Румунія

Боротьба слов'янських народів за свою державність  Перша світова війна

§ 27. Румунія

Серпень 1916 р вступ у ПСВ. Вступ четвертного союзу до Бухареста. Від поразки врятувала Росія. Революція в Росії призвела до укладання в 1917 р. сепаратного договору з Четвертним союзом. Січень 1918 р. окупація Бессарабії, угода з російськими більшовиками, виведення військ з Бессарабії. Але після БЛД анулювала і анексувала Бессарабію. Але за договором з Четвертним союзом передавала Болгарії всю Добруджу (1878 р. Південна – Болгарії, Північна – Румунії, частина українська, місце Задунайської Січі,  друга балканська війна 1913 вся Румунії, визнано Нейським договором, 1940 повернули), контроль над економікою та фінансами Центральними державами.

Тяжке становище, поступки населення, профспілки, аграрна реформа врятували від комунізму.

1918 р включено Буковину, Трансільванію, визнано Паризькою конференцією.

1919 р. війна з комуністичною Угорщиною, при підтримці Антанти визнані територіальні претензії. «Причорноморська міні імперія».

Аграрна країна, поміщицьке землеволодіння (бояри), протести. Аграрна реформа: 100 га в Бессарабії, 200-500 га інші регіони. Земля селянам за викуп. 1927 р. завершена. більші за 100 га лише 15%.

1920-1921 Мала Антанта – Ч-С, Югославія. Позики та інвестиції Англії та Франції у нафтову промисловість.

1922-1928 рр. уряд національно-ліберальний (Й.Братіану). Конституція 1923 р. демократичні свободи, на практиці обмежені. Після смерті Фердинанда І, (Кароль позбавлений трону) Михай 16 років, регентська рада В.Братіану.

1924 р Татарбурнарське повстання, мета: радянська влада. За підтримку територіальних претензій СРСР, компартія заборонена.

1928 р. націонал-цараністи перемогли лібералів. Нестабільність, криза (крім нафтової).

Переворот – Кароль ІІ. Правоекстремістські сили, «Залізна гвардія» , взірець Італія. Активізація комуністів. Кроваві сутички.

1934 р. поступовий вихід з кризи. «Нові ліберали» не змогли встановити порядок. Нова криза 1036-37 рр. На виборах жодна партія не набрала більшість. 1938 переворот, Кароль ІІ нова Конституція, уся повнота влади, привілеї румунів, корпоративна система (італійська), парламент дорадчий орган, єдина партія «Фронт національного відродження», опора армія та «Залізна гвардія». Але конфлікт між генералітетом та лідерами «Залізної гвардії». 1938 розправа Кароля ІІ з гвардійцями (Гітлер 1934 «ніч довгих ножів», ліквідація охоронних загонів СС).

Зовнішня політика: після Мюнхенської конференції в бік Німеччини. 1940 р вступ СРСР в Буковину та Бессарабію, втрата Трансільванії та Добруджи, прискорив крах королівської диктатури.

Уряд генерала Й.Антонеску. 1940 р. зречення Кароля на користь Михая. останній відсунутий від влади. Антисемітська компанія, «румунізація» власності і бізнесу. поліцейський режим, Антонеску «кондуктор» - вождь держави. Введені німецькі війська, контроль нафтової промисловості, постачання продовольства.

6 квітні 1941 р вступ у ДСВ.