Селянський повстанський рух

У вересні 1919 р засідання Реввійськради, рішення Катеринославщина база Повстанської армії з якої розгорнеться анархістська революція. Проти денікінців. Захопили Кривий Ріг, Олександрівськ, Нікополь. Наймобільніша армія. Кін жовтня Південь України (Апостолове, Бердянськ, Перекоп, Каховка, Синельникове). Сили Н.Махна: чотири корпуси, зведені в Революційно-повстанську армію України (махновську), 30 тис. Для боротьби з махновцями Денікін кинув найкращі війська: корпус генерала Слащова, кінний корпус генерала Шкуро. 29 жовтня  вибили денікінців з Катеринослава і утримували його до поч. грудня 1919 р.

Політика махновців: земля передавалась селянам, фабрики і заводи робітникам, утворювалися вільні ради, це був анархо-комунізм – ідеал махновців, у селян сформувалося недовір‘я до будь якої влади, бо кожен режим починав з експропріації селянства. Махновці створили передумови для перемоги більшовиків над А.Денікіним.

Контрнаступ більшовиків 1919 р.: Південний фронт: Латиська стрілецька дивізія, бригада Червоного козацтва В.Примакова, Окрема стрілецька бригада П.Павлова, кінний корпус С.Будьоного – наступ 15 жовтня. На правому фланзі 12-та армія. 12 грудня червонокозаки В.Приймакова увійшли в Харків, почали захоплення Донбасу, 16 грудня увійшли в Київ. На початку січня звільнили всю Україну крім Криму. 

Отаманщина