних слов’ян, «Енеїди» І.Котляревського та збірники народних пісень М.Цертелева і М.Максимовича, став писати літературні твори українською мовою.

Іван Вагилевич (1811–1866) та Яків Головацький (1814–1888) та  20 однодумців. 1832 р. Мета: творення на підставі русинської народної мови літературної. (Шевченко),  запровадити українську мову в усі сфери життя.

1836 р. М.Шашкевич  уперше в історії Східної Галичини проголосив рідною мовою промову в музеї семінарії перед представниками духовної влади і гістьми.

1833 р. збірка власних поезій та перекладів «Син Русі», але видати її не змогли. (проти навіть єпископ Михайло Левицький може загострити відносини з віденським урядом - рутенство, гальмувало відродження)).

1834 р. збірка «Зоря». Альманах містив народні пісні, твори самих гуртківців, історичні та публіцистичні матеріали. Головні ідеї:

   засудження іноземних поневолювачів українців та оспівування героїчної визвольної боротьби народу;

   уславлення народних ватажків – борців за національне і соціальне визволення народу;

   визнання існування єдиного українського народу, який через поневолення імперіями виявився роз'єднаним державними кордонами;

   заклик до українських патріотів змагатися за об’єднання галицьких русинів і наддніпрянських українців.

Необхідність перейти від пропаганди української мови до боротьби за національне.

Федерація слов’янських народів, держава, яка об’єднає східних і західних українців.

Спроби видати альманах знову наразилися на спротив імперських урядовців і консервативних кіл греко-католицького духовенства. Видання книги було заборонено як віденською, так і львівською цензурою. У 1836 р. І.Вагилевич і М.Шашкевич переклад– «Слова о полку Ігоревим» українською мовою. М.Шашкевич підготував підручник для молодших школярів «Читанка для діточок» українською мовою, не надруковані.

Альманах «Русалка Дністровая» вийшов друком 1836 р. у Пешті накладом 1 тис. примірників Це була перша книжка українською мовою на західноукраїнських землях. Увесь наклад «Русалки Дністрової» було конфісковано і знищено. Врятувати пощастило лише 200 екземплярів, що їх трійчани встигли розпродати, подарувати друзям або залишити для себе.

Протягом 40-х рр. вийшли дві «Граматики», написані І.Вагилевичем (1845 р.) та Я.Головацьким (1849 р У дусі романтизму популяризації історичного минулого.

Програмні засади українського національного руху, стаття Я.Головацького «Становище русинів у Галичині» (1846 р.). Головна руська рада, що виникла 1848 р., поклала їх, на думку сучасних істориків, в основу своєї діяльності.

січень 1846 р. березень 1847 р. перетворення гуртка на таємне товариство з метою пропаганди ідей слов’янської єдності тривала 14 місяців. Ініціаторами створення братства стала різночінна інтелігенція:  полтавський вчитель В.Білозерський, державний службовець П.Гулак, історик М.Костомаров, письменник П.Куліш, етнограф О.Маркович 12 осіб. Знаком членів братства став перстень з написом «Св. Кирило і Мефодій, січень 1846 р.».

Просвітницька діяльність, збирали кошти на відкриття народних шкіл, писали шкільні підручники. Зокрема, П.Куліш написав перший підручник з історії України «Повість про український народ» (1846 р.).

Микола Костомаров (1817–1885) письменник і публіцист, історик і етнограф, громадсько-політичний діяч і поет, драма «Сава Чалий», а 1846 р. професор кафедри російської історії Київського університету. Ідейний провідник Кирило-Мефодіївського товариства. Відмінність «двох народностей» демократичну козацьку та самодержавну Росії, різний менталітет. Праці «Богдан Хмельницький», «Руїна», «Мазепа», «Мазепинці», «Останні роки Речі Посполитої», «Гетьманство Виговського», «Павло Полуботок» та ін

Програма:  «Книга буття українського народу» і «Статут слов’янського братства св. Кирила і Мефодія», написаних лідером братчиків Миколою Костомаровим (1817–1885). поєднання національної, християнської і соціальної ідеї.

«Книга буття» висвітлення історії, ліквідації державності. Слов’янська спілка християнських республік. Ідея українського месіанства: визволяючи слов’янські народи, українці виконують волю Божу.

Ліквідація кріпацтва та станової нерівності, рівності всіх громадян, незалежно від їхнього «народження, християнського віросповідання та майнового стану». Демократичні свободи – слова, друку, свободи совісті, отримання освіти та заміни постійних армій народною міліцією.

Засоби: поширення освіти серед народу та мирна проповідь. Визвольні війни та соціальні революції, рішуче засуджували.

Скорочено  «До братів українців» та «До братів великоросів і поляків». пропаганда і поширення своїх ідей серед інших слов’янських народів.