Міжнародні відносини на початку ХХ ст.

Складання блоків

Австрія зазнала поразки у війні проти Пруссії 1866 р. Бісмарк заручитися нейтралітетом Росії.

1873 р. між Німеччиною, Австро-Угорщиною та Росією було укладено Союз трьох імператорів. Але 1875-1877 pp. Росія не підтримала Німеччину під час франко-німецьких воєнних "тривог", привело до франко-російського зближення.

Велика Британія головним противником розширення російських володінь на Середньому й Далекому Сході та поширення російського впливу на Балканах. Так, через рішучу протидію Англії та Німеччини Росія не змогла повною мірою використати наслідки перемоги в російсько-турецькій війні 1877-1878 pp.

7 жовтня 1879 р. у Відні австро-німецький союз. 1881 р. було відновлено Союз трьох імператорів, а 1887 р. укладено російсько-німецький "перестрахувальний договір". Але відмовилася надати кредити Росії.

1882 р. Німеччина, Австро-Угорщина та Італія уклали між собою Троїстий союз на 5 років, який через кожні 5 років поновлювався і проіснував до 1915 р.

1887 р. Франція надала Росії значний кредит. Почалися переговори про укладення союзу. 1892 р. підписали військову конвенцію.

Англія політику "блискучої ізоляції" (непряме втручання у справи європейських країн). Напружені відносини з Францією через розподіл колоній в Африці та Азії. У 1902 р. було укладено англо-японський союз, спрямований проти Росії, що дало Японії можливість у 1904-1905 pp. перемогти її у війні.

Але головний ворог Великої Британії Німеччина.

8 квітня 1904 р. в Лондоні було підписано англо-французьку таємну угоду. Розмежовувалися сфери впливу Франції на Марокко, Англії на Єгипет. "Сердечної згоди" - Антанта.

Після поразки в російсько-японській війні, а також подій революції 1905-1907 pp., які ослабили Росію, Англія вже не сприймала її як небезпечного конкурента.

Зближення між двома державами міністр закордонних справ Англії Е. Грей (ліберал) і міністр закордонних справ Росії О. Ізвольський. 1907 р. англо-російської конвенції про розмежування сфер впливу в Ірані, Афганістані й Тибеті. Так було завершено створення Антанти.

1879 р Німеччина + Австро-Угорщина + 1882 р. Італія + Троїстий союз.

1904 р Англія + Франція + 1907 р. Росія = Антанта. Єдиного договору не існувало: англо-французький (1904, Англія – Єгипет, Франція - Марокко) англо-російський (1907, внутрішні протиріччя, поразка Росії у Японії, послабили її вплив на Далекому Сході, незалежність Балканських держав зменшував тут авторитет Росії, Німеччина (залізниця Берлін-Багдад) більший суперник для Англії ніж Росії, співпадіння інтересів, розмежування сфер впливу в Афганістані, Персії, Тибеті).

1907 р. англо-російська угода: Афганістан – незалежність, під контролем Британії. Права торгівлі Росія. Персія – північ, Тегеран – Росія, південь з нафтою, Англія. Центральна Персія – нейтральна.

1905 р. Перша марокканська криза Німеччина-Франція, Марокко (контроль Гібралтару) належала до сфери впливу Франції. (Мадридська угода 1880 р.) Але дії консультувати з усіма підписантами. Франція вимагала від султана контролю над армією та поліцією. Німеччина привід послабити «сердечну угоду», не боялася втручання Росії після поразки у російсько-японській війні. Вільгельм ІІ відвідав Марокко, антифранцузька промова. Вимоги вирішення питання Марокко на конференції. Рішення: незалежність Марокко, але контроль за порядком Франція. Німеччина програла. Проти неї всі держави крім А-У.

1908 р. Боснійська криза Берлінський конгрес 1878 р. Австро-Угорщині права на Боснію та Герцеговину, хоча більшість населення серби. За Сербією стояла Росія. А-У зупинила Німеччина, Росія не готова до війни.

1911 р. Друга марокканська криза: після 1908 р. вільна торгівля та співпраця Німеччини і Франції в країні. 1911 р. повстання проти султана. Допомога Франції, введені війська. До порту Агадір німецький катер «Пантера». Проти міжнародних угод. Німеччина – для захисту німців. Британія підтримала Францію. Франція визнала вплив Німеччини на Конго, Німеччина права Франції на Марокко. Була врегульована, але посилилися Британсько-німецькі протиріччя посилилися.

1911 р. Італія оголосила війну Османській імперії, щоб захопити її останню колонію в Північній Африці – Триполі (нині столиця Лівану). Коли дії поширилися на .Крит, турки закрили Боспор для судноплавства. Це перекрило Росії доступ до Середземного моря. Нова криза на Балканах.

1912-1913 р. Балканські війни Греція, Сербія, Чорногорія і Болгарія об‘єдналися в Балканську лігу, для захоплення Македонії, останньої території Османської імперії в Європі. Основні сили Туреччини в Триполі. Ліга захопила всі європейські володіння. Стурбовані А-У (на хотіли посилення Сербії) та Росії (на хотіла посилення Болгарії, як конкурента «захисниці одновірних братів-християн»). Конференція в Лондоні: Туреччині залишали Константинополь та Боспор, інші землі поділені країнами Ліги. Сербія не отримала Албанію (незалежність підтримана А-У), Болгарія невдоволена і оголосила війну вже членам Ліги. Туреччина на боці Болгарії. Але Болгарія програла і втратила території. За Бухарестським договором Македонія поділена між Грецією і Сербією, Греки отримали о.Крит, Румунія – частину Добруджі.

Результати Балканських воєн: напруга між Сербією та А-У, А-У хотіла ліквідації Сербії, не допустити її до моря, Сербія – створити слов‘янську державу незалежну від А-У. Великі держави продемонстрували поділ: Німеччина підтримала А-У, Росія – Сербію, Болгарія схилялася до союзу з А-У, Італія відмовилася допомагати австрійцям. Балкани – «пороховий льох» Європи.

Гонка озброєнь 1907 р. ІІ Гаазька конференція (перша – у 1899) спроба досягти роззброєння зірвана Німеччиною. Вільгельм ІІ назвав «величезною дурницею».

Психологічна підготовка до війни – шовіністичні настрої. Англо-Німецьке морське суперництво. Адмірал фон Тірпіц: без флоту Німеччина не досягне імперської величі і економічного зростання. Британський флот більший за Німецький і Французький разом узятий. Перший морський законопроект 1897 р. через три роки новий – подвоїв його розмір. Боротьба з Англією за переділ світу. Британський адмірал Фішер пропонував Едуарду VІІ знищити німецький флот, поки він не став занадто сильним. 1906 р лінкор типу «Дредноут» перевищував усі існуючі. 1909-1911 рр. Німеччина побудувала 9 дредноутів, а Британія – 18.

Проблема – німецький флот в Балтійському морі. Поглибили Кільський канал за 1,5 місяці до початку війни. Англія сконцентрувала флот в Північному морі, а Франція у Середземному морі.

Почалося прискорене будівництво літаків.

Масова пропаганда в газетах мілітаризму та шовінізму. Антивоєнні сили розпорошені, їх переслідували, звинувачували у «зраді».