Костянтин-Василь Острозький (1525 – 1608)

Представник відомого княжого роду. Один з найбагатших людей у Європі свого часу. Гуманіст, просвітник, культурний діяч. Йому притаманні були розсудливість і толерантність. Реальний претендент на польський трон. Великий життєлюб, ревний християнин, патріот України, лідер опозиції унії, прихильник та ідеолог антитурецької ліги. Очолив боротьбу з козацько-селянськими повстаннями кінця XVI століття.

Цитати:

Короткий київський літопис: «Мужності твоєї кріпость рівная великому царю індійському Пору".

Ф.Уманець: "В характері цієї особи присутня двоїстість, притаманна сучасним малоросіянам".

Е.Спаноккйо: "…найзаможніша людина в державі…розсудлива й гідна… був русином і вождем схизматиків".

П.Куліш: "…панська пасивність, незнання руської природи, неповага до прав свого народу, скаредність… Дім_був широкими вратами, що вели до погибелі руську віру та народність".

І. Франко: "…був одним із головних двигунів національного життя Південної Русі другої половини 16 століття".

І. Огієнко: " …всі українські магнати не зробили стільки для України , скільки зробив сам __ …Це він врятував Україну як націю".

В. Смолій : "…ідеї та справи ___ ілюзорні , наївні, безнадійні".

«Некоронований король Русі» , "з Божої ласки князь" був найбільшим після короля землевласником Речі Посполитої: йому належало 80 міст і містечок, останній руський князь , що проводив відносно незалежну політику в українських землях, приймав участь в обговоренні Люблінської та Берестейської уній, де захищав права православних. Мав ідею створення в Україні патріархату (продовжена П.Могилою, Рутським, М.Смотрицьким). Був ініціатор, а потім противником уніатської церкви. Був претендентом на польський і московський престоли (вів родословну від Рюриковичів).

Перетворив Острог на центр культури. Розбудував Острозький замок під керівництвом італійського архітектора П’єтро Сперендіо. Створив гурток слов’янських та грецьких учених, публіцистів, теологів та богословів, до якого входили Герасим Смотрицький, Василь Сурозький, Христофор Філалет (Мартин Броневський), Еммануїл Ахіллес, Лука Сербин, Кирило Лукаріс (майбутній Олександрійський та Константинопольський патріарх), Никифор Парасхес-Кантакузен, Клірик Острозький, брати Лаврентій і СтефанЗизанії-Тустановські, Дем’ян Наливайко та інші. У1576 р відкрита Острозька слов'яно-греко-латинська академія. В Острозі була зібрана велика бібліотека, запросив Івана Федорова для організації друкарні, де надруковано перший повний текст Біблії церковнослов’янською мовою 1581 р. - «Острозька Біблія».

Під час повстання Криштофа Косинського у 1591—1593 рр., у вирішальній битві під П’яткою військо Островського нанесло нищівної поразки повсталим, виступив проти повстання Северина Наливайка у 1594—1596 рр.