Гетьманство Петра Сагайдачного – переддень української держави

Безумовно, основну роль у створенні Української козацької держави віддають Богдану Хмельницькому. Але держава не може виникнути на пустому місці. Рушійною силою державотворчого процесу було козацтво як свідома верхівка суспільства. Одним із її представників був Петро Конашевич-Сагайдачний – найвидатніший полководець Європи, державний діяч, дипломат, захисник української віри та культури, поборник освіти та меценат.

За відсутності власної держави українці залишалися беззахисними перед нападами з боку сусідніх держав, передусім турків та татар. Тому вони були змушені мобілізувати усі свої матеріальні й духовні можливості для формування козацтва – потужних збройних сил. Гетьман Сагайдачний провів реформу війська і завів сувору дисципліну. Наприклад, було введено сувору заборону пити горілку під час морських походів. Передусім Сагайдачний створив велику козацьку армію, яка перебувала переважно в містечках і селах і складалася не тільки з козаків, але і з селян. Це створило передумови для формування української армії під час Національно-визвольної війни.

Гетьман Сагайдачний намагався поєднати козацьку політику з прагненням української інтелігенції до відродження віри та культури. При підтримці запорожців під час Доби героїчних походів Київ знову став політичним осередком нової України. Щоб піднести значення київського братства, Сагайдачний вписався в його члени разом із цілим Запорозьким Військом, узяв культурний центр під свій протекторат. Під опікою Запорозького Війська була відновлена православна ієрархія. Гетьман розумів, що без відродження культури неможливі розвиток нації та побудова національної держави.

Звертаючись до польського короля, Сагайдачний відстоював інтереси не тільки козацтва, але й селянства, всіх православних, що свідчило про намагання об‘єднати суспільство у боротьбі за спільні інтереси. Під час походу на Москву 1618 року він вимагав судової й адміністративної автономії для України. А перед виступом на боці Польщі у Хотинській битві – визнання київської митрополії, влади українського гетьмана над Україною, припинення утисків козацтва.

Морські походи під керівництвом Сагайдачного на Крим та Туреччину припинили напади на Україну. Саме завдяки цьому перші два десятиліття ХVІІІ століття стали періодом розквіту української культури та пожвавлення розвитку ремесла і торгівлі. Ідеї Петра Сагайдачного випередили свій час і лягли в основу політики Богдана Хмельницького по створенню Української козацької держави.

Андрій Маранський 8 клас