Енеоліт

Скотарі - Середньостогівська, Нижньомихайлівська та Ямна культури. Належать до індоєвропейців, від яких бере початок переважна більшість народів Європи, а також багато народів Азії.

Індоєвропейці перші почали зводити кургани. початок 4 тис. до н.е. – Початок розселення найдавніших індоєвропейців з півдня України. Споріднення мов індійців (аріїв) та європейських народів. прабатьківщина індоєвропейців розташована у степах Східної Європи.

друга половина 4 - початок 3 тис. до н.е. – Середньостогівська культура вперше у Європі приручили коня та освоїли відгінне скотарство.

3 - середина 2 тис. до н.е. Нижньомихайлівська культура перші на території України монументальні кам’яні скульптури на верхів’ях курганів.

Ми тут жили ще до часів потопу.

Наш корінь у земну вростає вісь.

І перше, ніж учити нас, Європо,

На себе ліпше збоку подивись.

 

Ти нас озвала хутором пихато.

Облиш: твій посміх нам не допече,

Бо ми тоді вже побілили Хату,

Як ти іще не вийшла із печер.

Б.Олійник «Європі»

Трипільська культура (4 тис. до н.е. – перша половина 3 тис. до н. е.) 1897 Вікентій Хвойко біля с.Трипілля перша знахідка. Виникла на Покутті (кут між річками Дністер, Черемош та Карпатами, Івано-франківська обл.) Поєднання місцевого та пришлого з Близького Сходу та Середземномор’я.. 4-2 тис до н.е. енеоліт, жили між Карпатами та Дніпром. Мотичне вогнепальне землеробство, пізніше рало і тяглова сила.

Стоянки: Лука-Врублівська, Сабатинівська, Кирилівська, Молодове. Протоміста: с Талянка (450 га), с. Небелівка(300 га), с.Майданецьке (270 га), с.Доброводи (250 га), с. Веселий Кут (150га). Військовий топограф К.Шишикін, відкрив поселення з літака, фізик В.Дудкін проводив геомагнітне дослідження поселень.

Статуетки биків – символ Сонця, жінок, храмів у вигляді биків, кераміка з рослинним орнаментом («культура мальованої кераміки»), змія символ влади, культові вази-близнюки, глиняні предмети, малюнки на глиняних табличках – зародки писемності. Велика Матір. Поховання під долівкою.

Печера Вертеба (Тернопільська обл..) карстова печера де жили трипільці, відкрита 1823 р, Потоцьким, у Краківському музеї.

27-19 ст. до н.е. Ямна культура масове поширення курганного обряду поховання.